Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

 

PS2: si aveam tot dreptul din lume sa platesc atat, cat timp masina era pe numele meu, bagata la financiar, cu autenticittea facuta, numere rosii scoase, mai lipsea doar taxa si talonul.

 

Deci ce favor mi-a facut mie Boc? Ca ti-ai luat tu plasa, e treaba ta.

 

Nu aveai nici un drept, legea lui Tariceanu te obliga sa platesti de 3 ori taxa si punct.

 

Eu mi-am luat plasa pentru ca am tinut masinile pe tusa din cauza zapacelii din perioada aceea, si dupa ce a trecut timpul, le-a scazut valoarea. A fost o lege care mi s-a aplicat retroactiv si m-a afectat din plin. Eu pentru masinile alea am platit la statul roman vreo 15 mii de euro taxe vamale si TVA.

 

Si vrei sa iti mai spun ceva despre legea lui Tariceanu?

 

In tot anul 2009, la masinile noi Euro 4 cu motor sub 2.0, nu s-a platit taxa de inmatriculare, au fost scutite, la fel si masinile second hand cu motor Euro 5. Deci cu alte cuvinte, conform noi legi 2012, aia care si-au luat masina noua in 2009 si n-au platit taxa (care ar fi fost cateva sute de euro atunci), vor vinde masina si noii proprietari vor plati acuma taxa de inmatriculare. Stii cat e taxa la o masina Euro 4 motor 1.9 din 2009? 1500 euro.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Nu-l pup, ca e in doliu!

 

Sly, el dinero are picioare! Fuge ca negrii de KKK! :laugh:

 

On:

 

Voi ati vazut cat le-a luat deputatilor sa voteze noua taxa in Camera deputatilor? 35 de minute...pac pac...

 

AA, WLF, daca te uiti pe niste pagini in urma, sau pe cdep.ro si gasesti legea asta, vei vedea ca acum depuatii PNL au votat la unison IMPOTRIVA!!!!

Link to comment
Share on other sites

AA, WLF, daca te uiti pe niste pagini in urma, sau pe cdep.ro si gasesti legea asta, vei vedea ca acum depuatii PNL au votat la unison IMPOTRIVA!!!!

 

Lol, ce virtute ! Daca PDL ar da o lege absolut ireprosabila si corecta, cum crezi ca ar vota, pentru? Esti penibil.

 

Interesant ce zici WLF dar cred ca legea se refera doar la cele inmatriculate inainte de 2007. Eu zic ca cele din 2009 le-au scapat din vedere.

 

E de discutat aici. Pentru ca ei punand taxa si pe cele dinainte de 2007, teoretic au vrut sa faca asa incat toate masinile din Romania sa plateasca taxa de poluare. Pai si cu astea noi din 2009 ce fac? O sa fie discriminare in continuare, ca unele scapa.

Link to comment
Share on other sites

Interesant ce zici WLF dar cred ca legea se refera doar la cele inmatriculate inainte de 2007. Eu zic ca cele din 2009 le-au scapat din vedere.

 

Nu, am vazut textul aprobat de CD si trimis la Basel ptr promulgare, pe 21 decembrie.

 

Se mentioneaza clar masinile care nu au platit taxa de poluare sau taxa speciala de inmatriculare (parca asa ii zicea).

 

Fara trimiteri la ani, zile, luni.

 

 

aveti aici tot

 

 

LEGEA

 

http://www.cdep.ro/proiecte/2011/500/80/0/cd580_11.pdf

 

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=12323

 

le-a luat si mult sa o adopte :faceless:

 

http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenograma?ids=7075&idm=12,12

 

cine ce a votat

 

http://www.cdep.ro/pls/steno/eVot.Nominal?idv=8780

 

motive, chipurile

 

http://www.cdep.ro/proiecte/2011/500/80/0/em850.pdf

 

:thumbsup:

 

 

 

This post has been edited by max83: 22 December 2011 - 16:50

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Deci uite cum din cauza lui Tariceanu, care a vrut sa isi protejeze interesul personal de la Citroen si pe cel al colegilor de la APIA, si practic sa ii ajute sa vanda mai multe masini in 2009, aia care s-au bucurat atunci de masinile noi, vor mai pierde vreo 1000 de euro din valoare la revanzare.

 

O sa faca o noua ordonanta de urgenta. Idioti ca de obicei. Asta daca se autosesizeaza cineva. Dar de ce au fost scutite motoarele alea atunci?

 

Cu scopul declarat de a proteja Dacia si APIA, si de a reduce numarul de importuri de sh. Pur si simplu.

 

Era vorba de masini noi, motor pana in 2.0, si Euro 4.

 

Plus Euro 5 sh (care in 2008 erau foarte rare).

Link to comment
Share on other sites

O sa faca o noua ordonanta de urgenta. Idioti ca de obicei. Asta daca se autosesizeaza cineva. Dar de ce au fost scutite motoarele alea atunci?

 

Art. 4. – (1) Obligaţia de plată a taxei intervine:

a) cu ocazia înscrierii în evidenţele autorităţii competente,

potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de

4

către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de

înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;

B) la repunerea în circulaţie a unui autovehicul după încetarea

unei exceptări sau scutiri prevăzute la art. 3 şi 8;

c) la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul,

în cazul în care, la momentul scoaterii sale din parcul auto naţional, i s-a

restituit proprietarului plătitor valoarea reziduală a taxei, în conformitate

cu prevederile art. 7.

(2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei

transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui

autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru

autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările

şi completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care

nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la

plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul

înmatriculării.

 

 

WLF, nu mai induce lumea in eroare, nu scapa nimic acum. :thumbsup:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Alexxx e PSD-istul fanatic. :)

 

Eu nu sunt PDL-ist chiar deloc. Daca as fi in politica, as fi genul cameleon politic care se schimba dupa cum ii e interesul. B)

 

WLF, nu mai induce lumea in eroare, nu scapa nimic acum. :thumbsup:

 

Cu ce induc lumea in eroare prietene? Tu vorbesti, care te aberai mai sus ca PDL conduce de capul lui din 2004, fara sa ai o macar un minim habar de cursul istoriei?

 

Daca Tariceanu nu isi urmarea scopul, oamenii aia plateau in 2009 o taxa de cateva sute de euro si gata. Acum, pentru ca masina lor e sh, platesc la valoarea actuala. Cam nasol, nu?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

 

Eu nu sunt PDL-ist chiar deloc. Daca as fi in politica, as fi genul cameleon politic care se schimba dupa cum ii e interesul. B)

 

Nuuuuuuuuuuuuuu :laugh:

 

UNPR-ist? :Devil:

 

Tu ai un fi "reevaluat" :laugh:

 

Nu, am zis ca PDL e din 2004 la guvernare, cu parghiile de rigoare, facand exceptie anul 2008.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Am citit 10 min si eu legea, da asa e, plateste toata lumea, si pt toate masinile care nu au platita vreo taxa. Dar asa din curiozitate, cum isi dau seama astia ca nu ai platit, de exemplu la mine in talon nu scrie platit sau neplatit? (ma refer la masinile 2009)

 

Si alta bomba:

"Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat ca valoarea taxei de poluare la prima vanzare nu va fi modificata cel putin doi ani de zile. Anterior a afirmat ca din 2013 are alte planuri: introducerea "cartii verzi" - un sistem prin care se plateste anual, in functie de noxele autovehiculului. Statul va incasa anual in urma aplicarii noii variante a taxei de poluare peste 330 de milioane de lei."

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Glumele astea te fac penibil si imatur. Eventual pe chatroom e loc de glume, in chestii serioase merg ironiile fine, dar ce sa stii tu.

 

Eu tin cu mine si cu interesul meu personal, ca nu imi da nimeni mie de mancare. Nici PSD-ul ala ultra social. Asa ar trebui sa facem toti.

 

WLF@paul

 

indoctrinatul de mine...CINE NAIBA O FI LA GUVERNARE DE ANI BUNI? CINE O HALI BANII NOSTRII ?

 

CINE O FI LA GUVERNARE IN CONTINUU DE APROAPE 8 ANI DE ZILE???

 

:angry: :angry: :angry:

 

Chiar asa ai zis?

 

Nu, am zis ca PDL e din 2004 la guvernare, cu parghiile de rigoare, facand exceptie anul 2008.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Am citit 10 min si eu legea, da asa e, plateste toata lumea, si pt toate masinile care nu au platita vreo taxa. Dar asa din curiozitate, cum isi dau seama astia ca nu ai platit, de exemplu la mine in talon nu scrie platit sau neplatit? (ma refer la masinile 2009)

 

Si alta bomba:

"Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat ca valoarea taxei de poluare la prima vanzare nu va fi modificata cel putin doi ani de zile. Anterior a afirmat ca din 2013 are alte planuri: introducerea "cartii verzi" - un sistem prin care se plateste anual, in functie de noxele autovehiculului. Statul va incasa anual in urma aplicarii noii variante a taxei de poluare peste 330 de milioane de lei."

 

 

Sunt sigur ca si chiar daca ai platit taxa de poluare anterior, la prima vanzare din 2012, va trebui sa faci dovada tu/sau cumparatorul ca s-a platit taxa.

 

Nu cred ca se va autosesiza nimeni.

Link to comment
Share on other sites

ok, mea culpa...

 

nu 8 ani, 7. e bine asa????

 

Eu tin cu mine si cu interesul meu personal, ca nu imi da nimeni mie de mancare

 

 

Pe exact sistemul asta au halit si PDListii tot ce-au prins.

 

Bine ca nu esti senator sau deputat, sau ministru. :thumbsup:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

ok, mea culpa...

 

nu 8 ani, 7. e bine asa????

 

Eu tin cu mine si cu interesul meu personal, ca nu imi da nimeni mie de mancare

 

 

Pe exact sistemul asta au halit si PDListii tot ce-au prins.

 

Bine ca nu esti senator sau deputat, sau ministru. :thumbsup:

 

 

Nici macar. A fi intr-un guvern, intr-o postura minoritara, e ca si cum ai zice ca PUR a guvernat tara asta cum a vrut, pentru ca au avut si ei niste ministri vreo 2 ani.

 

Practic, PDL conduce de capul lui de fix 2 ani si cateva luni.

 

Exact. Astia de la PDL sunt la fel de destepti ca mine.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

eu chiar nu mai stiu daca mai am chitanta, sau vreo dovada ca am plait saracia aia.

 

Desi ar fi logic, ca daca am inmatriculat-o in 2009, nu aveam cum s-o fac fara sa platesc taxa, nu?

 

Dar cred ca s-ar mai putea scoate de la administratia financiara ceva care sa ateste ca am platit. sper.

 

WLF, la cine mergeau legile ptr a fi promulgate??? Cine valida ministrii?

 

In fine, am uitat ca esti subiectiv si n-am nici o sansa.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Toti sunt de vina, nu numai PDL. N-a fost singurul partid cu putere in Romania, din 2004 incoace. Cine a avut un minister, PNL, PDL, PSD, UDMR, aia din jurul partidului au profitat la maxim de ministerul respectiv. Sa fim seriosi, nu exista sa fure numai unii, TOTI fura, dar unii ca tine nu vad decat pe cine le arata TV-ul cu degetul. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am speriat si m-am grabit sa inmatriculez masina sotiei . I-am cumparat un Renault clio din 2006 . Masina fiind cumparata din repr Renault a fost inmatriculata in 2006 prima data. Dupa un calculator de taxa de pe net aveam de plata de la 1 ian 2012 562 euro. Am fost inspirat si in momentul in care am scazut masina vecehe am declarat-o pe asta dar nu avea rar-ul facut, am reusit azi si am scapat de taxa. Mentionez ca masina a fost cumparata in vara si nu am avut timp sa merg la rar sa termin cu mizeria asta.
Link to comment
Share on other sites

Pai cum ai scapat de taxa? Cand o vei vinde din nou, ala care o cumpara nu va plati taxa?

 

Ai prelungit agonia.

Adica am scapat sa platesc eu. Daca nu o declaram atunci la circa financiara riscam ca pe 3 ian sa platesc eu562 euro cu toate ca facusem rar-ul azi, circa financiara fiind inchisa pana pe 3 ian

Si mai departe nu stiu urmatorul cumparator al masinii finnd al 4-lea, adica cumparator de buna credinta, nu stiu daca se mai aplica, sincer sa fiu nici nu stiu cum "canta" textul de lege ca nu l-am citit.

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.