Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Pai la o executare silita din partea statului, daca ai venituri gen salariu, ti-l opreste. Doar sa traiesti toata viata la negru, sa scapi.

 

 

ti se poate pune poprire pe salariu parca maxim 30-35%, sau maxim 50% in nu stiu ce conditii (e in codul muncii) nu ti-l opreste pe tot.

 

ak47

 

ca sa eviti asta ceri la serviciu ca salariul sa-ti fie achitat cash luna de luna , nu prin banci ....

Si mai sunt si alte solutii..

 

iti vine hotarare cu titlu executoriu la angajator care e obligat sa iti opreasca si sa vireze catre tert (stat) un procent maxim (xx%) din salariu.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

pentru cei ce alearga sa-si inmatriculeze masinile pana in sfarsitul anului sa stiti ca e jale mare!

am stat o zi intreaga la coada la inmatriculari pentru ilfov si din 4 ghisee functiona unul singur si ala se inchide la 18:00 iar daca pana atunci nu iti vine randul..e si maine o zi dupa cum spunea unul din nesimtitii de acolo, ca altfel nu as putea sa le zic celor ce isi bat joc pe fata de platitorii de taxe :2guns:

Link to comment
Share on other sites

pentru cei ce alearga sa-si inmatriculeze masinile pana in sfarsitul anului sa stiti ca e jale mare!

am stat o zi intreaga la coada la inmatriculari pentru ilfov si din 4 ghisee functiona unul singur si ala se inchide la 18:00 iar daca pana atunci nu iti vine randul..e si maine o zi dupa cum spunea unul din nesimtitii de acolo, ca altfel nu as putea sa le zic celor ce isi bat joc pe fata de platitorii de taxe :2guns:

 

E un obicei , ca statul sa-si bata joc de populatie ,isi bat joc mai ales de cei corecti, care vor sa fie in regula... Am un coleg care a trebuit sa plateasca amenzile de 2 ori , din cauza ca nu mai gaseste chitantele .

Adica fiscul are calculatoare doar pentru solitaire, nu stocheaza nimic acolo, doar ca dau bine pe birou ... e misto decoru....

Pe fiecare dintre noi , pe rand ne ia , pe rand ne loveste :))

 

Acum un an de zile deschisesem o companie care producea software pentru pc-uri, care a sfarsit la fel de repede din cauza unor legi aparute peste noapte...

 

E o moda ca legile sa fie date si aplicate peste noapte , d-aia se omoara lumea sa inmatriculeze si peste tot sunt cozi...

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

Da WLF, am gasit OUG 50/2008, semnata de Tariceanu si Attila Korodi. :thumbsup:

 

PS ministrul mediului era tot un bozgor si atunci . Si daca tin bine minte, tot atunci in decembrie a plecat TAriceanu si pNL de la guvernare cand PDL a marit salariile profesorilor cu 50%, iar acum se dau cu curu de pamant ca nu sunt bani, si instantele judecatoresti dau sentinte inconstiente (favorabile profesorilor) :thumbsup:

 

A, si OUG 50/2008 (15 dec) a fost modificata prin OUG 7/2009 dupa niste proteste parca, si da, a fost redusa cu o treime :thumbsup: atat.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Da WLF, am gasit OUG 50/2008, semnata de Tariceanu si Attila Korodi. :thumbsup:

 

PS ministrul mediului era tot un bozgor si atunci . Si daca tin bine minte, tot atunci in decembrie a plecat TAriceanu si pNL de la guvernare cand PDL a marit salariile profesorilor cu 50%, iar acum se dau cu curu de pamant ca nu sunt bani, si instantele judecatoresti dau sentinte inconstiente (favorabile profesorilor) :thumbsup:

 

A, si OUG 50/2008 (15 dec) a fost modificata prin OUG 7/2009 dupa niste proteste parca, si da, a fost redusa cu o treime :thumbsup: atat.

 

Mor pe ipocritii moralisti ca tine care uita de la mana pana la gura.

 

Iti explic eu cum sta treaba, pentru ca eu aveam atunci 3 masini aduse din USA, la care Tariceanu in 15 decembrie mi-a marit taxa de 3 ori, si ajunsesem sa platesc 15 mii de euro. Am stat cu ele pana in martie ca sa pot plati taxa normala.

 

Tariceanu a dat legea pe ascuns, cu cateva zile inainte sa plece, si a intrat in vigoare de a ramas toata lumea socata si inebunita.

 

Daca nu venea PDL si spunea ca cei care pana in 15 decembrie sa plateasca taxa nemajorata, plateai de 3 ori cat ai platit, si cum taxa la tine a fost cel putin 1500 euro, plateai 4500 euro.

 

Dar nu, tu iti aduci aminte de profesori si alte abureli pe care le-ai auzit la TV, in loc sa tii minte ce te-a salvat in realitate in momentul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu asta cu sanatatea. Astia chiar nu sunt sanatosi!

 

Sa platesti pentru sanatate pentru aproape orice gen de venituri - chirii, castiguri la loto, etc.

Pai sa zica ce-ti dau in plus, pe langa ce (nu) ofera pentru faptul ca platesti deja o data sanatatea din veniturile slariale.

Si, ca sa fie culmea impertinentei, fac asta o data cu introducerea coplatii.

 

Stai sa vezi, la noi se iau de doua ori banii "de sanatate', ca dam si la CNAS dar dam si casa noastra. Si eu, naivul de mine, care ma laudam ca anul asta l-am inchis curat, fara datorii la buget. Bai, am ajuns sa ma uit la o mie de euro ca la un ca,..at, nimic nu inteleg din ei, am ajuns ca niciodata sa mi se-ntample macar odata pe luna sa raman fara un chior in buzunar. Bine am mai spus, is cel mai sarac dintre cunoscutii mei, desi fac mai multi bani ca ei.

 

 

Nu, asa nu mai e de trait. Nu stiu voi (bine, postul meu se refera la cei cu scaun la cap, nu la cei gelati in exces) cum vedeti lucrurile, pe mine ma ia groaza, am realizat ca, pentru a trai decent, pentru un om cu familie, rata la casa, un copchil la scoala si-un televizor decent in casa 100 de mils pe luna brut NU AJUNG. Dati jos tot ce trebuie si vedeti dupa asta ce jale e. Eu mi-am facut niste socoteli zilele astea, daca nu cresc repede veniturile cu macar 2 mii pe luna in 6 luni ma duc in cap.

Link to comment
Share on other sites

oricum au anuntat ca vor privatiza spitalele si va ramane in prima faza doar asistenta de urgenta care e si aia limitata . Vom ajunge probabil ca in US . O aspirina , un pahar cu apa si un drum cu ambulanta 600 $ , din buzunar , ca nu sunt acoperite . Asta e urmatorul pas pe care-l vor face , privatizare spitale . Statul va fi doar platitor al unor servicii acoperite de diverse polite . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

cica nu ar fi asa simplu, e stipulat nu stiu unde (cod fiscal?) ca nu se pot mari impozitele ptr anul ce vine cu mai mult de 20%.

Nu ai inteles despre ce e vorba. Limita de 20% se refera la procentul cu care primarii pot decide marirea impozitelor locale fata de cotele recomandate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.