Jump to content

Reconditionare plasticuri interior


Recommended Posts

Salutare tuturor. M-am gandit sa restaurez putin plasticurile de pe consola centrala, pentru ca vopseaua cauciucata era plina de zgarieturi si urme de uzura, asa ca le-am demontat, le-am slefuit, degresat si vopsit. Pun cateva poze cum erau inainte si cu rezultatul... E foarte simplu, costul m-a ajuns pe la 10€ si rezultatul eu cred ca merita:

inainte

post-42544-0-10436900-1307280397_thumb.jpg

post-42544-0-47176500-1307280469_thumb.jpg

post-42544-0-09219600-1307280572_thumb.jpg

dupa

post-42544-0-55195000-1307280643_thumb.jpg

post-42544-0-30129200-1307280689_thumb.jpg

post-42544-0-57796300-1307280768_thumb.jpg

daca cineva e interesat va dau detalii.

Link to comment
Share on other sites

ai curatat de tot vopseaua pana la plastic?

cu ce ai dat-o jos?

numai cu smirghel?

Da, am curatat-o de tot, doar cu smirghel. Prima data am folosit unul foarte abraziv si dupa unul fin ca sa nu ramana zgarieturi de la cel dur, iar inainte de a vopsi le-am curatat cu o carpa si alcool. E multa treaba dar merita

 

faci cu nervii pana dai vopseaua aia cauciucata jos... :pardon:

ai dreptate... dar cu un pachet de tigari si cateva beri parca merge mai usor :D

Edited by seba_seby
Link to comment
Share on other sites

Eu am dat jos stratul de cauciuc cu diluant nitro, aplicat cu o pensula. Se aplica in cantitati mici ca sa nu afecteze plasticul. Se asteapta putin pana cauciucul se increteste, apoi se razuie cu un plastic.

Am vopsit apoi cu negru mat, cu pistol de vopsit, aplicat putin gazat. Iese foarte bine insa negrul mat este foarte sensibil,orice zgarietura fina se vede pe el.

Probabil un strat de spray cauciucat, ar face plasticul sa arate ca cel original.

Link to comment
Share on other sites

Mie nu imi place cum arata rezultatul. Ma duce cu gandul la bordul vreunui matiz folosit ca taxi. :)

Poate ar fi aratat mai bine cu alta vopsea, mata daca nu cauciucata.

 

si mie mi se pare ca iesea mai bine cu mata dar asta e vopseaua care am avut-o la momentul respectiv si am zis sa fac o proba... si asa au ramas. Oricum, partea mai grea (indepartatul cauciucului) am facut-o si la primele urme de zgarieturi le fac mate

 

trebuia negru mat, nu lucios si ar fi aratat perfect

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.