Jump to content

A scoate sau nu catalizatorul?


Recommended Posts

Guest IulianE

ITP il faci cu 1 mil...nu se uita nimeni la masina

consumu poate nu creste la diesel...dar la otto creste...

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
nu e vb de pile...e vb de statiile RAR din bucuresti care pt masinile cu tractiune integrala permanenta nu sunt decat 2 la numar.Sunt super aglomerate...si plus de asta mai sunt si inginerii aia chititi sa gaseasca nod in papura.
Link to comment
Share on other sites

ITP il faci cu 1 mil...nu se uita nimeni la masina

consumu poate nu creste la diesel...dar la otto creste...

148819[/snapback]

 

tind sa cred ca la anul ..o sa se schimbe ceva la RAR si nu o sa mai mearga cu SPAGA ..pentru ca va fi avalansa de masini... sau nu... :blink: nu stiu de ce cred ca varianta SPAGII va iesi din calcul.

Link to comment
Share on other sites

Totusi majoritatea sunt oameni de treaba si le multumesc pentru raspunsuri!

148808[/snapback]

Alexxx, parerea mea, oftopica, este sa extragi din acest topic numai raspunsurile care te intereseaza. restul e balast.

Si parerea ontopic, am intrebat si eu pe unul mai priceput si mi-a zis ca acel catalizator nu-ti va afecta performantele masinii, consum, putere, ci doar nivelul noxelor atunci cand o pui pe un tester dedicat...ma repet, ca au spus-o si altii inainte, dar asta este, zic eu, concluzia pe care trebuie s-o iei in calcul (pe langa partea financiara a problemei).

 

p.s. ai CASCO pe masina, ca nu mai tin minte...?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se scoate Spaga .Eventual se aduce la nivelul UE .Adica vom constata o crestere a Spagii.Parerea mea.Scoate-ti catalizatorul si vezi cum e fara el.Daca nu iti place il pui la loc.Teava de inox cat te costa ?....daca alta solutie nu e , tot o sa-l scoti in final.Bafta
Link to comment
Share on other sites

Repede s-au gasit niste moralisti care sa PROTEJEZE mediul! S-au gasit unii pe kre ii F*** grija ca daca dau eu catalizatorul jos in tara asta o sa faca repede cancer si o sa moara!

Eu am sunat la Filaret si acum 2 luni, dupa ce le-am dictat niste date din talon la telefon au spus ca pentru mashina mea evacuare completa cu catalizator este 2.000 EUR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blink:

NU va faceti grija de milioanele de Dacii de pe strada si basculante si autobuze care polueaza de miliarde de ori mai mult decat as polua eu daca imi dau jos catalizatorul! NU Va pasa numai de mine, care o sa stric aerul din tara asta cand imi dau jos catalizatorul la BMW!

Va pasa tocmai de mine, un coleg de pe forum, care cer ajutor si pareri intr-o problema tehnica, iar voi intrati cu picioarele in topic, ma puneti la zid ca o sa poluez si asta e tot ce conteaza si faceti zeci de posturi offtopic! Atitudine de kko din partea unor oameni deranjati! Nu exista spirit de solidaritate exista numai improscat cu noroi si luat la misto. O rautate nemarginita...k pana la urma asta e! Eu sa zic k nu-mi mai merge masina bine de la catalizator si vreau sa-l dau jos pe un forum BMW si sunt pus la zid de toti ....**... ca o sa poluez si tokmai eu, cel de pe forum cu BMW sunt un mare nenorocit si strik stratul de ozon!

Deja m-am obisnuit cu multe dintre "uscaturile de pe forum". Totusi majoritatea sunt oameni de treaba si le multumesc pentru raspunsuri!

148808[/snapback]

 

mah fainule si super lezatule de afirmatiile ,, uscaturilor de pe forum,, ia spune tu noua cate injuraturi ii dai unui sofer de autobuz cand iti umple nara de fum inecacios sau vreunui amarashtean cu o vechitura de dacie care iti inegreste parul din nas??????? e cam acelasi dispretz l-am avea si noi dupa unul cu un E36 care ne infunda nara cu mirosuri imbatatoare

si masina ta tuseste cu piese second????

tie greu sa iti iei unul second de la vreun schrot???

sau la moralitatea ta nu poti sa pui piese second pe masina ta ????

vezi cum faci jaloane cu afirmatiile ..... nu te-o pus nimeni la zid ci fiecare sio dat cu parerea , tu de aici nu ai decat sa culegi ce pareri iti fac tie erectie si iti provoaca placere , iar restul ignorale sa nu te simti dupa aia frustrat

da jos catalizatorul mergi cateva saptamani iar dc nu creste consumul si tie iti place atunci aruncati basca de pamant si striga satisfacut : Doamne cat sunt de destept !!!! am economisit 2000 euro

Link to comment
Share on other sites

da @Cream , e cancerigen "gazul " ala de la recirculare dar nu are nicio legatura cu catalizatorul... asa el o sa polueze ca o Dacia noua , fara catalizator...

148516[/snapback]

 

Eu vorbeam de recircularea la clima, ca sa traga aer direct din evacuarile fara catalizator (de la daciile vechi) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ideea era de ce sa fii si tu un poluator in plus dar vad ca nu mai esti in stare sa gandesti rational si vezi numai atacuri impotriva ta. Mergi in continuare pe ideea ca si-asa sunt muuulte Dacii si camioane care polueaza mai mult ca tine si gata. Daca toti ar fii asa.... s-ar alege praful de toti. Ideea e ca daca ei  tot au pus catalizator pe masina din fabrica de ce sa il dai tu jos ? Ia-ti Dacie care nu are asa ceva, ia-ti caruta eventual ca nici aia nu are catalizator ca doar e scump catalizatorul ala si de ai BMW dar nu iti poti lua o piesa stricata. Daca 1000 de oameni polueaza chiar tre sa fii si tu al 1001-lea care la randul lui polueaza ?  :blink:  Dar ma rog... stai tu cu BMW-ul fara catalizator ca nu esti in stare sa iti iei altul, dup-aia da nu stiu cat sa faci  ITP-ul si mandreste-te ca ai BMW. Scuza-ma dar in contextul actual nu esti cu nimic mai prejos decat unul cu o Dacie pe care ii tot blamezi tu atat, ba mai mult decat atat e posibil sa poluezi mai mult decat unul cu un Logan. Dar de... pentru unii BMW-ul inseamna numai mandria de a avea masina cu sigla alb albastra nu si costurile pe care le si implica.

148851[/snapback]

NU POT SA ABTIN!

Tu vorbesti ma intrusule despre cum e sa ai un BMW si sa nu ai bani sa-i schimbi ceva? Mai atarnache intr-o comunitate de POSESORI de BMW, daca erai intr-adevar pasionat de marca, nu-ti luai CLIO, cum are bunica-mea si cu banii aia iti luai o pisica din 96-98 cum am facut eu, sau mai puneai cateva mii si luai un E 46. Ca si eu am strans bani sa-mi iau Logan NOU (care oricum e mai marfa decat CLIO) si am preferat sa-mi iau un E36. Am investit pana cum cateva mii de EUR in masina asta pe jante/tapiserie/xenon/ inlocuire a TUTUROR consumabilelor la motor/ sunet ETC ETC. Si vine unul ca tine, care conduce un clio/laguna sau alte prostii d-astea frantuzesti SI-MI FACE MIE MORALA ca nu chimb o piesa la BMW-ul meu, si ca daca n-am bani, de ce mi-am luat BMW pe un forum BMW, si-mi spui ca masina pentru mine inseamna doar mandrie de a avea emblema fara sa ma gandesc la costuri??????????? Cate piese de BMW ai cuparat tu la viata ta? :) Nu vezi ma baiatule ca esti retard??

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se scoate Spaga .Eventual se aduce la nivelul UE .Adica vom constata o crestere a Spagii.Parerea mea.Scoate-ti catalizatorul si vezi cum e fara el.Daca nu iti place il pui la loc.Teava de inox cat te costa ?....daca alta solutie nu e , tot o sa-l scoti in final.Bafta

148925[/snapback]

Toba inox fata-spate e cu tot cu manopera la BOrla in Pitesti 11-12.000.000 (in functie de tips-ul ales) sau 16.000.000 in Bucuresti, tot la Borla!

De ce diferenta asta de pret intre Pitesti si Bucuresti?? Intreba-i pe ei!

Link to comment
Share on other sites

NU POT SA ABTIN!

Tu vorbesti ma intrusule despre cum e sa ai un BMW si sa nu ai bani sa-i schimbi ceva? Mai atarnache intr-o comunitate de POSESORI de BMW, daca erai intr-adevar pasionat de marca, nu-ti luai CLIO, cum are bunica-mea si cu banii aia iti luai o pisica din 96-98 cum am facut eu, sau mai puneai cateva mii si luai un E 46. Ca si eu am strans bani sa-mi iau Logan NOU (care oricum e mai marfa decat CLIO) si am preferat sa-mi iau un E36. Am investit pana cum cateva mii de EUR in masina asta pe jante/tapiserie/xenon/ inlocuire a TUTUROR consumabilelor la motor/ sunet ETC ETC. Si vine unul ca tine, care conduce un clio/laguna sau alte prostii d-astea frantuzesti SI-MI FACE MIE MORALA ca nu chimb o piesa la BMW-ul meu, si ca daca n-am bani, de ce mi-am luat BMW pe un forum BMW, si-mi spui ca masina pentru mine inseamna doar mandrie de a avea emblema fara sa ma gandesc la costuri??????????? Cate piese de BMW ai cuparat tu la viata ta?  :blink:  Nu vezi ma baiatule ca esti retard??

149191[/snapback]

 

 

Daca nu poti sa te abtii, incearca sa refulezi in alta parte. Eu nu vad nici un argument care sa-ti sustina afirmatiile . Te legi de amanunte futile....cum ca, de exemplu, RedCap are Clio si nu BMW. P'aia cu daciile n-ai de ce sa-i blamezi ca poate daca si-ar permite si-ar lua alte masini. Dar de ce sa fii si tu unul in plus, mai ales ca ai BMW? Sunt curios cum ai ajuns sa fii pasionat de BMW. In plus de asta daca tot ai bagat mii de euro in BMW-ul tau inseamna ca ai o situatie financiara care sa-ti permita si achizitia unui catalizator de 200E 300E care-si face treaba fara probleme si nici nu-ti influenteaza buna functionare a motorului. Problema ta e cu prioritatile...Jante cat mai mari pt. drumurile noastre si muzica sa moara tzaratnu de langa tine ca n-are ultimu' strigat in domeniu.

Masina ta a fost facuta sa mearga cu catalizator, de ce crezi ca ar merge mai bine fara?

 

Ai putea sa ai macar respect fata de cei care incearca sa-ti explice cum stau lucrurile de fapt.

 

P.S Xenonul e omologat ?? :)

Link to comment
Share on other sites

NU POT SA ABTIN!

Tu vorbesti ma intrusule despre cum e sa ai un BMW si sa nu ai bani sa-i schimbi ceva? Mai atarnache intr-o comunitate de POSESORI de BMW, daca erai intr-adevar pasionat de marca, nu-ti luai CLIO, cum are bunica-mea si cu banii aia iti luai o pisica din 96-98 cum am facut eu, sau mai puneai cateva mii si luai un E 46. Ca si eu am strans bani sa-mi iau Logan NOU (care oricum e mai marfa decat CLIO) si am preferat sa-mi iau un E36. Am investit pana cum cateva mii de EUR in masina asta pe jante/tapiserie/xenon/ inlocuire a TUTUROR consumabilelor la motor/ sunet ETC ETC. Si vine unul ca tine, care conduce un clio/laguna sau alte prostii d-astea frantuzesti SI-MI FACE MIE MORALA ca nu chimb o piesa la BMW-ul meu, si ca daca n-am bani, de ce mi-am luat BMW pe un forum BMW, si-mi spui ca masina pentru mine inseamna doar mandrie de a avea emblema fara sa ma gandesc la costuri??????????? Cate piese de BMW ai cuparat tu la viata ta?  :blink:  Nu vezi ma baiatule ca esti retard??

149191[/snapback]

 

Mda,frumos...tocmai ce vorbeam de discutii pe un ton civilizat pe forum.:)

Alexxx,fiind la a doua abatere ai 3 zile suspend.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu poti sa te abtii, incearca sa refulezi in alta parte. Eu nu vad nici un argument care sa-ti sustina afirmatiile . Te legi de amanunte futile....cum ca, de exemplu, RedCap are Clio si nu BMW. P'aia cu daciile n-ai de ce sa-i blamezi ca poate daca si-ar permite si-ar lua alte masini. Dar de ce sa fii si tu unul in plus, mai ales ca ai BMW? Sunt curios cum ai ajuns sa fii pasionat de BMW. In plus de asta daca tot ai bagat mii de euro in BMW-ul tau inseamna ca ai o situatie financiara care sa-ti permita si achizitia unui catalizator de 200E 300E care-si face treaba fara probleme si nici nu-ti influenteaza buna functionare a motorului. Problema ta e cu prioritatile...Jante cat mai mari pt. drumurile noastre si muzica sa moara tzaratnu de langa tine ca n-are ultimu' strigat in domeniu.

Masina ta a fost facuta sa mearga cu catalizator, de ce crezi ca ar merge mai bine fara? 

 

Ai putea sa ai macar respect fata de cei care incearca sa-ti explice cum stau lucrurile de fapt.

 

P.S Xenonul e omologat ?? :blink:

149216[/snapback]

Incredibil ca nu ai vazut tot ce a scris Red Cap despre un posesor de BMW, iar cand acesta da o replica pe masura apar astfel de comentarii! Probabil esti un frustrat la fel ca si el!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.