Jump to content

leduri bord e36


soyunix

Recommended Posts

dezastru.....tocmai ce mi-am schimbat ledurile in bord, consola , numar, ambient...perfect..totul fain...ma apuc desfac toate modulele, sa le schimb, dar surpriza...2 3 leduri restu becuri....int-un final am rezolvat...2 zile de la 6 la 2 noaptea si le-am rezolvat...imi pare rau ca nu prea am facut poze cu toata bataia de cap...

initial vroiam rosu cu ace albe...dar sub ace are un plastic portocaliu si daca puneam smd alb din portocaliu iesea un galben lamie...oribil...

si intr-un final am ajuns la rosu tot.... daca vreti sa va apucati de asa ceva va trebuie enorm de multa rabdare, scule si timp...

 

ledurile din interior le-am cumparat de la tiry213yahoo.com si dupa ce ajung promita sa pun poze cu interiorul finalizat...

iar baiatu care m-a ajutat in toata bataia asta de cap, leduri+rezistente, lipeli, masuratori, etc, etc 0723701236...dar va zic a iesit super tare..

mai revin cu poze...toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa cum am promis....cu foarte mare intarziere am revenit:P

am facut ceva poze dar imi cer scuze de claritate si de unghiurile din care le-am facut...sper sa fie ok...

Pentru iluminarea ceasurilor de bord ai dreptate chestia aia portocalie daca pui bec alb iasa lamaie dar cum faci casa iasa 100% rosu pui becuri rosi sau cum ai facut ca si eu ma am apucat dar am facut doar cam 50% din proiect...cu becuri rosi..daca ma poti ajuta cu sfaturi idei as fi foarte incantat sa te ascult multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Fan4BMW - trebuie inlocuite becurile cu incandescenta (becurile simple) cu leduri...rosi.... prietenul care m-a ajutat a tot cautat pana a gasit un model de led care lumineaza exact ca cele din sony explode....un rosu sange...super tare...si trebuie facut un calcul...un bec de bord ca sa il inlocuiesti trebuie cam 5 6 leduri, depinde de modelul ledului, intesitate, cat consuma etc...si in functie de asta se leaga in serie sau paralel cu rezistente in serie sau paralel...pe mine m-au depasit calculele lui...dar baiatu e marfa stie.....

catalin bum bum e36 bmw - da reglajul de intensitate inca functioneaza...pt ca nu stie daca sun leduri sau becuri ...el taie si baga din curent...e ok...inca functioneaza...dar...dupa cum spuneam iti trebe in loc de 5 becuri in bord vreao 50 de leduri sa le tina locul becurilor nu cred ca mai ai treaba cu reglajul de intensitate ,... la maxim tot timpul....

 

in bord e dezastru...l-au facut in ciuda nervilor tai...defapt nu se mai gandeau ei ca tu iti mai bagi mana ... e plin de prisme de lumina care merg prin tot bordu de la 3 ...repet 3 becuri...atat lumineaza bordul... si eu in locul la un bec am pus vreo 6 7 leduri rosi, intradevar rosul e cam slab la intensitate...daca puneam albe doar 3 4 erau destule ....dar aveam bord de fanta:)) dar ma gandesc serios sa mai pun cateva in bord pt sunt cam slabute iluminate ceasurile...panoul de comanda si restul butoanelor sunt ok..dar bordul mai trebuie una alta:P

si e destul de complicat sa le ingramadesti...sa le potrivesti sa bata lumina in prisma...dar asta e si tot funul...sa te chinui si dupa aceea sa te lauzi cu pisicuta ta ca e diferita de celelalte! super tare sentimentul....

 

daca mai e ceva...linistit incerc sa va raspund....spor ...

 

Fan4BMW - cu beurile originale poti rezolva doar cesul si termomentrul, la fel si contorul de km din bor...intradevar acolo am inlocuit folia originala cu una rosie de dosar(simplu dosar de plastic colorat) a trbuit sa compar cu mai multe dosare pana iasa culoarea potrivita...

dar in rest leduri...nu prea ai ce sa faci cu becurile originale...cada le pui folie rosie pe ele...risti sa se topoeasca...pute...sau vede cat vede...si pica folia de pe ele...culoare naspa...mai multe...mai usor da nu rezolvi nimic...leduri...

Link to comment
Share on other sites

Fan4BMW - trebuie inlocuite becurile cu incandescenta (becurile simple) cu leduri...rosi.... prietenul care m-a ajutat a tot cautat pana a gasit un model de led care lumineaza exact ca cele din sony explode....un rosu sange...super tare...si trebuie facut un calcul...un bec de bord ca sa il inlocuiesti trebuie cam 5 6 leduri, depinde de modelul ledului, intesitate, cat consuma etc...si in functie de asta se leaga in serie sau paralel cu rezistente in serie sau paralel...pe mine m-au depasit calculele lui...dar baiatu e marfa stie.....

catalin bum bum e36 bmw - da reglajul de intensitate inca functioneaza...pt ca nu stie daca sun leduri sau becuri ...el taie si baga din curent...e ok...inca functioneaza...dar...dupa cum spuneam iti trebe in loc de 5 becuri in bord vreao 50 de leduri sa le tina locul becurilor nu cred ca mai ai treaba cu reglajul de intensitate ,... la maxim tot timpul....

 

in bord e dezastru...l-au facut in ciuda nervilor tai...defapt nu se mai gandeau ei ca tu iti mai bagi mana ... e plin de prisme de lumina care merg prin tot bordu de la 3 ...repet 3 becuri...atat lumineaza bordul... si eu in locul la un bec am pus vreo 6 7 leduri rosi, intradevar rosul e cam slab la intensitate...daca puneam albe doar 3 4 erau destule ....dar aveam bord de fanta:)) dar ma gandesc serios sa mai pun cateva in bord pt sunt cam slabute iluminate ceasurile...panoul de comanda si restul butoanelor sunt ok..dar bordul mai trebuie una alta:P

si e destul de complicat sa le ingramadesti...sa le potrivesti sa bata lumina in prisma...dar asta e si tot funul...sa te chinui si dupa aceea sa te lauzi cu pisicuta ta ca e diferita de celelalte! super tare sentimentul....

 

daca mai e ceva...linistit incerc sa va raspund....spor ...

 

Fan4BMW - cu beurile originale poti rezolva doar cesul si termomentrul, la fel si contorul de km din bor...intradevar acolo am inlocuit folia originala cu una rosie de dosar(simplu dosar de plastic colorat) a trbuit sa compar cu mai multe dosare pana iasa culoarea potrivita...

dar in rest leduri...nu prea ai ce sa faci cu becurile originale...cada le pui folie rosie pe ele...risti sa se topoeasca...pute...sau vede cat vede...si pica folia de pe ele...culoare naspa...mai multe...mai usor da nu rezolvi nimic...leduri...

eu am incercat pe baza de becuri cu rezistenta adica nu eu un prieten electrician si se vede rosu dar foarte slab singuru lucru ce nu lam modificat au fost ceasurile de bord , dar o sa vina si alea la modificat sa vad vorba ta cred ca ma apuc cum ai zis tu pe leduri pana iasa cum visez ms frumos pt tot...

Link to comment
Share on other sites

Fan4BMW - trebuie inlocuite becurile cu incandescenta (becurile simple) cu leduri...rosi.... prietenul care m-a ajutat a tot cautat pana a gasit un model de led care lumineaza exact ca cele din sony explode....un rosu sange...super tare...si trebuie facut un calcul...un bec de bord ca sa il inlocuiesti trebuie cam 5 6 leduri, depinde de modelul ledului, intesitate, cat consuma etc...si in functie de asta se leaga in serie sau paralel cu rezistente in serie sau paralel...pe mine m-au depasit calculele lui...dar baiatu e marfa stie.....

catalin bum bum e36 bmw - da reglajul de intensitate inca functioneaza...pt ca nu stie daca sun leduri sau becuri ...el taie si baga din curent...e ok...inca functioneaza...dar...dupa cum spuneam iti trebe in loc de 5 becuri in bord vreao 50 de leduri sa le tina locul becurilor nu cred ca mai ai treaba cu reglajul de intensitate ,... la maxim tot timpul....

 

in bord e dezastru...l-au facut in ciuda nervilor tai...defapt nu se mai gandeau ei ca tu iti mai bagi mana ... e plin de prisme de lumina care merg prin tot bordu de la 3 ...repet 3 becuri...atat lumineaza bordul... si eu in locul la un bec am pus vreo 6 7 leduri rosi, intradevar rosul e cam slab la intensitate...daca puneam albe doar 3 4 erau destule ....dar aveam bord de fanta:)) dar ma gandesc serios sa mai pun cateva in bord pt sunt cam slabute iluminate ceasurile...panoul de comanda si restul butoanelor sunt ok..dar bordul mai trebuie una alta:P

si e destul de complicat sa le ingramadesti...sa le potrivesti sa bata lumina in prisma...dar asta e si tot funul...sa te chinui si dupa aceea sa te lauzi cu pisicuta ta ca e diferita de celelalte! super tare sentimentul....

 

daca mai e ceva...linistit incerc sa va raspund....spor ...

 

Fan4BMW - cu beurile originale poti rezolva doar cesul si termomentrul, la fel si contorul de km din bor...intradevar acolo am inlocuit folia originala cu una rosie de dosar(simplu dosar de plastic colorat) a trbuit sa compar cu mai multe dosare pana iasa culoarea potrivita...

dar in rest leduri...nu prea ai ce sa faci cu becurile originale...cada le pui folie rosie pe ele...risti sa se topoeasca...pute...sau vede cat vede...si pica folia de pe ele...culoare naspa...mai multe...mai usor da nu rezolvi nimic...leduri...

 

Am vazut ca ai obc sub clima,asa a fost echipata masina sau l-ai pus tu? te intreb pt ca eu aveam ceas simplu si l-am schimbat cu un obc ca al tau(7 butoane); problema la mine e ca nu pot sa reglez intensitatea luminii de pe ecran(tot timpul sta la intensitate maxima),se regleaza doar lumina de la butoane. Ai idee cum rezolv problema,mai tre' sa leg vreun fir pe acolo,pt ca atunci cand l-am montat,mi-au ramas cateva fire nelegate. Ms mult.

 

Si inca ceva: am vazut ca "maciulia" de la maneta de viteze e luminata,cum ai facut asta,si ce tre' sa fac si eu ca s-o pot face sa lumineze?ce-mi trebuie ddefapt?

Link to comment
Share on other sites

asa a venit echipata cu ea...sincer nu stiu....nici nu m-am uitat daca se schimba intensitatea daca invart de rotita...la mine de cand stiu e pe max...dar am sa incerc si am sa it spun cum se comporta la mine...

2 - doooaaaaa maciulia! am citit pe ceva forumuri si mi-a picat cu tronc...acolo era mai complicat sa sterg vopseaua de pe cifre si sa pui un led sub ele ca sa bata lumina de jos in sus ...e drept se vede mai bine dar era mai mult de lucru si destul de complicat..

a mea maciulia e originala si mi-a parut rau sa o stric...asa ca i-am pus un led sa bata din margine adica dinspre a 5 spre R...am taiai putin din cauciuc ca ledu sa stea ascuns...a banutul cu cifrele de fiteza iasa usor cu o surubelnita finuta iasa usor afara...

iar firele le-am legat la bricheta...dar intre timp am facut in sant cu un fier incins in schimbator pt ca nu intra pe maneta pe care sa stea firele..pt ca erau groase si nu mai intra..

aveti grija la fire sa nu faca scurt sau ceva ca dupa aia e cam nasol...umblati dupa sigurante...sau mai rau ...

am sa fac ceva poze si le pun deseara....

Link to comment
Share on other sites

asa a venit echipata cu ea...sincer nu stiu....nici nu m-am uitat daca se schimba intensitatea daca invart de rotita...la mine de cand stiu e pe max...dar am sa incerc si am sa it spun cum se comporta la mine...

2 - doooaaaaa maciulia! am citit pe ceva forumuri si mi-a picat cu tronc...acolo era mai complicat sa sterg vopseaua de pe cifre si sa pui un led sub ele ca sa bata lumina de jos in sus ...e drept se vede mai bine dar era mai mult de lucru si destul de complicat..

a mea maciulia e originala si mi-a parut rau sa o stric...asa ca i-am pus un led sa bata din margine adica dinspre a 5 spre R...am taiai putin din cauciuc ca ledu sa stea ascuns...a banutul cu cifrele de fiteza iasa usor cu o surubelnita finuta iasa usor afara...

iar firele le-am legat la bricheta...dar intre timp am facut in sant cu un fier incins in schimbator pt ca nu intra pe maneta pe care sa stea firele..pt ca erau groase si nu mai intra..

aveti grija la fire sa nu faca scurt sau ceva ca dupa aia e cam nasol...umblati dupa sigurante...sau mai rau ...

am sa fac ceva poze si le pun deseara....

Ori cum eu sunt placut surprins felicitarile mele :D mie unu imi place foarte mult sper sa iasa pe viitor si amea asa

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate intreb si eu...

Nu era mai simplu sa schimbi led-urile de la Sony?!!!

De la portocaliul original al masinii la rosul (care sigur nu este cum ai fi vrut tu sa fie) nu este mare diferenta.

Mie personal, rosul mi se pare foarte obositor si deranjant pentru ochi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
asa am si eu bmw e 36 din 92' si vreau sa ii schimb becrile din bor cu unele albastre..se gasesc si becuri albastre?adica nu leduri daca e asa greu de facut.cand am dat sa cumpar leduri m-a pus sa ma uit daca am bec mic sau mare cu fasung si nu ma bag sa il desfac..ma poate ajuta cnv sa-mi zica ce fel de becuri sunt ???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.