Jump to content

cat ulei se consuma bmw E39


vaduva80s

Recommended Posts

au fost destule discutii pe forumul asta despre consumul de ulei al motorului 2.2i. vad ca ti-au scapat.

 

problema ta provine de la segmenti. niste gaurele de pe ei prin care uleiul ar trebui sa se intoarca in baie dupa ce a uns pistonul se infunda, astfel uleiul e trimis in capul pistonului si ars. cunosc problema in detaliu, am deja 2 prieteni cu acelasi tip de motor care l-au desfacut si au schimbat segmentii. problema s-a rezolvat. se pot si curata - desfunda gaurile - ei au preferat sa cumpere noi - vreo 1000 lei doar segmentii.

 

am curatat personal cu un ac un segment. o sa te sperii ce depuneri de calamina vei gasi pe ei daca o sa umbli acolo. am trimis si mail la BMW Germania, stiau de problema asta la acest motor, raspunsul lor a fost sa evitam uleiul LL04. Cica el ar fi responsabil, ar avea nu stiu ce substante care in contact cu benzina noastra si a altor tari unde calitatea e indoielnica, ar favoriza depunerea de calamina. Unul dintre prietenii care au segmentat deja motorul si mergea cu LONG LIFE 04 a ascultat sfatul lor si acum merge pe LONG LIFE 01.

Pai tocmai de aia am bagat LiquiMoly Leichtlauf High Tec 5W40 - pt ca e LL01. Daca fac un Flush Engine se curata gaurelele alea oare ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Am schimbat garnitura capac culbutori BMW 520i an 2001 . I-mi consuma ulei 1L la 1000 Km. Cat ulei se poate consuma pe la acea garnitura , ca sa stiu daca sa ma mai astept la consum ulei .

Uleiul din motor este BMW LL04 5W30 . Nu stiu daca este chiar asa bun uleiul acesta , dupa 5000 Km de la schimb a inceput sa-l manance.

 

 

Nimeni ,nimic ?

Dupa nici un an am vazut ca se prelinge ulei pe la un surub de la capacul culbutori . Ce naiba , asa repede cedeaza garnitura aia ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
Va salut baieti, am citit posturile voastre cu consumul ulei, pot sa zic ca stati bine la acest capitol, am si eu un e39 520i de 150 cp si la 1000 km am consum de ulei de 3 litri si ceva, stau mereu cu bidoanele in masina x( scurgeri de ulei nu sunt, fum nu scoate, doar ca las in urma un miros de ulei ars. As rezolva ceva prin schimbarea pcv/ccv ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.