Jump to content

Schimbare cutie manuala -> automata


Gabrian77

Recommended Posts

Am un E39 530d - 2001 cu cutie manuala si as dori sfaturi daca sa cumpar alta masina din Anglia si sa mut motorul cu cutie automata pe masina mea cu cutie manuala.

A mai facut cineva asa ceva?

AS AVEA NEVOIE DE SFATURI pro si contra!

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am un E39 530d - 2001 cu cutie manuala si as dori sfaturi daca sa cumpar alta masina din Anglia si sa mut motorul cu cutie automata pe masina mea cu cutie manuala.

A mai facut cineva asa ceva?

AS AVEA NEVOIE DE SFATURI pro si contra!

 

Multumesc!

se poate pune cutia automata. dar va fi foarte costisitor. dak ar fi fost manuala dupa automana ar fi fost mai ieftin. ai nevoie de cineva priceput, un mecanic bun. din cate am auzit eu nu ai nevoie sa pui alt motor ci doar cutia automana.

Link to comment
Share on other sites

MĂŁ gândeam ca dacĂŁ am alta mașina nu o fi chiar ASA de complicat pentru ca as avea toate modulele si instalatia Electrica...

O sa mĂŁ mai interesez.

DeocamdatĂŁ sunt in faza de studiu al problemei, de asta am si deschis acest topic.

 

Multumesc pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Personal, nu. Dar sigur am citit pe forum. Foloseste functia search. Ma batea si pe mine gandul la un moment dat dar am renuntat. Trebuie schimbat si modulul CCC parca, si ecranul din bord care iti arata treptele de viteza. Podul pedalier. Nu se merita.
Link to comment
Share on other sites

cred ca cel mai simplu e sa faci schimb de masini, sau sa o vinzi pe a ta si sa iei alta.

desi la 530D anul ala nu iti recomand. A fost una din cele mai nefericite cutii puse pe motorul ala vreoadata, pica in draci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

interesanta intrebarea... de obicei lumea schimba automata la manual, pentru ca reparatia e foarte costisitoare la o automata, dar ma rog e optiunea ta sa treci la automata, pe langa costul transferului trebuie sa consideri si un consum de combustibil putin mai ridicat fata de manuala ( cam 10-15% mai mult )
Link to comment
Share on other sites

Eu nu înțeleg ce e ASA complicat ... Pentru ca eu as avea o mașina din Anglia complet funcțională...

Poate îmi explica si mie cineva mai detaliat cam ce ar fi de adaptat.

Multumesc!

Radiator, liniile de ulei de transmisie, volanta, posibil si axul de transmisie la rotile din spate, ECMul ( computerul )

pedalele ( tot subansamblul ) posibil si axul de la volan - directie, si sa nu uitam .... vitezometrul ori mai repede consola intreaga cu tot wiringul necesar

Edited by banateanul
Link to comment
Share on other sites

Gabi, pe forum iti dam doar o idee, dar nimeni nu o sa iti dea or reteta magica cu poze si ce fire unde sa legi.

De la automata la manula e mult mai simplu, pentru ca toata lista de mai sus se demoanteaza si si eletronica e anulata, dar invers, trebuie sa montezi si sa modifici extrem de multe chestii.

 

Nu mai vorbesc ca daca sunt diferente de ani e si mai dramatic, trebuie sa imperechezi calculatoare diferite ehe...

 

Asta daca vrei sa si mergi cu masina aia, sa nu ai 2 milioane de probleme eletrice apoi etc etc.. in Romania se improvizeaza orice dar sunt niste limite. Si costa si mult, economic nu are sens.

Si ma repet, cutia automata la e39 530D e predispusa sa crape. E o chestie simpla particulara motorului ala. Motorul ala scoate 410 NM si cutia duce doar 390 .

In cele mai multe cazuri e o chestie de timp, nu intretinere neaparat.

Dupa ce dai X bani pe masinaa X bani pe transplant, sa zicem ca merge totul brici, gasesti un electrician minune, (desi majoritatea schimba 3 sferturi de masina sa depisteze o valva defecta) intr-un an o sa mai dai un 1100 de euro minim pe reconditionat cutie.

 

Dar e treaba ta.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Merci mult pentru sfat.

Nu vreau retete magice, doar ĂŽntrebam si eu sa ĂŽmi fac o idee cam ce m-ar aștepta... Dar vred ca ideea este proasta.

Din câte ĂŽnțeleg nu merita efortul si o sa rĂŁmân LA manuala mea care merge foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

la cati bani costa nu e economic. Vrei atuomata e simplu, fa un schimb cu o diferenta. Ce vroiai tu sa faci oricum era un 1500 de euro numai masina aia din anglia si +adusul aici. Minim.

. Asa iti iei tot un e39, poate mai nou si mai dotat, si automat, facand schimb + niste bani.

Si epusa de fabrica, cum trebuie, nu improvizata cu un mare potential de probleme si complicatii..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.