Jump to content

Accident arcul de triumf


poison

Recommended Posts

Colegi, nu vreau sa va suparati pe mine si nu am rabdare sa le citez dar cate prostii mi-a fost dat sa citesc pe topicul asta... cum isi spun o gramada parerea contrazicand pe altii neaducand nici cel mai mic argument...

 

Cand am citit primul post mi-a dat prin cap un lucru, sa spun si eu sa nu se aiba incredere in ce SPUNE un politist dar vad ca a facut-o deja un alt coleg. Cred ca ala e cel mai important si de ajutor post din tot topicul.

 

Sanatate biciclistului, indiferent de vina... Masina se face si o sa fie ok la loc.

Succes colegului nostru in toate demersurile sale. La o adica, nu ar strica sa plateasca un avocat sa-l ajute in toate demersurile cu sfaturi bune si bazate pe legi. Astfel pot fi evitate multe lucruri neplacute pentru toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

daca se trece de perioada critica , nu mai stiu care e nr de zile , va avea pretentii mai mari biciclistul . De obicei daca il pune in ghips atinge perioada respectiva . Oricum va cere banii de spitalizare si medicamente.Si chiar daca acum nu vrea nimic pana la final se trezeste el sfatuit de frati , parinti, prieteni . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

daca se trece de perioada critica , nu mai stiu care e nr de zile , va avea pretentii mai mari biciclistul . De obicei daca il pune in ghips atinge perioada respectiva . Oricum va cere banii de spitalizare si medicamente.Si chiar daca acum nu vrea nimic pana la final se trezeste el sfatuit de frati , parinti, prieteni .

 

Chiar daca ai RCA? Ala nu despagubeste si victimele? Asa ar fi normal.

Link to comment
Share on other sites

e oke masina , mai trebuie sa adaugi si trageru la lista de mai devreme si cam aia e , si probabil cateva plastice / cleme etc , nu e de speriat , si ai grija cum faci cu biciclistu sa nu te trezesti ca te cheama in instanta dupa ceva timp
Link to comment
Share on other sites

dar si biciclistul la ora 01 noaptea sa fie pe strazi...

 

Adica cum?

Pe acelasi principiu pot sa intreb si eu ce cauta cu masina pe strada, nu?

 

Unii se duc cu bicicleta la munca, altii se relaxeaza, ce te doare pe tine ce cauta ala la ora x pe strada?

 

Strigator la cer...

Link to comment
Share on other sites

Adica cum?

Pe acelasi principiu pot sa intreb si eu ce cauta cu masina pe strada, nu?

 

Unii se duc cu bicicleta la munca, altii se relaxeaza, ce te doare pe tine ce cauta ala la ora x pe strada?

 

Strigator la cer...

 

adica sa aibe norocul asta sa dea masina peste el

Link to comment
Share on other sites

daca are mai putin de 10 zile spitalizare nu e infractiune, dar oricum il poate da in judecata pe cale civila pentru daune, oricum ai da-o vina e a soferului, indifirent ca ala era sau nu pe pista, soferul ce cauta pe trotuar? Evident ca este culpa si nu intentie insa tot soferul e vinovat....
Link to comment
Share on other sites

Daca are o coasta rupta ar trebui sa primeasca 60 zile de spitalizare ca popa, eu cand mi-am rupt o coasta, am tras vreo doua luni jumatate cu ea ... Acuma ia in calcul ca am vazut un certificat IML cu ingrijiri medicale 3-5 zile pentru niste echimoze/buza taiata, deci iti dai si tu seama cam cat poate sa primeasca ala, si nu te gandi ca daca nu e internat nu se numara zilele.

 

Asa ca nu va luati dupa ce a zis politistul, ca maninca rahat, vorbeste si tu cu un avocat.

Link to comment
Share on other sites

Pai cam asa a fost..fratele tau a venit in drift in rond...a vrut sa redreseze sa o ia spre nordului, dar nu a reusit si s-a infipt direct in semafor. Sunt urme de anvelope, masurate, pozate etc.. Langa semafor PE TROTUAR se afla si biciclistul, asteptand sa traverseze, pt pietoni fiind rosu. Norocul lui s-a numit semaforul cu pricina, pe care fratele tau l-a culcat aproape. Ca martor a mers un baiat de la marcaje rutiere. Nu stiu ce si cat a vazut el, dar in intersectie sunt camere de supraveghere, de care politistul s-a aratat f sigur ca functioneaza.

Cat despre masina...ambele airbaguri frontale sarite nu am vazu sa se fi mentionat pe undeva mai sus, deci devizul va creste destul de mult..

Imi pare rau pt fratele tau, dar consecintele greselilor si le suporta fiecare. sper sa fie bine biciclistul si sa va intelegeti amiabil, ca masina se face intr-un fel sau altul.

O seara buna

Link to comment
Share on other sites

dosar penal are facut deja, numarul de zile de ingrijri medicale va conta la solutia ce se va da in cauza, oricum in prevederile actualte te poti impaca cu victima chiar daca numarul de zile de ingrijiri medicale depaseste 60 de zile

Ne poti arata si noua unde ai citit asa ceva? eu stiu ca la peste 60 de zile de spitalizare nu mai conteaza daca vrea sau nu victima, autoritatile se sesizeaza din oficiu, si e musai cu UP. Victima poate renunta la daune pe parte civila in proces, dar daca se ajunge la proces se ajunge pe parte penala, victima putandu-se constitui parte civila in acesta cu daunele respective ...

Ideea este ca el are dreptul sa ceara anumite daune, dar mentalitatea romanului: stai sa vezi ce-l usuc pe fraier, ii iau si pielea de pe el, ca are benveu ce rahat ...

Link to comment
Share on other sites

nasol, vad ca au inceput accidentele.

-sper sa fie bine biciclistul

- sper sa fie bine si fratele tau

- si ca o paranteza, sa vezi cat o sa ceara statu asiguratorului tau pt. semafor....o sa ii usuce de bani.

 

oricum, faza cu semaforul o sa te ingreuneze putin la asigurare, erau ceva clauze cum ca daca atingi ceva al statului (chiar si o bordura) este putin mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Nasol moment. Accidentul s-a produs din cauza lipsei de experienta cu RWD a fratelui tau. Mai mult ca sigur a plecat tare de la semafor iar cand a intrat in rond masina a intrat in derapaj si el nu a stiut sa o redreseze, cel mai probabil s-a infipt cu piciorul adanc in frana. Viteza nu putea sa aiba foarte mare iar rondul ala avea spatiu de degajare, ca sa-i zic asa, imens, avea unde sa redreseze masina de 1000 de ori pana sa ajunga in semaforul ala. Bineinteles, daca stia treaba cu tractiunea spate. In fine, acum ar trebui sa va ocupati numai si numai de biciclist si sa rezolvati intr-un fel cu el. Bafta !
Link to comment
Share on other sites

Gresit, asiguratorul nu are dreptul sa-ti impuna un service, ci doar sa-ti recomande, poti repara masina unde vrei, conditia fiind ca service-ul respectiv sa nu practice preturi mai mari decat reprezentanta.

Masina nu este retinuta pana la sfarsit, ci doar pana cand se realizeaza o expertiza de catre un om abilitat, apoi poti merge linistit sa repari masina.

Dosar penal se deschide in orice situatie, nu conteaza cate zile de spitalizare va avea biciclistul, diferenta fiind ca daca se depasesc numarul de 60 de zile, dosarul va pleca spre parchet cu propunerea inceperii urmaririi penale, sau daca sunt mai putin de 60 de zile, dar victima are pretentii. Daca respectivul nu va avea pretentii, dosarul tot va pleca spre parchet, dar cu propunerea neinceperii urmaririi penale. Dupa ce ajunge la parchet, procurorul desemnat trebuie sa dea o rezolutie cu privire la dosar, daca e cu NUP (neinceperea urmaririi penale), merge cu rezolutia la politie si se finalizeaza toata treaba cu masurile de rigoare - amenda sau ce se stabileste. Daca procurorul dispune inceperea urmaririi penale, incepe show-ul ... toata chestia poate dura foarte multe luni, chiar ani. Permisul fratelui tau va ramane la politie, acestia hotarand, in functie de accident, daca ii suspenda dreptul de a conduce - va avea dovada 2 saptamani si atat, sau daca doar ii retin permisul pana la finalizarea anchetei, caz in care i se va elibera o dovada de circulatie valabila pentru 30 de zile, cu posibilitatea prelungirii ei in fiecare luna.

Nu pot decat sa iti urez succes in rezolvarea problemei, si MULTA SANATATE victimei, spre binele fratelui sa nu fie om rau si sa inceapa cu cine stie ce pretentii ...

 

 

+1, comentariu foarte corect, bravo :)

Link to comment
Share on other sites

Ne poti arata si noua unde ai citit asa ceva? eu stiu ca la peste 60 de zile de spitalizare nu mai conteaza daca vrea sau nu victima, autoritatile se sesizeaza din oficiu, si e musai cu UP. Victima poate renunta la daune pe parte civila in proces, dar daca se ajunge la proces se ajunge pe parte penala, victima putandu-se constitui parte civila in acesta cu daunele respective ...

Ideea este ca el are dreptul sa ceara anumite daune, dar mentalitatea romanului: stai sa vezi ce-l usuc pe fraier, ii iau si pielea de pe el, ca are benveu ce rahat ...

verifica modificarile art. 184 Cod penal aduse prin Legea nr. 202/2010 (legea micii reforme in justitie) mai exact art. XX pct. 3 3. La articolul 184, dupa alineatul 5 se introduce un nou alineat, alineatul 6, cu urmatorul cuprins:

"Pentru faptele prevazute la alin. 2 si 4, impacarea partilor inlatura raspunderea penala." , unde alin. 2 se refera la vĂŁtĂŁmarea corporala din culpĂŁ in care victima are mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale (generic denumit urmĂŁri prevĂŁzute de art. 182 alin. 2 Cod penal-vĂŁtĂŁmarea corporalĂŁ gravĂŁ, cu urmarile trecute acolo, printre care numar de zile de ingrijiri mai mare de 60)

Link to comment
Share on other sites

Ehh ce mai conteaza acum. Si eu sunt la fel de sigur ca tine, dar nu vad cu ce ma mai ajuta acum. Eu in 5 ani de cand o am nu am atins-o niciodata, dar asta e, n-am ce sa mai zic. Am rez pana la urma cu actele, am adus-o la cta la Bavaria, luni probabil vor veni de la Omniasig pentru constatare si astept sa vad ce se intampla, dar probabil imi vor da dauna totala + epava. Inca ma intreb daca se mai merita sa o repar, daca va mai fi ca inainte de accident, sau sa o vand ca epava si sa vad ce gasesc sa imi iau altceva pe la 13000 + ce reusesc sa mai pun peste. Ma uitam si gasisem cateva a6 si 525d pe la 15000 asa, ca de alt coupe sigur nu mai am bani, iar ca sa iau tot e46 cred ca sunt destul de ciufulite. A mea era aproape tzipla, si avea tot nou pe ea schimbat anu trecut, faruri, vopsea etc. Mor de oftica dupa ea.
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa pastrezi masina sa stii ca reparatia intr-un service bun se va face fara sa se cunoasca ceva.Sa fim seriosi masina nu este lovita asa rau.Am vazut o gramada de masini e46 lovite in acelasi fel si dupa reparatie nu se cunostea absolut nimic.

Problema mai grava cred ca este la fratele tau , cred ca va avea de tras + o gramada de bani cheltuiti.Recomand sa incerci sa contactezi un avocat bun specilizat pe astfel de probleme + incearca sa te impaci cu victima(primul lucru care trebuie facut pentru a rezolva problema cat mai bine pentru fratele tau)

Link to comment
Share on other sites

DSC scos, accelerare in curba pt senzatii si iata rezultatul.

 

Sa mergi normal nu prea ai cum sa reusesti asa ceva.

 

Daca a facut si ceva figuri inainte, motor turat etc. si biciclisul a auzit asta, clar va avea pretentii. Eu as avea...

 

IN al doilea rand, daca biciclistul a mers sau nu pe pista, nu inseamna ca daca el merge pe drum poti da peste el. In ancheta va fi irelevant acest fapt, eventual va iesi un pic mai "ieftin" daca se pune de NUP vs UP.

 

logic ca daca merge sau nu merge pe pista nu trebuie sa dai peste el ! INSA,odata ce avea la dispozitie pista de biciclisti si el se afla pe partea carosabila(asta daca se dovedeste ca nu era pe trotuar/banda biciclisti si circula pe partea carosabila fiind neregulamentar ),loc unde nu are voie sa se afle, pute sa il loveasca si tancul sau avionul,cel care il loveste nu are absolut nicio vina fata de el!!(din nou,atata timp cat nu circula regulamentar,daca circula regulamentar pe trotuar/banda biciclisti se complica....)

@Bala tu daca traversezi DN1(sau orice alt drum) la 100metri de trecerea de pietoni si te loveste o masina oare cine e vinovat?+ ca poti sa ia norocoul sa ii repari tu masina si/sau sa ii oferi daune soferului !!! Logic si corect !!

 

Cat despre masina nu pare rau,ceva de genu a avut si fratemiu la e39,si a avut de schimbat radiatoarele,farul drept,spoiler-ul inca este cel de la accident fiind doar reparat,capota si furtunele aferente.... poti sa stai linistit,cel mai important acum este ce va patit(daca va pati) fratele tau,cat despre masina se face usor ,ieftin ! biciclistul nu avea ce cauta acolo deci nu iti face mari griji pentru el ! (asta daca se arata ca era pe partea carosabila ,deci circula neregulamentar,daca nu e asa si circula regulamentar se complica....!!)

Griji fati pentru sistemul din romania si de drumurile care le vei strambate,stresul,munca,nervi si multe altele pe care le vei intalnii la politie ;)

 

ORICUM,

vinovat nevinovat biciclistul, ii doresc insanatosire grabnica si sa fie OK

vinovat nevinovat doresc mult succes fratelui tau sa iasa ok si cu o invatatura de minte ! ''Don't mess up with a BMW or the RWD GOD will punish you !!''

cat despre masina,creed sincer ca va ramane la decizia ta daca va fi dauna totala sau nu,sincer nu pare deloc a dauna totala,motorul din cate se vede nu e afectat si sunt cateva piese de schimbat ! Mult succes

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.