Jump to content

Accident arcul de triumf


poison

Recommended Posts

Salut. Nu ma prea pricep eu cu accidentele deoarece nu am avut pana acum niciunu dar am niste intrebari, cum trebuie procedat. Aseara fratele meu a reusit sa faca cunostinta cu un stalp si am masina destul de avariata, plus ca a atins putin si un biciclist care e in spital cu o coasta rupta. A venit politia aseara, a facut poze si a retinut toate actele, asigurare, talon, carnet. Nu i-a dat nici o dovada, nici o foaie, decat i-a zis sa se duca vineri pe udristei la sectia de politia sa vorbeasca. Aveti idee pentru cei care au mai patit asa ce trebuie facut? Mai trebuie sa ma duc cu masina vineri la politia pe platforma daca ei au fost acolo si au facut poze? Am casco la omniasig, si stiu ca trebuie programare dar daca am talonul la politie si nu am inca nici o davoada am cum sa imi fac programare? Si mai e o chestie. Eu sunt din Constanta dar accidentul l-am avut la Bucuresti. Cam care ar fi procedura prin care sa imi repar masina la cta? Astpept sa vad ce se intampla vineri la politie sau pot sa iau de acum masina si sa o duc la constanta la bavaria? Mersi mult
Link to comment
Share on other sites

daca agentul constatator(in cazul tau de la omniasig) iti verifica masina si iti da foaie la mana , iti poti repara masina oriunde(sau la service agreat de ei )...timpul in care iti poti repara masina din cate stiu eu este de 2 ani.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Nu ma prea pricep eu cu accidentele deoarece nu am avut pana acum niciunu dar am niste intrebari, cum trebuie procedat. Aseara fratele meu a reusit sa faca cunostinta cu un stalp si am masina destul de avariata, plus ca a atins putin si un biciclist care e in spital cu o coasta rupta. A venit politia aseara, a facut poze si a retinut toate actele, asigurare, talon, carnet. Nu i-a dat nici o dovada, nici o foaie, decat i-a zis sa se duca vineri pe udristei la sectia de politia sa vorbeasca. Aveti idee pentru cei care au mai patit asa ce trebuie facut? Mai trebuie sa ma duc cu masina vineri la politia pe platforma daca ei au fost acolo si au facut poze? Am casco la omniasig, si stiu ca trebuie programare dar daca am talonul la politie si nu am inca nici o davoada am cum sa imi fac programare? Si mai e o chestie. Eu sunt din Constanta dar accidentul l-am avut la Bucuresti. Cam care ar fi procedura prin care sa imi repar masina la cta? Astpept sa vad ce se intampla vineri la politie sau pot sa iau de acum masina si sa o duc la constanta la bavaria? Mersi mult

 

 

Daca masina este in regula din punct de vedere tehnic, talonul trebuie sa-l primesti inapoi. Carnetul fratelui tau nu-l va mai primi timp de 3 luni.

Copia asigurarii obligatorii trebuie sa o dai la politie, pt vatamarea corporala a biciclistului. Spitalizarea v-a fi platita prin polita de asigurare obligatorie, acuma nu sunt sigur dar cred ca daca biciclistul cere daune morale polita de asigurare nu iti acopera aceasta suma ( suna la ei si intreaba repede ).

In cazuri asemanatoare masina iti este retinuta pt investigatii la domiciliu tau. Nu ai voie sa o repari ( sa o atingi ) pana nu se termina investigatiile ( aici trebuie sa primesti o dovada care unii asiguratori ti-o cer pt dosar CASCO ).

Odata ce primesti dovada, dute cu masina la asiguratorii CASCO ( din Cst. ), apoi la service la care te directioneaza tot din Cst.( nu la toti asiguratorii poti sa iti repari masina la reprezentanta )

 

PS: Vineri la sectia de politie vei primi talonul, iar politistul iti va da toate detaliile necesare. Trage sfori sa iti scoata masina mai repede din investigatie.

Link to comment
Share on other sites

Du-te la Udriste si acolo se vor intocmi toate actele. (si pentru reparatie si pentru accident!). Sincer, m-as ingrijora mai tare pt biciclist! Ce a SPUS politistul, nu e SCRIS!! Deocamdata! Sa fie asa cum spui tu, dar ...sa fie SCRIS! Mergi la politie, la Udriste si apoi, le rezolvi pe celellalte
Link to comment
Share on other sites

Cam nasoala situatia,eu in locul tau ma interesam de cu totul altceva decat de masina.Fratele tau risca dosar penal pt vatamare corporala si-l paste un proces lung cu victima. Bafta.

 

Nu cred ca-i v-a face dosar penal.

 

 

Totusi cum dracu a reusit sa ajunga in stalp ? Ceva explicatii.

Link to comment
Share on other sites

Vineri in cazul asta voi afla totul acolo. Cat despre cum a reusit, nici eu nu imi pot imagina. S-a intamplat aseara pe la 01:00 asa. Cica a plecat de la semafor si a derapat, habar nu am cum. Probabil ca a calcat ceva pedala ca altfel nu vad cum se intampla asta, eu de cand o am neavand nici un accident. Mai incolo o sa ajung si pe la spital sa vad cum se mai simte biciclistul si sper sa se rezolve totul pana la sfarsit.
Link to comment
Share on other sites

Daca masina este in regula din punct de vedere tehnic, talonul trebuie sa-l primesti inapoi. Carnetul fratelui tau nu-l va mai primi timp de 3 luni.

Copia asigurarii obligatorii trebuie sa o dai la politie, pt vatamarea corporala a biciclistului. Spitalizarea v-a fi platita prin polita de asigurare obligatorie, acuma nu sunt sigur dar cred ca daca biciclistul cere daune morale polita de asigurare nu iti acopera aceasta suma ( suna la ei si intreaba repede ).

In cazuri asemanatoare masina iti este retinuta pt investigatii la domiciliu tau. Nu ai voie sa o repari ( sa o atingi ) pana nu se termina investigatiile ( aici trebuie sa primesti o dovada care unii asiguratori ti-o cer pt dosar CASCO ).

Odata ce primesti dovada, dute cu masina la asiguratorii CASCO ( din Cst. ), apoi la service la care te directioneaza tot din Cst.( nu la toti asiguratorii poti sa iti repari masina la reprezentanta )

 

PS: Vineri la sectia de politie vei primi talonul, iar politistul iti va da toate detaliile necesare. Trage sfori sa iti scoata masina mai repede din investigatie.

Gresit, asiguratorul nu are dreptul sa-ti impuna un service, ci doar sa-ti recomande, poti repara masina unde vrei, conditia fiind ca service-ul respectiv sa nu practice preturi mai mari decat reprezentanta.

Masina nu este retinuta pana la sfarsit, ci doar pana cand se realizeaza o expertiza de catre un om abilitat, apoi poti merge linistit sa repari masina.

Dosar penal se deschide in orice situatie, nu conteaza cate zile de spitalizare va avea biciclistul, diferenta fiind ca daca se depasesc numarul de 60 de zile, dosarul va pleca spre parchet cu propunerea inceperii urmaririi penale, sau daca sunt mai putin de 60 de zile, dar victima are pretentii. Daca respectivul nu va avea pretentii, dosarul tot va pleca spre parchet, dar cu propunerea neinceperii urmaririi penale. Dupa ce ajunge la parchet, procurorul desemnat trebuie sa dea o rezolutie cu privire la dosar, daca e cu NUP (neinceperea urmaririi penale), merge cu rezolutia la politie si se finalizeaza toata treaba cu masurile de rigoare - amenda sau ce se stabileste. Daca procurorul dispune inceperea urmaririi penale, incepe show-ul ... toata chestia poate dura foarte multe luni, chiar ani. Permisul fratelui tau va ramane la politie, acestia hotarand, in functie de accident, daca ii suspenda dreptul de a conduce - va avea dovada 2 saptamani si atat, sau daca doar ii retin permisul pana la finalizarea anchetei, caz in care i se va elibera o dovada de circulatie valabila pentru 30 de zile, cu posibilitatea prelungirii ei in fiecare luna.

Nu pot decat sa iti urez succes in rezolvarea problemei, si MULTA SANATATE victimei, spre binele fratelui sa nu fie om rau si sa inceapa cu cine stie ce pretentii ...

Edited by rain
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

din ce vad eu acolo , se repara fara nici o problema , bara , capota , grila , radiator clima si radiator motor , far stanga , probabil pompa de apa si curelele aferente , ce viteza putea sa prinda daca deabea plecase de la semafor , o sa fie oke stai linistit
Link to comment
Share on other sites

Un nesimtit biciclistul ala! Ce cauta la ora aia pe strada? ... basca sa mai dea si masina peste el :D

 

Serios vorbind acum, cred ca ar trebui sa vedeti cum rezolvati cu baiatul lovit, ca bag mana in foc ca va emite pretentii ulterior.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

si nu e normal sa emita pretentii.?

Omui merge linistit pe strada si se trezeste in spital..si mai mult un spital romanesc unde intri cu o mana rupta si iesi cu Hepatita C daca ai noroc..

 

 

Faza e ca le poti acoperi tot din asigurare,chiar si la un simplu RCA, dar putini stiu asta si asigurarea va baga toate betele in roata posibile.

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

1. Circulatia bicicletelor si a mopedelor

Art. 160. +

(1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.

(2) Persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de autovehicule.

(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.

 

In zona respectiva exista pista pentru biciclete.

Link to comment
Share on other sites

Asa stiu si eu asta cu pistele de biciclisti si acolo e sigur pista. Cat pentru semafor, sigur nu avea cum sa aibe mai mult de 50-60, el venea pe kiseleff dinspre piata presei libere, la arc a facut stanga spre dorobanti, si nu prea a nimerit soseaua, si a intrat exact in stalpu de pe colt unde incepe strada care merge spre dorobanti. Sper sa se rezolve. Masina am vazut-o acum, nu pare atat de rau lovita, si probabil nu imi va da dauna totala, fiind asigurata la 11000 nu cred ca va costa atat de mult reparatia. Acum urmeaza sa se duca la spital sa vada ce rezolva cu biciclistu. Masina are aibaguri volan + pasager sarite, parbriz spart, o roata stramba si un cauciuc taiat + ce se mai vede in poze: Alte poze aici: Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

DSC scos, accelerare in curba pt senzatii si iata rezultatul.

 

Sa mergi normal nu prea ai cum sa reusesti asa ceva.

 

Daca a facut si ceva figuri inainte, motor turat etc. si biciclisul a auzit asta, clar va avea pretentii. Eu as avea...

 

IN al doilea rand, daca biciclistul a mers sau nu pe pista, nu inseamna ca daca el merge pe drum poti da peste el. In ancheta va fi irelevant acest fapt, eventual va iesi un pic mai "ieftin" daca se pune de NUP vs UP.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.