Jump to content

[DIY] INELE CROMATE


cat

Recommended Posts

Guest CIPRIAN_HUIDUMAC
Inelele sunt dealea subtiri sau groase

Plastic sau metal ?

 

pune o poza mai de aproape , asa de curios :blink:)

181072[/snapback]

 

 

 

O sa fac maine o poza mai buna.

Pe asta am facut-o cu tel.

Sunt din aluminiu.Acum nu stiu daca sunt subtiri sau groase.

Nu ma pricep sincer.Foarte subtiri nu sunt.

Am sa incerc sa fac o poza clara.

Poate din poza o sa iti dai seama mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 11 months later...
  • 7 months later...
urmand exemplul lui deathrow m-am gandit ca ar fi util un mic tutorial de montare inele cromate pt E39.

 

pentru ca au fost mai multe intrebari in sensul asta - in general costa 35-40 euro.

 

arata asa

 

post-2084-1163082625_thumb.jpg

 

 

scule necesare pt montare

 

* imbus 2mm

 

* surubenita in cruce

 

* cleste cu varf ascutit si "falci" ceva mai lungi ( in locul unei scule speciale pt desfacut piesele de plastic de pe spatele carcasei ceasurilor.

 

 

post-2084-1163082656_thumb.jpg

 

 

1. se scot cele 3 suruburi aflate in partea de sus a carcasei.

 

post-2084-1163082827_thumb.jpg

 

 

2. se dau jos ornamentele din stanga si dreapta volanului. acestea sunt prinse cu 2 butoni de plastic fiecare si se scot prin tragere usoara .

 

 

 

3. se scot suruburile aflate sub ornamente stanga - dreapta. rama carcasei iese f usor. eu nu a dat-o jos de tot, ci doar am scos mufele din partea stanga si am lasat rama pe bord.

 

post-2084-1163083146_thumb.jpg

 

post-2084-1163083307_thumb.jpg

 

 

4. mai sunt de scos 2 suruburi din partea de sus.

 

post-2084-1163083390_thumb.jpg

 

5. mai sunt doar 2 mufe care mai tin carcasa. se scot f usor basculand sigurantele lor.

 

post-2084-1163083495_thumb.jpg

 

 

6. am preferat sa lucrez in casa, evitand depunerea prafului in interiorul ceasurilor sau alte accidente...

 

pe spatele carcasei sunt 5 piese de plastic in forma de cruce, care trebuiesc rotite pt a permite extragerea geamului.

de asemenea pe marginea carcasei sunt 4 cleme care trebuiesc presate.

aici am folosit clestele. e mai dificil puitn, dar cu rabdare nu e o problema. cruciulitele se rotesc putin pana sunt aliniate cu fantele din carcasa. in momentul acela se preseaza cate o lamela de pe margine si se trage usor de partea cu geamul, incepand dintr-o parte si continuand de jur imprejurul carcasei

post-2084-1163083681_thumb.jpg

Se poate face ceva cu pozele alea lipsa? Nu de alta dar vreau sa vad si eu cum arata inelele de aluminiu si cum arata cele cromate din plastic. Chiar si povesteaa cu acul rosu as vrea sa-o vad...

Vreau sa-mi pun inele si nu stiu intre care sa aleg, pentru ca nu stiu cum arata deja montate. Acul rosu daca intradevar consider ca da bine il "pictez" si pe el cu ocazia asta.

Am inteles ca cele din aluminiu sunt mai groscoiare (buzele) si au o tenta de gri, fiind si lacuite, iar cele din plastic cromat sunt mai subtiri si datorita cromului reflexia ceasurilpr este mai evidenta fata de cele din aluminiu.

Barem puneti niste poze comparative, adica o poza separat cu inele de aluminiu si alta poza cu cele cromate. Aceiasi problema cu acele rosii.

Multumesc anticipat.

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
  • 1 month later...
Guest Rosoaga

7. inelele cromate ( de fapt cele puse de mine sunt din aluminiu polizat ) se introduc prin gaurile ceasurilor, apasandu-le putin pt a le ovaliza. atentie, nu prea tare :)

 

post-2084-1163085269_thumb.jpg

 

8. in acest moment mi-am adus aminte ca as fi vrut de mult timp sa fac acele indicatoare rosii. :blink:

 

cu ajutorul unui marker permanent rosu operatiunea a durat 2 minute.

am facut rosie si liniuta care indica viteza de 50 km/h.

 

post-2084-1163085455_thumb.jpg

 

 

9. se monteaza totul la loc - operatiune in sens invers si mult mai usoara :)

 

post-2084-1163085526_thumb.jpg

 

10. before and after...

 

post-2084-1163086177_thumb.jpg

 

pt cineva care face acest lucru pt prima oara, operatiunea a durat aproximativ 45 min. cred ca se poate face si in 10.

 

 

 

nu pot sa vad pozele in formatul in care le pui tu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.