Jump to content

Un vis implinit


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

Nu stiu ce-or pune astia pe BMW dar cand intri in ghidul ala al lor si caut dupa modelul masinii imi afiseaza cele 3 variante. Probabil cea original e pusa din fabrica pe BMW.

M-as mira sa existe alte becuri fabricate de Osram pt bmw (asa cum sustinea cineva cu cateva pagini in urma), altele decat cele din catalog.

 

Ca vin ele in cutie cu stanta BMW pe ea...cred ca e doar sa-ti ia ochii...aceleasi becuri la pret dublu,triplu :) Ca na...scrie BMW pe cutie!

Link to comment
Share on other sites

Ca vin ele in cutie cu stanta BMW pe ea...cred ca e doar sa-ti ia ochii...aceleasi becuri la pret dublu,triplu :) Ca na...scrie BMW pe cutie!

 

S-a mai discutat asta ca sigla. Aia nu e doar o sigla ci sunt diferente. La becuri am si scris care ar fi ele. Deci nu e acelasi lucru original vs. Osram etc.

 

Si da, hai sa nu facem varza topicul omului!

Link to comment
Share on other sites

Ce ma innebuniti voi cu CBI-urile voastre... :D

120E + taxe de transport, nu? Sau 120E in Romania?

 

Vad ca sunt mai multe variante: 66140, 66142, 66144... Care din ele?

 

http://www.ebay.de/itm/2x-OSRAM-D1S-COOL-BLUE-INTENSE-CBI-5000-Kelvin-NEU-NEW-/140859424366?pt=DE_Autoteile&hash=item20cbe03e6e&_uhb=1#ht_2494wt_1271

 

astea

transp mai costa 7e europa worldwide

 

66144 sunt mai scumpe deoarece sunt cele care se pun pe "original" au "C"-ul ala pe ele.

 

http://www.ebay.de/itm/2x-OSRAM-D1S-COOL-BLUE-INTENSE-66144-CBI-5000-K-NEU-NEW-/140455757297?pt=DE_Autoteile&hash=item20b3d0c5f1&_uhb=1#ht_2517wt_1271

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca astea sunt cele mai bune.

Celelalte cred ca sunt fake-uri. In primul rand cutie n-au cu OSRAM iar codul ala 66140CBI teoretic nu exista in catalogul lor.

 

Sunt d-alea din China care le poti lua en-gros de pe http://aliexpress.com la 20/25$ setul, le pun o stanta trasa la imprimanta cu OSRAM si le fac de 100 si ceva de euro :)

Multi fac asa.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca astea sunt cele mai bune.

Celelalte cred ca sunt fake-uri. In primul rand cutie n-au cu OSRAM iar codul ala 66140CBI teoretic nu exista in catalogul lor.

 

Nu sunt fake-uri, numai ca unele sunt care se pun pe original la masini din fabrica, iar unele aftermarket, de aici si diferenta de pret.

Link to comment
Share on other sites

Si ce crezi ca asta de pe ebay vinde originale? Tot din China le ia stai linistit. Altfel nu i-ai mai iesi afacerea. Si de altfel toti din Europa care vand pe ebay tot felul de chestii, le importa din China. Care n-au cutie si cod de la OSRAM sunt fake-uri 100%.

 

Cand ma duc sa iau un bec Osram din bricostore il iau fara cutie? Orice bec are cutie.

 

Au exact acelasi cod 66140CBI pe de aliexpress si de pe ebay.de din primul link dat de InSide. Sunt aceleasi. Deci codul asta e vrajeala!

Majoritatea vanzatorilor de pe ebay.de cumpara marfa din China si le vand sub tot felul de denumiri care mai de care mai fancy-trendy.

Link to comment
Share on other sites

Ba omule, ala are 5000 de calificative pozitive, vinde numai becuri, Tu crezi ca daca vindea fake-uri nu reclama nimeni ? Sau crezi ca un fake e acelasi cacat cu original de ii da toata lumea pozitiv si nu reclama nimeni ? Plus ca poti sa le returnezi daca nu iti convine.

 

Vezi ca in Germania spre deosebire de Romania , se mai respecta regulile si daca te prinde ca vinzi fake-uri e cam nasol. Ala are puse toate datele acolo, inclusiv adresa,numele, codul VAT,etc. deci nu e chiar asa cum crezi tu. Aici si daca esti persoana fizica, cand vinzi un lucru tre sa oferi garantie, deaia in multe licitatii se specifica, ca NU SE OFERA garantie, dar tu traiesti in alte filme.

 

Redemptions:

Consumers can return the item to the conditions specified below, return | Details Read

 

Asta e ca aia cu grozadan de vine ulei original la 10-12e litru cand in germania e 6e litru 0w-40.. Ce dracu? Astia sunt importatori si cumpara cantitati mari deaia pot oferi preturile astea.

 

Am mai vb cu unu pe ebay, despre niste Osram D1s normale de 4300k, le vindea la 60e cu transport inclusiv, si l-am intrebat, daca mai negociaza la pret, a zis ca de la 100 bucati in sus se negociaza si la 40e / pereche.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Treceti pe chat mai incinsilor. :laugh:

 

Sa fie asta diferenta?

66140 - 4300K

66142 - 5000K

66144 - 5500K

Raspuns de pe un site ce comercializeaza CBI-uri cu acte in regula, serie unica, certificat de garantie, etc... Deci tind sa cred ca sunt originale:

 

Buna ziua !

Diferentele constau in felul in care partea de sticla este prinsa de restul becului, de soclu. Functional merg toate, nu exista diferente de culoare.

CBI sunt de 5600k , adica mai albe.

Link to comment
Share on other sites

La dracu cu toate becurile.

Au venit si Philips-urile de 5000k. Si surpriza: ABSOLUT NICI O DIFERENTA. :angry2:

Deci ca e Osram C (4150k), ca e Philips (5000k), tot un drac. Lumina e aceeasi atat la intensitate cat si la culoare.

Iar originalele de pe masina palesc de-a dreptul in comparatie cu astea. Ma si intreb cum am putut conduce noaptea...

 

Cred ca singurele care intr-adevar fac diferenta sunt CBI-urile alea.

Tre' sa supun la vot daca merita sau nu. :laugh:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Le cumperi , le testezi si aia e.

Poti lua si fake sau OEM...cert e ca alea ieftine sunt clar fake, ceea ce nu intelege InSide...el crezand ca daca scrie ca e original pe orice anunt ebay atunci asa e. Etichetele alea sunt puse , trase la imprimanta. Unde nu exista cutie sau ti le da intr-o cutie de carton alba, sigur sunt chinezesti.

Important e sa fie bune si sa tina da-le naibii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.