Jump to content

Un vis implinit


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

Am inlocuit toate difuzoarele cu unele de L7, inclusiv sub-urile de sub scaune. Diferenta majora din nou. :)

A devenit o placere sa asculti Sting, Vaya con Dios, muzica clasica, etc...

Urmatorul pas va fi trecerea la intreg sistemul Logic7.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata sunt pe amplificarea standard. Nu-mi vine sa cred ce diferenta fac si numai difuzoarele.

E cu totul alta masina. Functioneaza fara distorsiuni la volum mai mare, dar cel mai important... FIDELITATEA. Orchestratia e mult mai bogata. :pardon:

Urmeaza sa iau si amplificator de L7, restul de 3 difuzoare (in usile spate si central) si sa termin retrofitul.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Sunt convins de asta, mai ales dupa ce am gustat din Logic7. :)

Dar acum am inceput cu sistemul asta, o sa merg mai departe pe el. Individualul costa dublu cat L7. Nu ca n-ar merita. Dar momentan nu vreau sa bag atatia bani in sunet.

 

Parerea mea e ca in gama de pret a unui sistem oem L7 sau individual nu gasesti un sistem aftermarket la fel de bun. Si oricum nu vei avea multe din facilitatile sistemului oem...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

- sistemul Logic7 e complet, mai trebuie doar sa trag instalatia prin masina si sa codez. Am gasit un amplificator nou-nout la pret bun, am luat si restul de difuzoare + instalatia electrica/fibra optica.

Sa rezolv odata cu nenorocitul asta de LMA si ma apuc de treaba.

 

- intre timp am facut un update la soft-ul motor, s-a identificat si eliminat vechea limitare de cuplu ce n-a putut fi scoasa prima data. Acum sunt undeva la 230CP, 440Nm.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Foarte frumoasa masinuta, felicitari pentru retrofitul de l7, avand si eu din fabrica sistemul standard, facand upgrade la tweetere de l7 pe fata, diferenta fiind imediat sesizabila, apoi am trecut la retrofit de hifi total cu boxe pe fata de L7 dar diferenta deloc sesizabila fata de boxele hifi, am facut comparatia la momentul respectiv cand le montam, nu m-a incantat upgrade-ul la L7 pentru ca trebuia sa schimb fetele de usi pe spate si mi s-a parut scump. Referitor la "buzunarul" acela din spate de la portbagaj il puteai comanda direct de la bmw (eu asa am facut) si nu a fost scump:) instalare in 10 minute.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Sorin.

Eu modific tapiteriile mele, stiu ca sunt foarte scumpe.

Insa e destul de greu daca vrei sa fie ca de fabrica pentru ca trebuie reconstruita partea interioara. Acolo ar trebui sa aiba o buza de sprijin pentru difuzor + cleme de prindere pentru sita din fata. Fetele astea fara difuzor, nu au. Ba mai rau, sunt si curbate.

 

One done, one more left. Am decupat, prins difuzor si sita.

Urmeaza si restul, dar ma misc mai incet ca sunt tipicar. :pardon:

 

Tapiteria aia din portbagaj nu e scumpa, "doar" vreo 500 de lei. :D

Si nu e numai asta, tapiteria potrivita pentru portbagaj cu amplificator are buzunarul ceva mai mic.

Eu modific un suport amplif de E65 ca sa potriveasca sub tapiteria actuala.

 

Intrebare: DE UNDE ai alimentat amplificatorul, de pe ce siguranta? Ma intereseaza punctul anume. Ca in tabloul din portbagaj n-am putut identifica unul corespunzator.

 

Kng, cam 550 euro toate piesele (difuzoare, amplificatorul nou, instalatia electrica+fibra, sitele si suruburile de prindere difuzoare.

Manopera nu se pune ca o fac eu. Si o fac precum cea originala, inclusiv cu pini in mufele din stalpi, nu trec cablurile direct.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Kng, le-am modificat ale mele pentru difuzoare. :)

 

 

Sorin, schema aia o am si eu. Stiu ca undeva in tabloul din portbagaj trebuie sa intru, dar nu stiu siguranta. Plus ca unii spun ca a trebuit sa puna pini intr-un loc liber si siguranta aferenta, pentru ca nu aveau. La mine sunt toate locurile ocupate.

Nu stii numarul sigurantei?

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Gata. Am muzica. :D

E la locul lui amplificatorul, instalatia de alimentare pana in tabloul de sigurante, difuzoarele spate si instalatia pana in pillar B, atat stanga cat si dreapta.

Zilele urmatoare o sa termin si restul.

Sunt foarte incantat de rezultat. Pot doar sa spun ca e diferenta de la cer la pamant in efecte/fidelitate. :first:

Ca si putere e loc de mai mult, dar pentru 90% din auditia de zi cu zi, pentru mine e destul.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Lasa ca asa am patit si cu Passatul. Toata lumea i-a admirat modificarile, si cand a fost s-o vand mi s-a spus ca "in piata se vinde cu x euro".

Am preferat sa i-o las la tata. Si nu regret. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri. :)

 

Time alignment? Poti face asta la Logic7?

Am terminat de instalat totul. Mai am putin de lucru la tapiteria usii dreapta spate si gata. Revin maine cu poze. :)

Se aude BESTIAAAAAAAAAALLLLLLLLLL :hyper:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Gata totul. 99%.

 

Locul amplificatorului inainte:

http://img46.imageshack.us/img46/5562/dsc01540c.jpg

 

Suportul amplificatorului, modificat de mine dintr-un suport de E65.

Acum nu mai trebuie schimbata tapiteria din stanga:

http://img90.imageshack.us/img90/2504/dsc01554rn.jpg

 

Si montat la loc:

http://img23.imageshack.us/img23/5703/dsc01555pw.jpg

 

Si amplificatorul la loc:

http://img707.imageshack.us/img707/1125/dsc01557ig.jpg

 

Alimentarea trasa pana in tablou:

http://img46.imageshack.us/img46/3443/dsc01558k.jpg

 

Si usa din dreapta, terminata:

http://img607.imageshack.us/img607/8616/dsc01561p.jpg

 

Spuneam 99% pentru ca pe amplificator urmeaza sa mai montez un ventilator de 100x100 cu reglaj automat de turatie, pentru a-l raci mai bine. Sa nu am surprize pe viitor.

M-am blocat in a gasi un +12V disponibil doar cu contactul pe pozitia accesorii.

Oare in mufa de la TCU e asa ceva?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.