Jump to content

320D 2004


Mircea-Si

Recommended Posts

Salutare!!

De 1 an am intrat in clubul select al posesorilor de BMW. Am cumparat un 320 d din 2004 touring 150 de caluti 6 trepte. Optiuni are multe cum ar fi pdc telefon bmw pilot comenzi volan etc. Masina are in prezent 142.000 km adusa in tara la sfarsitul lui 2008 cu carte service pana la 109.000 km exact inainte de vanzare . Cel care mi-a vandut masina nu e samsar , el a facut o revizie si cand am cumparat-o imi arata ca mai are pana la service 27.500 km.Intrebarea mea este urmatoarea si anume daca are ulei bmw long life 04 merge cu el 30.000 km?? Acum imi arata ca mai am 21.000 de km pana la revizie in cond in care eu nu am facut mai mult de 5000de km intr-un an. Are senzor care calculeaza vascozitatea uleiului ?? Sa fac revizia cand imi spune masina?? Sa o fac la 10.000?? Masina merge fff bine nu scoate fum trage bine rau nu bate nu trancane nu are scuregeri sau depuneri de ulei... voi ce spuneti??

Link to comment
Share on other sites

Salutare!!

De 1 an am intrat in clubul select al posesorilor de BMW. Am cumparat un 320 d din 2004 touring 150 de caluti 6 trepte. Optiuni are multe cum ar fi pdc telefon bmw pilot comenzi volan etc.Masina are in prezent 142.000 km adusa in tara la sfarsitul lui 2008 cu carte service pana la 109.000 km exact inainte de vanzare . Cel care mi-a vandut masina nu e samsar , el a facut o revizie si cand am cumparat-o imi arata ca mai are pana la service 27.500 km.Intrebarea mea este urmatoarea si anume daca are ulei bmw long lif e 04 merge cu el 30.000 km?? Acum imi arata ca mai am 21.000 de km pana la revizie in cond in care eu nu am facut mai mult de 5000de km intr-un an. Are senzor care calculeaza vascozitatea uleiului ?? Sa fac revizia cand imi spune masina?? Sa o fac la 10.000?? Masina merge fff bine nu scoate fum trage bine rau nu bate nu trancane nu are scuregeri sau depuneri de ulei... voi ce spuneti??

 

S-o stapanesti sanatos!! Dar, DE CE are carte pana la 109,000 km? Dupa , nu a mai calcat in service, la revizii/reparatii?

Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos!! Dar, DE CE are carte pana la 109,000 km? Dupa , nu a mai calcat in service, la revizii/reparatii?

La 109.000 s-a vandut catre cel care a luat-o in Romania. Practic s-a vandut cu revizia facuta. Am factura din Germania deci el a luat-o cu 109.000 si mi-a dat-o mie cu 130 si ceva de mii aproape de 140 . tipul avand service auto probabil si-a facut singur revizia ...

In alta ordine de idei daca are km astia ce ar mai trebui sa verific? Oricum o sa ma apuc sa curat egr ca s-a aprins check engine cu galben acum 2 sapt si am fost la tester si a zis ca e egr-ul , eroarea a fost stearsa , tipul mi-a zis ca daca se mai aprinde sa vin sa o curat dar 99% nu o sa se mai aprinda.

Si multumesc la fel!!

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

salut am observat ca ai faceliftul si sunt interesat sa achizitionez o astfel de masina si as dori sa te intreb daca este la fel de problematica ca varianta de 136 de cai?sau daca si la aceasta sunt probleme cu turbina?

Salut !

In primul rand motoarele de pe e46 FL sunt common-rail adica sunt total diferite fata de motoarele de 136 cp, care dealtfel sunt pacatoase dupa un nr de km. Spre ex cunosc pe cineva caruia turbina i-a crapat cam pe la doua sute si ceva de mii apoi debitmetru....etc

Daca esti interesat eu vreau sa o schimb pe a mea cu un bmw benzinar in 6 cilindri. Masina e nota 10 garantat...daca vrei detalii si pret ma cauti

 

Asta e masina

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Total gresit La FL CU 150 manji crapa turbinele ca popcornul.....E un motor mai silentios intradevar.....

 

 

Oare de ce vrei deja schimb cu un benzinar....hmmmm

Nu stiu ce vorbesti acolo dar eu n-am vazut pana acum turine bubuite la fl ...este posibil de acord...dar a mea e super ok adica n-ar nici o problema.

De ce vreau sa schimb....am avut asa laguna 2 1.9 dci ford c-max 1.6 tdci sharan 1.9 tdi clio 1.5 dci si acum 320 d care este extraordinar dar ma scoate din sarite sunetul de 6 linie pe benzina ...vreau 325.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare!!

De 1 an am intrat in clubul select al posesorilor de BMW.

 

BMW-ul o fi select; Posesorii de BMW... :no: ; O sa ai o deziluzie cand o sa vezi cati sunt selecti.

II numeri pe degete. Cand o sa inceapa sa dispara oglinzi si embleme de pe masina ta, o sa iti dai seama ca unii prefara sa fure piese decat sa le cumpere :cry:

 

Salutare!!

Am cumparat un 320 d din 2004 touring 150 de caluti 6 trepte. Optiuni are multe cum ar fi pdc telefon bmw pilot comenzi volan etc. Masina are in prezent 142.000 km adusa in tara la sfarsitul lui 2008 cu carte service

 

Seamana mult cu istoricul masinii mele. Pana si jantele sunt la fel. Difera culoarea si nr. de km.

Ref. la intrebarea cu nr. de km: Nu poti sa lasi uleiul 30.000 daca mergi cu masina 50% in oras.

Poti sa il lasi daca mergi 90% in afara localitatii/tarii si faci km astia intr-un an.

 

Total gresit La FL CU 150 manji crapa turbinele ca popcornul.....E un motor mai silentios intradevar.....

 

 

Oare de ce vrei deja schimb cu un benzinar....hmmmm

 

Eu am 183.000 km si turbina originala. La putine masini turbina tine 180.000 km. La orice ora prefer sa schimb o turbina decat sa iau un benzinar. Schimbatul turbinei dureaza un pic mai mult decat o revizie.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

BMW-ul o fi select; Posesorii de BMW... :no: ; O sa ai o deziluzie cand o sa vezi cati sunt selecti.

II numeri pe degete. Cand o sa inceapa sa dispara oglinzi si embleme de pe masina ta, o sa iti dai seama ca unii prefara sa fure piese decat sa le cumpere :cry:

 

Deja mi-a disparut odata sticla de la oglinda din stanga chiar in parcarea unui restaurant cunoscut din Constanta. Acum am facut rost de una crapata ca sa n-o mai fure.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc ulei bmw 0W40 longlife pe caer il schimb la 10 mi km, nu stiu ce probleme ati avut voi cu motoru de 2mi diesel 150cai, io am masina de 2 ani si nu a picat absolut nimic la motor, singurele piese schimbate la masina sunt amortizoarele fata si o bascula si consumabilele bineinteles la timp sau mai devreme

post-46475-0-31074400-1312786917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut!

Tot 320d 150 HP am si eu, masina fiind fabricata in 08.2004 si adusa de mine in tara in 08.2008. Am luat-o intr-o Luni de la un dealer de BMW second din Dieburg la aprox 97.000 km iar Marti i-am facut revizia la reprezentanta din Nurnberg. Neamtul mi-a zis ca uleiul tine 30.000 km desi eu i-am explicat de "conditiile prielnice" de la noi din tara: praf, noroi, combustibil si drumuri proaste etc.

Acum am 141.000 km si anul trecut i-am facut revizia tot in Nurnberg la 126.000 km. Revizia la 30.000 de km o fac in Germania dar dupa 15.000 km consumabilele le schimb la inginerul ce se ocupa de masina, dar nu resetez intervalul de revizie. Consumabilele mi le aduce cineva din Germania, toate ajungand la aprox 200 euro.

Ceea ce doream sa spun este ca uleiul trebuie schimbat dat fiind faptul ca masina ruleaza in Romania maxim la 15.000 de km ( eu fac circa 5-6000 km in afara tarii in fiecare an).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.