Jump to content

BMW e36 (pisicuta)


Catalin BMW

Recommended Posts

mie nu mi se par deloc la fel, din punct de vedere al felului cum se simt E36 si E46(FL sau NFL) sunt complet diferite, plecand de la finisaje, calitatea materialelor si pana la motoare, totul pare mult mai bine facut in E46, mai durabil, mai placut la atingere, s.a.m.d... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Si 316i si 318i au trecut la 1.9 amandoua ,

 

 

316i e46 are si 1.6 (105 si 115cai) si 1.8(115cai) si 1.9 (105 cai , cel mai prost dupa mine)

316i e36 are 1.6 ( 100 si 102cai)

 

318i e46 1.8 (118 si 143cai)

318i e36 1.8 ( 113 si 115cai) aici a fost mai bine pt e46 doar daca nu bag si e36 318is 1.8 (140cai) :)

Link to comment
Share on other sites

da , pe 36 a fost maxim 328i , 3.0i a fost pus doar pe M3 286cai :D 330i e46 venind cu 231cai

 

dar eu ma refeream ca masina , per asamblu.

 

M3 e36 avea in varianta europeana 321CP si in cea americana 286CP :)

 

edit: la cilindree de 3.2 si respectiv 3.0

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

316i e46 are si 1.6 (105 si 115cai) si 1.8(115cai) si 1.9 (105 cai , cel mai prost dupa mine)

316i e36 are 1.6 ( 100 si 102cai)

 

318i e46 1.8 (118 si 143cai)

318i e36 1.8 ( 113 si 115cai) aici a fost mai bine pt e46 doar daca nu bag si e36 318is 1.8 (140cai) :)

316i si 318i E46 au fost lansate cu cilindree de 1895 , nu stiu unde ai gasit tu informatiile alea.

318i de 143 cai avea 1995 cilindreea.

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

din punct de vedere al felului cum se simt si E46(FL sau NFL)

 

e diferenta mare intre e46 fl si e46 nfl ca si comportament pe sosea in situatii limita :) mai ales ca e46 fl are DSC (adica are in plus senzorul de la volan ,foarte important) iar e46 nfl are ASC sau ASC + T care e mai bun (deci nu stie pozitia masinii in functie de volan ) :)

 

316i si 318i E46 au fost lansate cu cilindree de 1895 , nu stiu unde ai gasit tu informatiile alea.

318i de 143 cai avea 1995 cilindreea.

 

 

nu sti tu :) intradevar , 318i , este 2.0i de 143cai

 

http://i51.tinypic.com/2hdvfie.jpg

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

DSC s-a pus si pe NFL, nu stiu ce vrei sa demonstrezi aici, ca tu ai FL si este mai bun ca NFL care e de fapt identic cu E36 si de fapt odata cu iesirea FL-ului E46-le a devenit cu totul altul :laugh: ? Atat NLF cat si FL mie mi se par identice, lasand la o parte micile detalii de design. Atat 330i NFL cat si FL au aceeasi putere(ca sa ma leg si eu de un singur model si apoi sa generalizez, ca si tine), la fel si M3-ul, iar ultimele NLF-uri din 2001 au multe elemente ce se ragsesc si la FL, cum ar fi manerele usilor care se ridica cand tragi de ele in plan vertical, volanul ca forma si airbag dual stage, mufa OBDII si mai pot continua lista...dar toate sunt detalii...diferentele sunt date de performantele motoarelor cu Valvetronic si CR, dar per ansamblu masinile sunt la fel... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

DSC s-a pus si pe NFL, nu stiu ce vrei sa demonstrezi aici, ca tu ai FL si este mai bun ca NFL care e de fapt identic cu E36 si de fapt odata cu iesirea FL-ului E46-le a devenit cu totul altul :laugh: ?

 

 

este diferenta intre DSC cel de pe NFL(care sunt putine de tot la numar si de fapt este un fel de ASC + T) si cel de pe FL , eu de exemplu am DSC 3 care e pus si pe e60 :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=ncE-Vk7egRo&feature=related

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

e diferenta mare intre e46 fl si e46 nfl ca si comportament pe sosea in situatii limita :) mai ales ca e46 fl are DSC (adica are in plus senzorul de la volan ,foarte important) iar e46 nfl are ASC sau ASC + T care e mai bun (deci nu stie pozitia masinii in functie de volan ) :)

 

 

 

 

nu sti tu :) intradevar , 318i , este 2.0i de 143cai

 

http://i51.tinypic.com/2hdvfie.jpg

Pai si e exact cum am zis eu , in 1998 la lansare 316i si 318i erau de 1.9 amandoua.

M43B16 e 1.6 de pe pisica si compact , ma mir sa mai fi fost folosit prin 2000-2005.

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

Pai si e exact cum am zis eu , in 1998 la lansare 316i si 318i erau de 1.9 amandoua.

 

 

 

ne refeream la e46 NFL ! ;) exista de exemplu 316i 1.6 si pe nfl

 

intradevar , am facut lista mai mare si am mai pus si de pe la facelifturi :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

este diferenta intre DSC cel de pe NFL(care sunt putine de tot la numar) si cel de pe FL , eu de exemplu am DSC 3 care e pus si pe e60 :)

 

 

bine, tu ai masina mai smechera decat ceilalti cu NFL, ai ceva din E60, happy now :) ? Nu aici vroiai de fapt sa ajungi? Sa iti gadilam putin orgoliul :cool: .

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ne refeream la e46 NFL ! ;) exista de exemplu 316i 1.6 si pe nfl

 

intradevar , am facut lista mai mare si am mai pus si de pe la facelifturi :)

 

din asta eu chiar nu am vazut, am vazut E46 din '98, deci primul lui an de viata, si era de 1.9, 316i, chiar cred ca te inseli...

Link to comment
Share on other sites

bine, tu ai masina mai smechera decat ceilalti cu NFL, ai ceva din E60, happy now :) ? Nu aici vroiai de fapt sa ajungi? Sa iti gadilam putin orgoliul :cool: .

 

 

pai oricum masina mea are ceva din e60 ,ceva din e90 mecanic vorbind :) dar nu asta era discutia, eu ziceam ca este diferenta mare intre e46 nfl si e46 fl pe sosea mai ales si porma pe motoare :)

Link to comment
Share on other sites

pai oricum masina mea are ceva din e60 ,ceva din e90 mecanic vorbind :) dar nu asta era discutia, eu ziceam ca este diferenta intre e46 nfl si e46 fl mai ales la motoare :)

 

asa da

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.