Jump to content

Upgrade la navigatie mare e39 facelift


Recommended Posts

am si eu o intrebare,pt un e39 al unui amic.

este un e39 facelift,din 2001 fara navigatie,nu are nici cd,are caseta...

poa sa ii puna consola cu navigatia din aia mare?

cat de greu e,ce piese trebuiesc schimbate si cam cat il costa afacerea?

e plug & play?

ms

Edited by db 85 amd
Link to comment
Share on other sites

La E39 s-ar putea sa difere unele chestii (gen consola centrala), dar iti pot spune ce implica la E46:

- ecran 16:9 - cca 200-250 EUR

- modul radio BM24/BM54 - cca300-350 EUR

- cablaj - cca 150EUR

- modul navi - cca200 EUR

- diferite suporturi/rame - cca 100-150 EUR

 

Detalii suplimentare iti pot da colegii care au E39 sau care stiu ce ar putea fi diferit fata de E46.

Pentru instalare trebuie sa desfaci toata masina pe partea stanga - din portbagaj si pana la consola centrala. Ca dificultate - una medie - daca ai ceva inclinatii tehnice.

Estimarea e de 6-7 ore, dar in realitate iti ia mult mai mult. Recomandarea mea inainte sa faca pasul asta este sa se informeze cat mai bine asupra tuturor implicatiilor - financiare si tehnice.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

La E39 s-ar putea sa difere unele chestii (gen consola centrala), dar iti pot spune ce implica la E46:

- ecran 16:9 - cca 200-250 EUR

- modul radio BM24/BM54 - cca300-350 EUR

- cablaj - cca 150EUR

- modul navi - cca200 EUR

- diferite suporturi/rame - cca 100-150 EUR

 

 

Frate, exagerezi cu preturile astea. 1000 Euro pt cateva accesorii SH??? Sa fim seriosi, preturile date de tine sunt astronomice, in masura in care un 16:9 il iei la 4-5oo E cu toate cablajele.

 

ex :

 

16:9 _300 E

modul radio _100 E

suport modul Navi /CD _(1. 150 ron /2. 100 ron)

cablaje _ probabil MOKA

Link to comment
Share on other sites

"GOOGLE IS YOUR FRIEND:)!"

Foloseste-l corespunzator si vei constata ca preturile nu sunt chiar asa mari.Gasesti navi mica,COMPLETA(cu tot ce inseamna instalatie electrica,module-tv,sunet,unitate gps,antene,amplificator,amplificatoare tv,receptor gps,etc)incepand cu 350 euro.O navi mare,completa,RISTI(!) sa o gasesti pe la 5-600 euro,daca stai sa o cauti un pic,asa ca...bafta si multa rabdare!

Mie mi-au cerut mai multe persoane in jur de 100 euro pe o instalatie electrica pt navi!Enorm de mult ,din punctul meu de vedere,chiar daca poate,aceasta valoreaza NOUA,mult mai mult!Am cautat si in gaura de sarpe,dar am gasit-o si nu ma costa decat 150 ron;luni ma duc sa o ridic de la curierat!Daca ai rabdare si stai sa cauti,iti faci intregul sistem de navigatie,cu tot ce mai are pe el,la vreo 250-300 euro!E posibil sa te mai coste ceva daca va trebui sa mai recodezi anumite module,sau poate stii sa o faci singur si atunci mai salvezi ceva bani!

Link to comment
Share on other sites

250-300 €? poti sa ai rabdarea sfintilor ca nu prinzi 16:9 complet la banii astia.

 

Nu fi naiv, cum sa nu prinzi?! Eu cred ca multi au si prins o oferta de-asta, doar ca dupa montaj n-au mai sarit in sus pe forum sa se laude ca ....NU FUNCTIONEAZA :bye:

Link to comment
Share on other sites

nu, nu, astea sunt vise. eu mi-am cumparat mkII+display monocrom+magazie 6cd+antena+receptor+cabluri la aproape 200 euro. n-are cum sa te coste 16:9 300 euro...si iti dai seama, am tot cautat vreo 3 luni de zile, cam stiu preturile.

 

display navi 16:9 cu caseta la doar 600 lei pret fix urgent - luni plec din tara

Link to comment
Share on other sites

lasa, coane...stiu cum e sa cauti, si sa nu gasesti. pe 5 milioane a venit, pe 5 milioane se duce

display 16:9 cu caseta, impecabil din orice punct de vedere, fac proba pe loc, 5 milioane valabil pana luni

 

;)

 

Nu caut , stai linistit, pe-al meu l-a pus Fritz la fabrica la Munchen :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Am luat display mic la 200 ron

modul tv la 100 ron

modul sunet la 100 euro

mk 3+ cd cu sud estul europei(inclusiv romanica)-300 ron

cablajul+antena gps+module radio+amplificatoare-150 ron(trebuie sa ridic luni coletul de la curierat).

magazia de cd-uri o aveam=0 ron

Link to comment
Share on other sites

Am luat display mic la 200 ron

modul tv la 100 ron

modul sunet la 100 euro

mk 3+ cd cu sud estul europei(inclusiv romanica)-300 ron

cablajul+antena gps+module radio+amplificatoare-150 ron(trebuie sa ridic luni coletul de la curierat).

magazia de cd-uri o aveam=0 ron

 

 

Sa n-ai vreo surpriza :)

Daca tot ai vrut navi, de ce nu ai luat 16:9, cu aia mica vei avea regrete

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Te complici extrem de mult , cel mai simplu pui o navigatie dedicata la 25-30 mil cu dvd, card , stick are si tv si de toate + comenzile pe volan i-ti merg ;) Macar sti ca e noua , gps-ul merge sigur nu ca cele de fabrica caremerg doar pe germania ............ si in plus arata Foarte ok
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am luat display mic la 200 ron

modul tv la 100 ron

modul sunet la 100 euro

mk 3+ cd cu sud estul europei(inclusiv romanica)-300 ron

cablajul+antena gps+module radio+amplificatoare-150 ron(trebuie sa ridic luni coletul de la curierat).

magazia de cd-uri o aveam=0 ron

 

nu inteleg de ce atata complicatie cu trasul firelor si module , cand exista navigatie -replica care se potriveste perfect, este plug and play si nu te mai doare capul. da intr adevar este 600 euro

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

si eu doresc sa imi cumpar un dvd player cu gps in masina, am gasit dynavin la 2500 ron. deocamdata depaseste bugetul alocat, asa ca cu ajutorul goagalului am gasit la 1300 ron dvd player cu ecran de 7'' cu IGO 2011:), cu blustucc si cu cablu pentru ipod.

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

si eu doresc sa imi cumpar un dvd player cu gps in masina, am gasit dynavin la 2500 ron. deocamdata depaseste bugetul alocat, asa ca cu ajutorul goagalului am gasit la 1300 ron dvd player cu ecran de 7'' cu IGO 2011:), cu blustucc si cu cablu pentru ipod.

 

 

Ce e ala " blustucc " ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.