Jump to content

Care este pretul corect pentru un BMW Seria 3?


s0s0drk

Cat ai da pentru un BMW?  

133 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Avand in vedere ca sunt destul de multe masini la vanzare pe forum si pe alte site-uri dedicate si ca e plin de Seria 3 E90/91 si mai ales pentru ca de ceva vreme m-am decis sa-mi vand exemplarul sunt curios care e parerea lumii despre pretul corect pentru o astfel de masina. Luati in considerare ca nu vorbim despre masini fara dotari. Hai sa vorbim ipotetic despre masini cu dotari minime ca: dublu climatronic, geamuri si ogl. electrice, navigatie, cutie manuala, motorul cel mai popular, adica 320d, incalzire in scaune, senzori de ploaie si lumina, senzori de parcare, jante aliaj, etc.
Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca nu trb sa ne ceri noua parerea,este bunul tau sti cu l`ai intretinut si sti cat face!

dc sa primesti pareri de 11k euro sau ceva care te v`a enerva,cand tu sti mai bine ce masina ai!

am vazut anuntul tau si pretul daca este discutabil si nu te zgarcesti la cateva sute de euro,o vei vinde,masina este f ok!

eu zic sa`ti vezi de vanzarea masinii si sa nu se inceapa cu tot felul de dicutii pe aici,ca iti vor scadea sansele de vanzare pe forum!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa vorbim ipotetic despre masini cu dotari minime ca: dublu climatronic, geamuri si ogl. electrice, navigatie, cutie manuala, motorul cel mai popular, adica 320d, incalzire in scaune, senzori de ploaie si lumina, senzori de parcare, jante aliaj, etc.

navigatia face parte din dotarile minime? :)

 

oricum, nu ai cum sa apreciezi, pretul il stabilesti in functie de foarte multi factori.

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

Nu ai trecut ce e mai important: anul fabricatiei, nr de km, carte service la zi!!:thumbsup:

 

Pai la E90/E91 anul ar fi 2006-2007, iar la E46 cred ca 2003-2004. Ca si nr. de km la E90/E91 media ar fi la 110.000-150.000 km, iar la E46 ar fi 160.000-250.000. (la E46 nu cred ca are rost sa vb de masini de sub 100.000 km, nu?)

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca nu trb sa ne ceri noua parerea,este bunul tau sti cu l`ai intretinut si sti cat face!

dc sa primesti pareri de 11k euro sau ceva care te v`a enerva,cand tu sti mai bine ce masina ai!

am vazut anuntul tau si pretul daca este discutabil si nu te zgarcesti la cateva sute de euro,o vei vinde,masina este f ok!

eu zic sa`ti vezi de vanzarea masinii si sa nu se inceapa cu tot felul de dicutii pe aici,ca iti vor scadea sansele de vanzare pe forum!

 

Bine, dar nu ma enervez, ca nu am de ce. Dar chiar sunt curios care e parerea celor de pe forum. Cand am pus masina la 15.000 toti mi-ati spus ca nu sunt normal. Ok, la momentul ala am zis ca mai bine o tin decat sa ies in pierdere. Acum am nevoie de bani pt un teren si sunt dispus sa pierd vreo 2000 EUR. Ce sa fac?! Dar asta e alta treaba.

Link to comment
Share on other sites

Oricum, topicul "pretul CORECT pentru ..." este neconcludent! Una este un pret CORECT si altul este pretul de piata! Deci, fara relevanta!

Apoi, in toata Europa e un pret, iar la noi, din cauza samsarilor care vand toate cazanele, pretul este mult mai mic! Deci ....

Link to comment
Share on other sites

Buna asta cu "daca tine de pret, de la el as lua-o". Cred ca esti singurul care gandeste asa din tara asta. In rest toti se targuie ca la cumparat de morcovi in piata. "Mult, frate, la banii astia imi iau seria 5", sau "Da' ce stie sa faca de banii astia?" sau "Esti nebun? In Germania e cu 4000 mai ieftina".
Link to comment
Share on other sites

daca a ingrijit-o normal ca as lua-o de la el, chiar daca cere mai mult cu 500-1000eur. normal ca nu dau cu 4000 peste, dar prefer sa platesc mai mult pt o masina ingrijita, de un "pasionat nebun" daca se poate :)

 

si sa fim seriosi, practic tu platesti mult mai putin decat a bagat el in ea. daca are si facturi etc, e beton cum zice romanul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
M-am enervat cand am citit un topic despre sfaturi de achizitie BMW E90 si mi-am adus aminte de poll-ul asta inceput de mine. Un coleg isi cauta un E90 si are buget de 13.000 euro si mai multi binevoitori i-au spus ca bugetul e prea mic. Se prea poate ca tot ei sa fi votat ca pretul corect pentru un E90 este sub 10.000 euro sau cel mult 12.000 euro. Foarte inteligeti colegii!!!
Link to comment
Share on other sites

Nu exagera! Poti lua un E 90, in ROMANIA, chiar cu 10-11 mii euro! Dar, cu siguranta, iei un ...cazan! Sa fim seriosi! Daca vrei o masina ingrijita, reparata si intretinuta numai cu piese de origine si la reprezentanta, cu istoric de service la zi, cu dotari destule si scumpe (doar navi prof este cam 2,800 euro cand o comanzi, cutia automata e cam 2,200 etc), cu km , relativ, putini (cum vrea colegul de care spui), suma de 13,000 este mica.

Altfel, gasesti in targ, la Vitan, masini care coresund cererii colegului, dar sunt ...."manarite".

Link to comment
Share on other sites

Ampropo de pretul corect.

 

BMW E90 2005 destul de dotat (piele,xenon)era cu 11500 in primavara pe autovit. Am verificat km pe care ii afisa masina 130.000 aprox la o verificare dupa serie avea acesti km cu 4 ani inainte.

 

Totul e relativ in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Problema la noi e cu moralitatea. Am vazut nenumarate cazuri in care se postau thread-uri, unde initiatorul cerea un sfat despre cu cat sa scoata masina la vanzare. Se ajungeau la preturi absolut jenant de mici cu motivul ca asta e piata. Daca nici pe un forum BMW nu se poate face o estimare reala a masinii atunci ce pretentii sa avem de la cei care nu stiu cum e piata? Nu e de mirare ca se dau E46-uri FL cu 6000, si E90 ajung la 10.000. Tin minte si acum un E46 320d din 11\2004 destul de bine dotat cu aprox 180k km, intretinut foarte bine. Proprietarul se gandea la un 7800 insa cu sfaturile prietenoase ale colegilor a ajuns undeva pe la un maxim 6500. Moment in care a spus "multumesc pentru sfaturi" si a cerut inchiderea topicului. Mi se pare absurd. In germania fara un 6700-6800 nici nu mirosi un E46 bine intretinut si mediu dotat. Cu tot cu transport, acte si alte cheltuieli te ajunge cel putin 7500-7600 in tara. Insa el se cere a fi vandut sub pretul initial din Germania.

 

Apoi mai era un thread pe aici cu un E90 320d(2005) "tzipla"(citez) si colegul ne cerea sfatul daca mai poate negocia la pretul de 10.000 pentru e cam scump. Va dati seama cum gandesc oamenii astia?

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.