Jump to content

Problema roti?


Gabi85

Recommended Posts

Sal All! Am un bmw e46 din 2000. Ttrebuie sa plec la mare si a trebuit sa schimb rotile din fata si sa fac geometria ca s-a uzat o anvelopa pe exterior. Aveam anvelope dimens. 225/45/r17, fata spate. Si ieri a trebuit sa iau 2 anvelope pe fata si nu am gasit 225/45r17 si am luat 225/50r17 si azi merg sa fac geometria. Si am constatat ca de cand am schimbat anvelopele in mers (cateodata) se activeaza asc-ul, care pana acum nu se activa doar daca era alunecos. Imi puteti spune care ar fi cauza?
Link to comment
Share on other sites

tocmai aia e cauza. anvelopele necorespunzatoare. cercul exterior descris de noile anvelope este mai mare decat cel vechi si calculele de la ASC sunt eronate.

poti sa incerci sa le pui pe spate pe cele mari care le-ai luat. s-ar putea sa nu-ti mai apara asa des eroarea de ASC.

 

ntdone : invers ... viteza mai mare pe spate si mai mica pe fata :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am luat pe fata 225/50/17 si pe spate au ramas cele 225/45/17... nu ma deranjeaza asc-ul decat foarte foarte rar( 1-2 ori pe luna), si doar 1-2 secunde..si doar cand accelerez... in rest nu imi face deloc.. mentionez ca imi functioneaza asc-ul normal... Concluzia... daca nu iti face des, da-i pace, pana ai bani si schimbi si pe spate aceleeasi dimensiune sau le re-schimbi cele pe fata...
Link to comment
Share on other sites

daca tu esti sinucigas nu trebuie sa incurajezi si pe altii sa fie la fel !

e periculos sa mergi in acest fel. nu sti cand iti intra aiurea intr-o curba ASC-ul si te trezesti la stiri dupa aceea.

 

gabi : eu zic sa schimbi anvelopele cu unele corespunzatoare !

Link to comment
Share on other sites

Ei hai, nu dramatiza si face din tantar armasar... merg asa de o buna perioada de timp, imi intra asc-ul doar cand trebuie si in plus, daca stii sa conduci, nu o blanesti in curbe... cam atata tot... nu incurajez pe nimeni nimic, din ce am dedus pe om nu-l scot banii afara din casa si am zis ca pana are bani, poate sa mearga daca se simte in siguranta si ii intra asa rar asc-ul... in plus eu stiu ca asc-ul ajuta rotile sa nu derapeze... ori ce ar avea daca ar intra intr-o curba( nu la 150 la ora, ca poti avea asc ) dar la o viteza modesta, 70-80....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.