Jump to content

bec airbag aprins


Cosminas

Recommended Posts

Am becul de la airbag aprins de ceva timp si m-am hotarat sa merg la bavaria sa caut cauza...Mi-au spus ca trebuie shimbate ambele pretensionatoare (capse pirotehnice) fata.Exact asta am facut:am facut rost de altele le-am montat acum 1 ora, dar becult tot aprins este.Nu stiu ce sa fac.Oare trebuie sa merg la tester sa incerc sa sterg eroarea?

 

E39 520I '97

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

Am becul de la irbag aprins de ceva timp si m-am hotarat sa merg la bavaria sa o testez...Mi-au spus ca trebuei shimbate ambele pretensionatoare (capse pirotehnice) fata.Exact asta am facut:am facut rost de altele le-am montyat acum 1 ora da becult tot aprins este.Nu stiu ce sa fac.Oare trebuie sa merg la tester sa incerc sa sterg eroarea?

 

da, trebuie stearsa eroarea

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa-i dispara eroarea dupa scoaterea bateriei.

eu am avut un senzor ABS defect si dupa ce l-am schimbat, am scos bateria aprox 15 min si dupa ce am pus inapoi bornele, eroarea a disparut si ABS-ul mergea perfect.

 

Merita sa incerci faza cu bateria, nu ai nimic de pierdut.

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa-i dispara eroarea dupa scoaterea bateriei.

eu am avut un senzor ABS defect si dupa ce l-am schimbat, am scos bateria aprox 15 min si dupa ce am pus inapoi bornele, eroarea a disparut si ABS-ul mergea perfect.t.

eroarea de la senzorul de ABS dispare dupĂŁ ce se schimba senzorul, nu necesita resetare tester, sau scoaterea bornelor..

Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur se remediaza din tester.. Bafta

Am mers la tester acum 10 minute ,cei drept nu la Bavaria ci la un service si nu mi le poate sterge...Imi da aceeai eroare declansator intinzator centura parea conducator si pasager iar becul ramane aprins...

Am sa incerc si faza cu bateria si va anunt mai tarziu care a fost efectu cu toate ca nu cred ca o sa rezolv ceva... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Am mers la tester acum 10 minute ,cei drept nu la Bavaria ci la un service si nu mi le poate sterge...Imi da aceeai eroare declansator intinzator centura parea conducator si pasager iar becul ramane aprins...

Am sa incerc si faza cu bateria si va anunt mai tarziu care a fost efectu cu toate ca nu cred ca o sa rezolv ceva... :angry2:

ĂnseamnĂŁ ca nu de acolo e defectul..dacĂŁ nu a mers cu testeru ĂŽmi vine greu sa cred ca v-a merge cu bateria
Link to comment
Share on other sites

Si in eroare ce apare?

Rezistenta prea mare? E posibil sa ai contacte slabe in mufe.

DECLANSATOR INTINZATOR CENTURA PARTEA CONDUCATOR

DECLANSATOR INTINZATOR CENTURA PARTEA PASAGER

 

Asta imi spune testerul...

Mufele mi s-au parut un pic salbe(cam joaca un pic) si din cauza asta le-am prins cu cate 2 coliere de plastic pe fiecare ca sa stea fixe...habar nu ama care-i treaba...

Link to comment
Share on other sites

cam toate erorile de pe masina sunt stocate si apar la diagnoza cu "currently present" daca mai este sau "currently not present" daca au fost odata si au disparut sau a fost corectata problema.

numai cateva dintre aceste erori sunt facute sa aprinda cate un bec pe bord. si ele se impart in 2 tipuri ... cele care daca repari problema becul se stinge singur, si cele care chiar daca repari problema becul se stinge doar dupa o stergere de erori pe tester (in special erorile legate de safety : airbaguri, capse pirotehnice, module airbag, etc).

Link to comment
Share on other sites

cam toate erorile de pe masina sunt stocate si apar la diagnoza cu "currently present" daca mai este sau "currently not present" daca au fost odata si au disparut sau a fost corectata problema.

numai cateva dintre aceste erori sunt facute sa aprinda cate un bec pe bord. si ele se impart in 2 tipuri ... cele care daca repari problema becul se stinge singur, si cele care chiar daca repari problema becul se stinge doar dupa o stergere de erori pe tester (in special erorile legate de safety : airbaguri, capse pirotehnice, module airbag, etc).

Am inteles ..mersi frumos...bafta...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

scoate bornele de la baterie pentru 12 ore si va disparea.

asa am patit si eu am desfacut mufa din portiera de la airbag fara sa scot bornele si mia ramas aprins becul .

am duso la service pentru a schimba ambreiajul si cat a stat in service a stat fara curent si asa sa stins becul

Link to comment
Share on other sites

scoate bornele de la baterie pentru 12 ore si va disparea.

asa am patit si eu am desfacut mufa din portiera de la airbag fara sa scot bornele si mia ramas aprins becul .

am duso la service pentru a schimba ambreiajul si cat a stat in service a stat fara curent si asa sa stins becul

Am sa incerc si asta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.