Jump to content

Cutie steptronic vs. remorca


Feri

Recommended Posts

Salut!

Vreau sa stiu daca pot sa tractez o semiremorca cu BMW-ul meu automat, cutie steptronic GM. Stiu ca se poate "teoretic", dar as vrea sa stiu daca are cineva experienta cu asa ceva. Are cineva idee despre ce scrie in cartea tehnica a masinii despre tractarea unei remorci? Nu vreau sa fac transport sau asa ceva, vreau sa-mi iau o semiremorca pt motociclete. Masa maxima ar fi intre 750-900 kg si as folosi-o ocazional.

Edited by Feri
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Vreau sa stiu daca pot sa tractez o semiremorca cu BMW-ul meu automat, cutie steptronic GM. Stiu ca se poate "teoretic", dar as vrea sa stiu daca are cineva experienta cu asa ceva. Are cineva idee despre ce scrie in cartea tehnica a masinii despre tractarea unei remorci? Nu vreau sa fac transport sau asa ceva, vreau sa-mi iau o semiremorca pt motociclete. Masa maxima ar fi intre 750-900 kg si as folosi-o ocazional.

 

 

ce model de bmw ai?

 

Masa masini+semiremorca+incarcatura sa nu depaseasca 3.5t ca iti trebuie permis categoria C.

Link to comment
Share on other sites

Odata ce este specificata in cartea tehnica masa maxima remorcabila cred ca nu sunt motive de ingrijorare...

Eu am remorca,o folosesc des,mai ales cand fac drumuri lungi gen Romania-Italia si vreau sa zic ca niciodata nu am avut probleme.Intradevar consumul creste cu mult poate cu 2-3l in plus,dar mereu mi-am rezolvat problemele.

Pe carlig trebuie sa scrie capacitate maxima de tractare,dar si greutatea maxima admisa pe carlig...eu il am de 2t si respectiv 90kg,insa pe protapul remorcii scrie 45kg(remorca este de 750kg).

Masina,motorul,cutia sunt proiectate sa tracteze diverse remorci,rulote etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu e problema permisul, am A, BE, CE. Pentru remorca de 900 kg mi-ar trebui E-ul, dar il am. Vreau sa stiu daca tine sau nu tine o cutie steptronic daca tractez semiremorca.

eu am tractat cu masina din semnatura un audi avariat cu rotile spate infranate fara probleme pe o distanta de 20 km si nu s-a simtit considerabil ca am ceva dupa mine . deci cred ca nu o sa ai nici un fel de problema.

in schimb a crescut consumul mediu de la 8.9% la 9.2% consumul mediu fiind calculat la peste 2400km.

Link to comment
Share on other sites

La e39 linistit poti trage remorca pt crossuri , asa are si un preten si poarta dupa el cate 3 motoare lejer . Remorca e usoare + 3 crosuri care fac maxim 300 kg sau mai putin . Daca la mine la 525 tds scrie ca pot pune greutatea maxima pe carlig 90 kg si tractat 2t atunci la 530d :frantics: zbori cu motociclete cu tot :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

zilele acestea imi montez si eu carlig la 530 sa vadem cum se comporta.

Intradevar astea steptronic trebuie un pic mai menajate cand tractezi ceva,e bine ca mereu sa se tina cont si sa nu se depaseasca greutatile specificate de fabricant.

Link to comment
Share on other sites

La e39 linistit poti trage remorca pt crossuri , asa are si un preten si poarta dupa el cate 3 motoare lejer . Remorca e usoare + 3 crosuri care fac maxim 300 kg sau mai putin . Daca la mine la 525 tds scrie ca pot pune greutatea maxima pe carlig 90 kg si tractat 2t atunci la 530d :frantics: zbori cu motociclete cu tot :thumbsup:

Eu vreau sa pun 3 motoare de viteza. :thumbsup: Asta inseamna vreo 600 kg. O remorca fara sistem de franare are cam 150 kg si una mai mare cu frane are vreo 200-300 kg. De aia am scris 750-900 kg. Nu e problema carligul, o sa-mi montez carligul potrivit si motorul are putere, clar. Vroiam sa stiu daca are cineva remorca la o masina cu steptronic. Stiu ca automatele sunt mai sensibile si costa foarte mult reparatia unei cutii de viteze. Am intrebat la un service de cutii si au zis ca pot tracta fara probleme o remorca usoara, numa sa nu transport barci sau asa ceva. M-am gandit ca poate gasesc pe forum pe cineva care are remorca la masina cu steptronic.

 

zilele acestea imi montez si eu carlig la 530 sa vadem cum se comporta.

Intradevar astea steptronic trebuie un pic mai menajate cand tractezi ceva,e bine ca mereu sa se tina cont si sa nu se depaseasca greutatile specificate de fabricant.

Tu ce cutie de viteze ai? Cat te costa carligul? Iti pui original?

Link to comment
Share on other sites

Pe E39 ai avut cutie automata? Ce fel de remorca tractezi?

nu,pe 39 aveam manuala,dar concomitent detineam si un 525d e60(il am si acum),remorca o tractam cu ambele in functie de necesitati.

Remorca este de 750kg,la e39 din cate imi aduc aminte era scrisa masa maxima tractabila admisa 2050kg,de cateva ori am facut cu ambele drumuri Ro-It si viceversa.Totul depinde de modalitatea sofatului,incearca sa mergi fara sa fortezi prea mult motorul(viteza legala este cea mai recomandata).Masina are si putere,dar si cuplu sa poata tracta o remorca...nu-ti mai fa probleme!

Edited by kolea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.