Jump to content

316i vs.318i


AlinMotru90

Recommended Posts

am avut si eu 318, e un motor bun ca si consum undeva la 11 in oras zic Bucuresti, acum am trecut la 328 consumul in oras e de 12 deci nu e mare diferenta la consum.

 

sfatul meu e sa-ti iei un 328 sau 325, neinmatriculat, il bagi pe bulgaria si asa e, de 318 o sa te plictisesti foarte repede.

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

Ca si posesor de 316 pot spune ca mananca mai mult decat dezvolta.

Daca mergi normal nu e mare consumul, dar daca incerci sa mergi sportiv cu el o sa ai o problema la consum.

Remarca ca am zis incerci, asta nu inseamna ca o sa si poti :).

Modelul de 143 CP ar fi cea mai buna solutie.

Edited by DanFlorin
Link to comment
Share on other sites

depinde foarte mult cum mergi , multi posesori de masini cu motoare de la 150cp in sus desi poate nu isi dau seama merg destul de vioi prin oras de acolo si consumu , si eu cand citeam peste tot la 325 numa replici " am consum 15-16 in oras " ramaneam uimit , dar dupaia am avut si ocazia sa merg cu unii dintre ei pai masina aia nu vedea mai mult de a 3a in oras , de acolo si consumul , eu am facut test la pompa ( 325i manual ) la un regim de condus normal schimbat la 2500 de ture - 3000 de ture maxim si am scos un consum de 12.77 la suta , foarte oke zic eu , si nu la mers ca babele ci un 60-70 in oras in viteza a 5a
Link to comment
Share on other sites

depinde foarte mult cum mergi , multi posesori de masini cu motoare de la 150cp in sus desi poate nu isi dau seama merg destul de vioi prin oras de acolo si consumu , si eu cand citeam peste tot la 325 numa replici " am consum 15-16 in oras " ramaneam uimit , dar dupaia am avut si ocazia sa merg cu unii dintre ei pai masina aia nu vedea mai mult de a 3a in oras , de acolo si consumul , eu am facut test la pompa ( 325i manual ) la un regim de condus normal schimbat la 2500 de ture - 3000 de ture maxim si am scos un consum de 12.77 la suta , foarte oke zic eu , si nu la mers ca babele ci un 60-70 in oras in viteza a 5a

 

Acero 60 cu a 5-a nu e mers normal..fara suparare. Cel putin la un 325i. Si din moment ce masina are consum in manual de 12,8l/100km in regim urban (si stim cu totii cum se calculeaza acest consum), nu mi se pare nimic anormal ca masina sa consume 14-15 in Bucuresti. Daca era Alexandria nu ma asteptam la 12,8, ci la 10. Eu am obtinut cel mai putin vreo 13,5..fara mers la 1 noaptea, 6dimineata etc. Dar totul e posibil :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

in a 5a la 70 la ora am cam 1700 de ture , nu este nimic anormal , daca masina avea o cutie automata probabil ca la viteza respectiv tot in a 5a eram , alt exemplu la GTI 6 cu DSG la 70 la ora in oras cutia te urca in a 6a chiar , deci nu e nici o problema , masina nu merge deloc subturat
Link to comment
Share on other sites

in a 5a la 70 la ora am cam 1700 de ture , nu este nimic anormal , daca masina avea o cutie automata probabil ca la viteza respectiv tot in a 5a eram , alt exemplu la GTI 6 cu DSG la 70 la ora in oras cutia te urca in a 6a chiar , deci nu e nici o problema , masina nu merge deloc subturat

 

Asa o fi..mie mi se pare mai mult decat suficienta a 4-a la 60kmh. La 70 poate merge a 5-a..dar la 60 mi se pare putin subturat :rolleyes:

 

De ce?

 

Ma refeream la 325i/ci Alex..intr-a 5-a la 60kmh cred ca are vreo 1500rpm, putin cam subturat din punctul meu de vedere. E parere personala, subiectiva :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

mai intreaba si alti posesori de 328 si o sa-ti confirme.

 

ce sa intreb, ca toti zic 12, si cand imi iau o sa-mi ia 15.

 

sincer, nu poti tot timpul sa schimbi in 2500, te mai enervezi o mai calci, schimbi in 3500-4000, ceea ce nu mi se pare deloc sus.

 

iar ca sa mergi la 60 cu a5a, tre sa conduci extrem de babeste. inteleg ca ai a5a in afara, cand esti obligat sa franezi, sau intri in localitate, dar in oras eu rar ii dau a5a la viteza aia.

 

iar dimineata mers bara la bara, cand merge toata lumea undeva, sa nu-mi ziceti ca ia tot 12 ca imi vand masina, care nu e 328i.

Link to comment
Share on other sites

328i ia 12 doar mers seara sau dimineata cu el,la mine 325-ul ia intre 12-15 in oras unde 12 ia la mers mai usor si dimineata sau seara cand nu e aglomerat,15 a luat odata cand am stat o ora pe Fabrica de Glucoza.a 5-a nu cred ca am schimbat vreodata in oras.Uluitor e ca 12 ia un 328i resoftat :yahoo:

PS:iarna se mai pune un litru la ce am zis eu .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

328i ia 12 doar mers seara sau dimineata cu el,la mine 325-ul ia intre 12-15 in oras unde 12 ia la mers mai usor si dimineata sau seara cand nu e aglomerat,15 a luat odata cand am stat o ora pe Fabrica de Glucoza.a 5-a nu cred ca am schimbat vreodata in oras.Uluitor e ca 12 ia un 328i resoftat :yahoo:

PS:iarna se mai pune un litru la ce am zis eu .

 

pai asa merg si eu usor, Vatra Luminoasa - Mihai Bravu in sens spre vitan si e liber pe sensu meu de mers, si seara cand ma intorc la fel e liber pe sensu meu.

 

am softul original acum :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Si care e faza pana la urma referitor la consumul uniu 328i? Topicul este 316i vs. 318i e46 nfl.

Dupa parerea mea poti lua oricare din modele, normal ca 318i este superior nu mult dar este.

Acum daca gasesti de exemplu un 316i foarte bun si un 318i cazan nu cred ca ai opta pentru 318i.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.