Jump to content

accident GJ-80-ADR


cosmin rotaru

Recommended Posts

Am tot stat pe ganduri.. sa povestesc, sau nu. Am tot asteptat un deznodamant "fericit", dar nu vrea sa vina.

 

Deci, pe data de 3 august, sotia venea spre casa impreuna cu copilul.

Intr-o curba o acroseaza unul (venea din fata, pe interiorul curbei). Vine prea tare (sau baut, sau mama dracului... nu stiu ce-o fi fost in mintea lui) si intra pe sens opus. Na, si ne freaca masina in felul urmator: usa sofer, usa spate, aripa spate.

20110804072640.jpg

20110804072706.jpg

Cam astea sunt daunele. Deci ceva de indreptat ar fi si cele 3 elemente de vopsit. Nu e chiar sfarsitul lumii, dar mi se pare aiurea sa scot bani din buzunar pt asta, daca nu e vina mea.

 

Soferul vinovat (GJ 80 ADR) nu a vrut sa arate niciun act ("le-am pierdut"). Nu a vrut sa vina nici la politie. Noi ne-am dus la politie si am dat declaratie. I-au dat 24 de ore - nu a venit. I-au trimis citatie (sau asa ceva) si acum suntem in stadiul in care asteptam "confirmarea de primire".

Mi s-a explicat la politie ca dupa ce primim confirmarea (ma indoiesc ca o sa primim asa ceva, dar na...) are un termen sa se prezinte. Daca nu se prezinta, ii suspenda permisul si-i face dosar in lipsa. Dupa care eu primesc dosarul sa-l dau in judecata. Fix pix, dupa parerea mea. Pot sa-l dau in judecata, si sa castig, si la urma sa nu iau niciun ban de la el. Stiu cam la ce sa ma astept...

 

Mi se pare aiurea ca am nevoie de acceptul lui ca sa ma duc la asigurari (carpatica, din cate-mi zice site-ul CEDAM) sa deschid dosar de daune... Adica politia il poate declara vinovat, dar daca el nu semneaza procesul verbal si nu-mi da polita, tot degeaba....

 

Ma rog, cam asta e. Ati mai fost careva in vreo situatie similara? Ati rezolvat ceva? Merita sa-mi fac reparatiile (ca trebuie sa le fac. adica nu pot sa stau luni de zile cu masina pocnita pana se solutioneaza la tribunal) cu factura? Ma costa 40% in plus daca repar masina cu factura...

Edited by cosmin rotaru
Link to comment
Share on other sites

cunosc pe cineva care a fost lovit in spate, a fost la politie declarati si ce mai trebuie... si cand sa-i dea asigurarea nu a vrut sa o dea si politaiu a zis ca nu are cum sa-l oblige singura varianta este sa-l dea in judecata.....

 

asta e legea in romania:))

Link to comment
Share on other sites

Daca ai CASCO, fa-o pe CASCO si au ei grija sa se intoarca impotriva RCA-ului lui prin regres pe baza PV-ului Politiei.

nu am. e prea veche masina sa-mi mai faca cineva casco... :|

 

nu are cum sa-l oblige ...

 

asta e legea in romania:))

interesant. deci legea ma obliga sa am RCA, dar nu si sa-l folosesc...

Link to comment
Share on other sites

GJ 80 ADR nu e un e90 argintiu ? Parca vazusem ceva de genul la vanzare pe autovit !

 

Situatia e foarte aiurea, clar, dar, din punctul meu de vedere nu are rost sa te complici cu tribunale pentru vopsirea a 2 elemente de caroserie. Adica, mi se pare ca e prea mare deranjul pentru 6-700 lei.

Link to comment
Share on other sites

GJ 80 ADR nu e un e90 argintiu ? Parca vazusem ceva de genul la vanzare pe autovit !

 

Situatia e foarte aiurea, clar, dar, din punctul meu de vedere nu are rost sa te complici cu tribunale pentru vopsirea a 2 elemente de caroserie. Adica, mi se pare ca e prea mare deranjul pentru 6-700 lei.

Asa ma gandesc si eu. Sunt trei elemente, de fapt (si usa sofer se simte adancitura la mana, chiar daca in poza nu pare). Pe la 800 de lei ajung reparat +vopsit 3 elemente (la o cunostinta).

 

Nu e un e90. Nici nu mai stiu ce era. Un opel parca, dar inchis la culoare.

 

Deci asa, "la rece" tot timpul ma gandeam ca in caz de eveniment rutier in prima secunda as scoate celularul si m-as pune sa fac poze. Ei bine, in agitatia momentului (am fugit vreo 10 minute de acasa pana la locul accidentului cand m-a sunat sotia) si cu 4 insi pe langa mine care incercau sa ma convinga ca ea e devina ("hai dom'le, cred ca-ti dai ce s-a intamplat de fapt..." ca si cand.. e femeie dom'le... ea e de vina) pur si simplu nu mi-a mai trecut prin minte sa fac o poza!!! Stiu doar ca am fost uimit sa vad ca masina aia arata destul de rau tuflita pe stanga fatza. Inclusiv roata stramba/dezumflata. Mi-a lasat impresia ca a venit cu ea gata lovita si-a ochit-o pe nevasta-mea ca sa ia banii de reparatie de pe ea! Ma rog, poate sunt paranoia... Adica insitau sa "rezolvam", dar nu cu intelegere amiabila. Si fara politie. Si pana la urma s-au vorbit intre ei si au decis ca, de fapt, nevasta-mea venea de pe o alta strada, unde avea cedeaza (insa le-ar fi iesit cu partea dreapta in fatza, nu cu stanga - partea lovita. Idioti). La faza cu "nu dom'le, de pe staduta aia venea!" ne-am urcat in masina si am plecat la politie. In naivitatea mea am crezut ca cei de la politie vor face ceva, dar cu legile astea de rahat...

 

LE: am scos un carnetel din torpedou si am notat numarul de inmatriculare. atat am facut. mor de ciuda ca nu am facut niste poze....

Edited by cosmin rotaru
Link to comment
Share on other sites

Asa ma gandesc si eu. Sunt trei elemente, de fapt (si usa sofer se simte adancitura la mana, chiar daca in poza nu pare). Pe la 800 de lei ajung reparat +vopsit 3 elemente (la o cunostinta).

 

Nu e un e90. Nici nu mai stiu ce era. Un opel parca, dar inchis la culoare.

 

Deci asa, "la rece" tot timpul ma gandeam ca in caz de eveniment rutier in prima secunda as scoate celularul si m-as pune sa fac poze. Ei bine, in agitatia momentului (am fugit vreo 10 minute de acasa pana la locul accidentului cand m-a sunat sotia) si cu 4 insi pe langa mine care incercau sa ma convinga ca ea e devina ("hai dom'le, cred ca-ti dai ce s-a intamplat de fapt..." ca si cand.. e femeie dom'le... ea e de vina) pur si simplu nu mi-a mai trecut prin minte sa fac o poza!!! Stiu doar ca am fost uimit sa vad ca masina aia arata destul de rau tuflita pe stanga fatza. Inclusiv roata stramba/dezumflata. Mi-a lasat impresia ca a venit cu ea gata lovita si-a ochit-o pe nevasta-mea ca sa ia banii de reparatie de pe ea! Ma rog, poate sunt paranoia... Adica insitau sa "rezolvam", dar nu cu intelegere amiabila. Si fara politie. Si pana la urma s-au vorbit intre ei si au decis ca, de fapt, nevasta-mea venea de pe o alta strada, unde avea cedeaza (insa le-ar fi iesit cu partea dreapta in fatza, nu cu stanga - partea lovita. Idioti). La faza cu "nu dom'le, de pe staduta aia venea!" ne-am urcat in masina si am plecat la politie. In naivitatea mea am crezut ca cei de la politie vor face ceva, dar cu legile astea de rahat...

 

LE: am scos un carnetel din torpedou si am notat numarul de inmatriculare. atat am facut. mor de ciuda ca nu am facut niste poze....

 

trebuia sa chemi politia acolo daca nu te intelegeai cu ei!

Link to comment
Share on other sites

trebuia sa chemi politia acolo daca nu te intelegeai cu ei!

tu esti chiar mai naiv ca mine :)

 

glumesc. :)

 

 

stiu ca nu vin la accidente usoare. sigur, puteam sa sun si sa urlu acolo "ma omoara astia!". ma rog...

 

mi-a mai zis cineva din club, din TM "de ce nu ne-ai sunat? veneam toti acolo!"

Aia era fain... sa ne ciomagim pt chestia asta...

 

Miercuri mai merg pe la rutiere sa vad ce se mai intampla.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu pe cineva care a plecat ca tot omul la piata in Badea Cartan, intr-o sambata, cu masina.

Cand s-a intors la masina, a gasit-o cu bara zgariata.

Cineva, care a vazut ce s-a intamplat, i-a dat numarul masinii care l-a atins.

Nenea asta s-a dus frumos la Politie si a facut denunt.

Dupa 1 luna iese la iveala ca o gagica ii frecase masina...tipa a ramas fara permis, o amenda maricica si minus nu stiu cate puncte.

Bonus, RCA dat astuia de l-a julit...

Daca ai nr derbedeului si i-ai facut tu denunt, ala o incurca. Practic a cam fugit de la locul accidentului....

Sau sunt si eu naiv? :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai nr derbedeului si i-ai facut tu denunt, ala o incurca. Practic a cam fugit de la locul accidentului....

Sau sunt si eu naiv? :pardon:

pai am facut si eu reclamatia. i-au trimis citatie/chemare whatever. da ala nu se arata la politie.

 

nu cumva era un ford mondeo negru tot distrus pe toate partile ?

posibil. era inchis la culoare. eu imi aduc aminte bleomarin inchis, dar putea sa fie negru... :|

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la 112,am cerut legatura cu politia dar rahatul ala cu cascheta mi-a spus flegmatic sa-i notez nr de inmatriculare si sa vin la sediu sa il reclam,ca el nu trimite nici un echipaj.Degeaba i-am spus ca face asta scandal in mijlocul intersectiei,ca a fost in zadar.

un prieten de-al meu a intrat intr-un fiesta, din spate. nu parea f tare avariat insa nu se mai deschidea nicio usa!

In masina era un cuplu mai in varsta... speriat.

Prietenu meu suna la 112 si cere ajutor. Il auzeam cum spune "sunt prinsi in masina. Nu... sunt ok... insa nu pot sa iasa..." Adica aia de la telefon vroiau sa se asigure ca nu bat drumu degeaba.. In final le-a zis ca se simt rau oamenii, sau asa ceva. Abia au trimis un echipaj, dar pana au venit prietenu asta al meu a reusit sa deschida o usa, cu mult efort, cu picioare, alea alea...

Deci nu vin astia de la politie daca mai ai respiratie in tine. Nu vin.

Link to comment
Share on other sites

1: dupa ce vei primi dosarul si il dai in judecata, abia dupa 3 ani primesti banii de la EL (ca persoana fizica)

2: de la carpatica mai astepti vreo 4-5 luni (daca ai noroc), si sincer, nu vei primi mai mult de 3-400 ron

 

 

eu nici acum nu am primit banii de la carpatica, cam aceeasi chestie ca tine, numai ca vinovatul m-a lovit in spate si el si-a facut-o pe casco. el nu a mai dat pe la politie, si dosarul a ramas dea-n p...... ca sa zic asa.

 

vestea trista e ca o sa o cam faci pe banii tai!

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

pai si ai ceva dosar la carpatica daca ala n-a dat pe la politie? sau nici n-ai ajuns la ei inca?

nu. am fost doar prima oara la politie amandoi, eu am luat deviz de reparatie, el a plecat si nu a mai trecut pe la carpatica sa dea o declaratie/semnatura ceva, iar eu am ramas cu dosarul de la carpatica deschis si atat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

nimic. stau cu masina lovita si astept vesti de la politie.

politistul cu care am vbt e in concediu acum. si eu plec din tara pt o sapt. vad ce fac cand m-oi intoarce...

 

Ai martori care sa fi asistat la nefericitul eveniment din afara masinii?

Daca nu ai nu poti proba in tribunal ca el e vinovatul si drept urmare nu poti castiga procesul si obtine dezpagubirea.

 

Daca ai martor care sa fi asistat la intreaga scena si e dispus sa depuna marturie in fata judecatorului si-si aminteste cu exactitate nr masinii care te-a acrosat atunci merita sa-i deschizi proces in instanta, iti pot recomada eu ceva avocati.

 

Toate cele bune, si sper sa rezolvi problema intr-un final.

Link to comment
Share on other sites

Asa ma gandesc si eu. Sunt trei elemente, de fapt (si usa sofer se simte adancitura la mana, chiar daca in poza nu pare). Pe la 800 de lei ajung reparat +vopsit 3 elemente (la o cunostinta).

 

Nu e un e90. Nici nu mai stiu ce era. Un opel parca, dar inchis la culoare.

 

Deci asa, "la rece" tot timpul ma gandeam ca in caz de eveniment rutier in prima secunda as scoate celularul si m-as pune sa fac poze. Ei bine, in agitatia momentului (am fugit vreo 10 minute de acasa pana la locul accidentului cand m-a sunat sotia) si cu 4 insi pe langa mine care incercau sa ma convinga ca ea e devina ("hai dom'le, cred ca-ti dai ce s-a intamplat de fapt..." ca si cand.. e femeie dom'le... ea e de vina) pur si simplu nu mi-a mai trecut prin minte sa fac o poza!!! Stiu doar ca am fost uimit sa vad ca masina aia arata destul de rau tuflita pe stanga fatza. Inclusiv roata stramba/dezumflata. Mi-a lasat impresia ca a venit cu ea gata lovita si-a ochit-o pe nevasta-mea ca sa ia banii de reparatie de pe ea! Ma rog, poate sunt paranoia... Adica insitau sa "rezolvam", dar nu cu intelegere amiabila. Si fara politie. Si pana la urma s-au vorbit intre ei si au decis ca, de fapt, nevasta-mea venea de pe o alta strada, unde avea cedeaza (insa le-ar fi iesit cu partea dreapta in fatza, nu cu stanga - partea lovita. Idioti). La faza cu "nu dom'le, de pe staduta aia venea!" ne-am urcat in masina si am plecat la politie. In naivitatea mea am crezut ca cei de la politie vor face ceva, dar cu legile astea de rahat...

 

LE: am scos un carnetel din torpedou si am notat numarul de inmatriculare. atat am facut. mor de ciuda ca nu am facut niste poze....

 

 

Cred ca s-a mai discutat si pe aici.

Erau(sau or mai fi) la un moment dat indivizi care desi aveau prioritate iti faceau semn sa treci si apoi ei intrau in tine -> tu esti vinovat.

Din toata schema asta ei doreau sa se inteleag pe loc pentru niste bani. De obicei masina lor era un jeg ordinar gata busit de cateva ori.

Cine stie daca nu peste genul asta de oameni ai dat, mai ales ca au vazut ca este sotia ta la volan.

 

Revenind la caz.

Si mie mi-a busit careva masina in parcare cineva dar am avut un prieten care l-a vazut si i-a luat numarul de inmatriculare. Evident autorul a fugit.

Ne-am dus la politie am dat declaratii si i-a trimis citatie individului. A durat cam 2 saptamani( timp in care am avut noroc ca ala s-a prezentat) si am intrat in posesia RCA-ului.

Oricum prea bine n-o sa fie nici pt el daca o sa-i anuleze permisul.

Link to comment
Share on other sites

eu am patit invers eu am lovit pe cineva in "cur" dupa o frana care nu se mai termina, ca de... eu am avut botul destul de avariat lui ia sarit bara la loc si a zis omu ca nu are nimik si nu mai mergem nicaieri si ramane sa mi-o fac eu singur.. toate bune.. dupa aproximativ o luna si ceva primesc 2 citati in aceiasi zi :))) ma duc la politie si raman fara carnet pt 30 de zile si omu si-a bagat la reparat aripa spate portbagaj etc... ontopic: poate primeste alea mai greu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.