Jump to content

Black Sapphire


MuscleMike

Recommended Posts

Greu dar am facut-o si pe asta, dupa indelungi dezbateri si discutii despre ce masina ar trebui sa avem in familie am ajuns la decizia finala si iat-o:

 

BMW 750i Black Sapphire fabricat in 10.2009, 52.900km de la un handler BMW din nordul Germaniei, ce sa zic in 1637km de "testare" pot spune ca am inceput sa ma obisnuiesc cu ea...

 

Minusuri: nu are ventilatie in scaune si chiar mi-ar fi fost buna, nu are camerele de side-views care iar mi-ar fi fost util pt ca unde stau eu ies foarte greu din curte din faptului ca parcheaza lumea masinile pe trotuar si nu vad daca vine ceva sau nu, chiar ar fi fost super utile, uhmmm camera pt parcare nu m-i se pare un must desi sincer inca nu am facut parcari cu spatele si imi e umpic groaza ca e cam balena fata de Touareg, sper sa ii pot "invata" marimea la fel de repede ca si la Touareg, suspensia pe comfort se simte ca e mai soft dar tot nu e ce ma asteptam, denivelarile din romania dunt resimtite destul de tare, mai ales ca sunt jante pe 19 runflat, m-am obisnuit cu webasto-ul la Touareg si mi-ar fi fost bun si acuma dar deh, nu le poti avea pe toate, mai ales ca am cautat intr-o anumita suma care oricum am depasit-o destul de mult si am avut scandaluri cu nevasta (nu ma intrebati de preturi, cautati pe mobile la handleri si sunt afisate) si mai ales am cautat sa am si euro-garantie, sistemul ala care recunoaste marcajele pe autobahn si daca treci peste ele si schimbi banda, volanul vibreaza, pff, e o porcarie de banii aia mai bine punea side-views, dar mnoa, nu eu am configurat masina :).

 

Plusuri: se misca incredibil de usor pt o masina de 1950kg sau cat o fi avand, pe modul sport masina chiar se lipeste de sosea si tine turatiile sus si am putere cam non stop, habar nu am cum era vechiul Idrive dar de ex: mi-am luat un stick cu muzica si in in timp ce mergea navigatia apsa pe shortcutul de CD si ma baga direct de unde imi "canta" piesa si apasand Navi ma baga iar direct pe sistem, cred ca asta era marele minus la cel vechi, altceva nu vad ce, uhmmm, ah daaaaaaa, is umpic dus dar cand ma urc in masina si imi pun centura suportul lateral "se strange" pe mine parca ma saluta: "bine ai venit, unde mergem?" :D, HUD e incredibil de util, practic nici nu am nevoie de sistemul navi, mai e camera aia din oglinda retrovizoare care recunoaste semnele de limitare de viteza si ti le afiseaza tot pe HUD, scaunele sunt incredibil de comode ceea ce am si simtit pe parcursul calatoriei.

 

Mai jos sunt optionalele, care din pacate sunt in germana, daca imi mai vine in minte ceva minusuri/plusuri o sa mai adaug...

 

F0475 - saphirschwarz-mettalic

PLCSW - Leder Dakota schwarz

02VH - Integral-Aktivlenkung

0229 - Dynamic-Drive

0255 - Sport-Lederlenkrad

0302 - Alarmanlage

0316 - Autom. Heckklappenbetatigung

0320 - Modellschriftzung (Entfall)

0323 - Soft-Close-Automatic fur Turen

04B5 - Edelholzausfuhrung Esche Maser hochglanzend

04NB - Klimaautomatik mit 4-Zonen-regelung

0403 - Glasdach, el. Schiebe-Hebefunk

0416 - Sonnenschutzrollo Heck/Hintere Seitenscheibe

0456 - Komfortsitze vorn, elektrisch verstellbar

0464 - Skisack

0496 - Sitzheizung fur Fondsitze

05AC - Fernelichtassistent

05AD - Spurverlassenswarnung

0508 - PDC

0524 - Adaptive Kurvenlicht

06AA - BMW TeleService

06AB - Steuerung TeleServices

06FL - USB/Audio Schnittstelle

0609 - Navigationssystem Proffesional

0610 - Head-Up Display

0612 - BMW Assist

0615 - Erweit. BMW Online Information

0616 - BMW Online - Online Platform

0620 - Spracheingabesystem

0633 - Handyvorb. Bluetooth Business

0677 - HiFi- System Proffesional

0696 - DVD Wechsler 6-fach

07SP - Handyvorb. Bluetooth integr.m. Navi Proffesional

07U9 - ENTFALL BMW SERVICE INCLUSIVE

post-7199-0-40729000-1314112012_thumb.jpg

post-7199-0-02189200-1314112018_thumb.jpg

post-7199-0-35543900-1314112028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Urata masina..sa o stapanesti sanatos! :thumbsup:

Pune poze si de la interior, acolo e si mai urata :rolleyes:

 

Uhmm, doar 2 poze am cu interiorul...si alea cam in aceeasi zona, dar am mai gasit ceva ce imi place: sigla BMW care e inscirptionata pe praguri se aprinde intr-un rosu frumos si placut noaptea/seara se observa cel mai bine :)

 

 

Sa nu fie cu suparare :D ...ce model de ///M3 ai?

 

 

M3 nu am, desi acuma era momentul sa-l cumpar, pt in 2 ani vrem sa avem un bebe mic daca ne ajute Dumnezeu si atunci ar fi umpic cam greu, hmmm pana si nevasta nu ar fi avut nimic de obiectat cand i-am zis de M3...nu stiu de ce am ales acum seria 7 si nu peste 2ani, dubios...

post-7199-0-90184600-1314124418_thumb.jpg

post-7199-0-50350000-1314124551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pfff..frumos frate...Acum nush ce sa zic pe mine m-a binecuvantat D-zeu cu o nevasta iubitoare de masini..in special de BMW...eu cred ca ma certam cu ea pe tema M3 - seria7 in care ar fi ales masina pe care tu ai cumpart-o....km multi fara evenimente!!!!

PS daca aveam si eu 70.000 tot asta luam

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina :heart:..Sa o stapanesti sanatos!

 

Multumesc mult

 

Pfff..frumos frate...Acum nush ce sa zic pe mine m-a binecuvantat D-zeu cu o nevasta iubitoare de masini..in special de BMW...eu cred ca ma certam cu ea pe tema M3 - seria7 in care ar fi ales masina pe care tu ai cumpart-o....km multi fara evenimente!!!!

PS daca aveam si eu 70.000 tot asta luam

 

Uhmmm, ideea e ca nu ne-am certat noi pe ce masina sa luam, din contra, a fost mai mult decat deacord cu multe masini pe care le-am pus pe foaie, umpic de lupta a fost cand am cerut "ministerului de finante" sa suplimentam fondurile :))

 

 

Foarte frumoasa! Sa o stapanesti sanatos si multi km fara pb.

Mai pune poze. :thumbsup:

 

Multumesc, am sa o duc azi la spalat ca e plina de "crimele de pe autostrada"

 

Cand am vazut titlul topicului ma asteptam sa vad un E46 benzina pana in 2.5, da 750i :hyper:

 

 

E grava rau masina, sa o conduci cu placere.

 

Da, l-am ascuns umpic de ochii lumii

 

 

 

E mult mai potrivita asta decat un M3..M3 nu e masina de uz zilnic la noi in tara, iar un 750i chiar nu se simte rau cu motorizarea sa "decenta":

(am pus un link cu un 550i, diferentele nu sunt foarte mari :rolleyes: )

 

Asa e M3 e pur sportiv, oare daca la 7er ma plang ca se simt denivelarile f tare, oare cum ar fi fost la M3...hmmm

 

Foarte frumoasa masina. Felicitari si drumuri cat mai multe fara incidente!!!

 

 

Intr-un fel, tu m-ai inspirat .

 

 

nu mai bine iti luai un 5-ar nou ?! :D

 

Uhmmm, vroiam ceva putin mai mare, mai ales ca noi la rugby suntem umpic mai patrati, 7er-ul chiar daca in poze nu se vad diferentele f mari in comparatie cu 5er este mai masiv,imi place asta, la seria 5 nu-mi plac semnalizarile de pe fata, parca coboara putin in jos, in schimb imi plac mai mult DRL-urile, is mai bright parca decat la seria 7

 

oricum , sa-l tina pe Germania sa nu ii dea lu' Boc o caruta de bani ...getlost.png

 

Neah, la fel ca si cu Touaregul, am deschis proces cu statul, sper sa castigam din nou, in cel mai rau caz il tin inmatriculat in Germania.

 

Foarte frumoasa masina ! :heart:

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute !

 

Multumesc mult.

 

 

Impresionanta masina, s-o stapaniti sanatosi!

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.