Jump to content

325Xi vs 320d


mihai2206

Recommended Posts

E prima mea postare pe formul si mi-ar prinde bine pareri mai autorizate decat a mea.

 

Am condus in ultimii 5 ani doar Honda si pot sa spun ca sunt fan japoneze, pentru ca nu mi-au facut deloc probleme.

Acum imi doresc si un coupe si trebuie sa ma decid intre un 325Xi si un 320d, ambele din 2007, februarie, respectiv noiembrie.

 

As dori pe cat se poate parerile voastre legate de fiabilitatea celor 2 masini, consum si costuri legate de intretinere.

 

Orice sfat de la cineva cu experienta la BMW este binevenit si va multumesc pentru el!

Link to comment
Share on other sites

salut!

 

ce honde ai avut pana acum?

 

320d e cel de 177hp daca este din noiembrie? cam care este kilometrajul real al masinilor?

 

inca ceva... esti sigur de februarie, respectiv noiembrie? fa rost de VIN si baga-l pe realoem.com sa vezi data exacta de fabr.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am avut un CRV 2007 diesel manuala si acum am un Accord 2,0 benzina manuala din 2007 si un CRV diesel automata din 2010

 

325Xi are teoretic 58000 si 320d are 84000.

Spun teoretic pentru ca nu le-am verificat inca in niciun fel si stii cum e...

 

177 CP are dieselul

Edited by mihai2206
Link to comment
Share on other sites

Comparatia e ceva de genul: vreau sa imi cumpar ceva de imbracat, ce sa aleg: o camasa sau un pulover?

Masinile sunt total diferite, cel mai bine fa un test-drive cu fiecare si apoi ia o decizie. Personal recomand 325i :thumbsup:

Sunt convins ca din anume puncte de vedere masinile sunt diferite. Poate suna prost, dar mie chiar imi place modelul asta cum arata

si imi doresc un coupe. Evident ca sunt interesat si de detalii legate de ceea am intrebat: consum, costuri, fiabilitate.

Pot sa te intreb de ce preferi 325?

Edited by mihai2206
Link to comment
Share on other sites

dintre alea 2, eu as lua la prima vedere xi alb. poti sa ii pui un panou de climatronic automat si nu iti va baga pe la picioare [nu sunt absolut sigur de afirmatia asta]

 

dieselul din olanda e manarit 100%

 

legat de consum: exista 2 variante de 325xi automate, consumul dat de prod [urban] fiind pentru una de 14.4, iar pt cealalta 10.8... f mare diferenta.

 

oricum un 325xi iti va consuma cel putin 50-60% in plus fata de 320d.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

dintre alea 2, eu as lua la prima vedere xi alb. poti sa ii pui un panou de climatronic automat si nu iti va baga pe la picioare [nu sunt absolut sigur de afirmatia asta]

 

dieselul din olanda e manarit 100%

 

Mie sincer, imi e greu sa spun asa dintr-o privire ca o masina e ''manarita'' sau nu. Acum stii cum e, pana la proba contrarie fiecare are dreptul la prezumtia de nevinovatie...

Din pacate eu cam trebuie sa ma incadrez in targetul de pret 18000

Link to comment
Share on other sites

Mie sincer, imi e greu sa spun asa dintr-o privire ca o masina e ''manarita'' sau nu. Acum stii cum e, pana la proba contrarie fiecare are dreptul la prezumtia de nevinovatie...

Din pacate eu cam trebuie sa ma incadrez in targetul de pret 18000

Olandezii nu-si ingrijesc masinile . Samsarii din Germania le iau din Olanda ca sunt mai ieftine si le vand in Germania , in special in Nordul Germaniei . Dar sunt mai neingrijite ca a nemtilor .

Link to comment
Share on other sites

pe un coupe eu as alege tractiune spate si motor cat mai mare pe benzina. 325xi nu mi se pare cu mult superior 320d cu tractiune spate, diferentele de performante nu cred ca sunt uriase.

daca era un 325i simplu, fara x-drive atunci alegerea era simpla: 325i. dar 325xi vs 320d parca mai bine ai lua diesel-ul.

Link to comment
Share on other sites

Mie sincer, imi e greu sa spun asa dintr-o privire ca o masina e ''manarita'' sau nu. Acum stii cum e, pana la proba contrarie fiecare are dreptul la prezumtia de nevinovatie...

Din pacate eu cam trebuie sa ma incadrez in targetul de pret 18000

 

nu exista pe autovit BMW adus de afara special pt vanzare care sa nu fie manarita la km. poate doar niste F10 sau F01 [seriile 5 si 7 de 2010.]

 

325xi ala e la vanzare de ceva timp si cred ca o scoti intr-un 18.200-18.300. arata f f bine in combinatia aia de culori [vopsea - tapiserie].

 

ce consum ai la accord 2.0?

Link to comment
Share on other sites

Dintre acele 2 as alege clar pe cea alba. Un diesel cu km in jurul a 80k pleaca afara de la 22-23K eur.

 

Daca pentru tine un consum de 15urban cu 9-10extra nu e o problema, mergi pe 325xi ala.

 

suna la proprietar si cere-i ultimele 7 cifre ale seriei sasiu.

 

daca este cel cu 188g co2/100km are consum urban declarat 10.8! evident nu va consuma doar atat, dar intr-un oras neaglomerat il scoti in 13 fara probleme.

 

ca performante... suta in circa 7.6s, v max 244 km.h

 

problema e la elasticitate, xdrive ala il incetineste destul de mult.

Link to comment
Share on other sites

 

suna la proprietar si cere-i ultimele 7 cifre ale seriei sasiu.

 

daca este cel cu 188g co2/100km are consum urban declarat 10.8! evident nu va consuma doar atat, dar intr-un oras neaglomerat il scoti in 13 fara probleme.

 

''You Have Selected: 01/2007 E92 325xi Coupe N52N Europe Left hand drive N

Production Code: WC31'' - asta imi zice site-ul ala. Nu stiu cum sa imi dau seama care este

Link to comment
Share on other sites

''You Have Selected: 01/2007 E92 325xi Coupe N52N Europe Left hand drive N

Production Code: WC31'' - asta imi zice site-ul ala. Nu stiu cum sa imi dau seama care este

este cea cu motor de 2.5L acum am vazut. asta are consum dat de producator 14.4L/100km urban... o sa il ai in jur de 17 in cel mai bun caz.

 

cea cu motorul de 3L are consumul dat de prod 10.8.... din luna 07/2007 parca 325 are motor de 3 litri si consum mai mic....

 

 

in situatia data, cred ca cel mai indicat ar fi sa te reorientezi spre alta marca / model.

Link to comment
Share on other sites

 

in situatia data, cred ca cel mai indicat ar fi sa te reorientezi spre alta marca / model.

:) De marca si model sunt cel mai hotarat

 

 

in situatia data, cred ca cel mai indicat ar fi sa te reorientezi spre alta marca / model.

:) De marca si model sunt cel mai hotarat. Adica va fi BMW si va fi coupe

Link to comment
Share on other sites

 

 

daca este cel cu 188g co2/100km are consum urban declarat 10.8! evident nu va consuma doar atat, dar intr-un oras neaglomerat il scoti in 13 fara probleme.

 

ca performante... suta in circa 7.6s, v max 244 km.h

 

problema e la elasticitate, xdrive ala il incetineste destul de mult.

 

 

iar la e92 320d suta e in 7.7s

Edited by dadogus
Link to comment
Share on other sites

7.9s. 0 -100km/h

 

6.0/4.1/4.8 l/100km urban/extra-urban/combined

 

de la 14.4 la 6 e o dif de 8.4 litri la suta din declaratia producatorului !!!

 

daca esti asa hotarat pe bmw/ coupe... atunci mai fa rost de ceva iepurashi.

 

nu merita sa arunci 18k eur pe o masina care sa te dezamageasca apoi si sa iti ceara piese lunar.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

 

daca esti asa hotarat pe bmw/ coupe... atunci mai fa rost de ceva iepurashi.

 

nu merita sa arunci 18k eur pe o masina care sa te dezamageasca apoi si sa iti ceara piese lunar.

 

Sincer sa iti spun, exact de asta ma tem cel mai mult. Mai ales ca Hondele mele m-au scutit de ciocane din astea. La ce ''iepurasi'' crezi tu ca ar fi o masina decenta care sa nu faca probleme ceva vreme?

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa iti spun, exact de asta ma tem cel mai mult. Mai ales ca Hondele mele m-au scutit de ciocane din astea. La ce ''iepurasi'' crezi tu ca ar fi o masina decenta care sa nu faca probleme ceva vreme?

 

nu detin raspunsul la aceasta intrebare.

 

pt un 320d coupe un 23k ar fi pretul corect. mai asteapta, ca au fost si cateva de vanzare inmatriculate. dar sa nu fie vandute de samsari.

 

si fereste-te de site-uri gen flippcar.ro, topcars pipera, etc.

Link to comment
Share on other sites

Un 2.5 nu consuma in oras mai putin de 12,5 (noaptea). Iar cand e foarte aglomerat ajungi lejer la 17,5.

La drum lung nu cred ca vezi prea des sub 10, poate doar daca ai o basca data pe o parte

 

 

mmneg, ti-am vazut masina aseara parcata pe langa casa poporului.

 

ma plimbam cu autobuzu turistic... arata bine vazuta de sus :D s-o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.