Jump to content

Utilizare kit corectie vopsea


LYM

Recommended Posts

Salutare,

 

Ieri, din pacate, o vecina amabila mi-a trantit o usa in portiera. Cu toate ca parcarea era goala, a ales s-o lipeasca de a mea si sa dea cu incredere :poke:

 

Rezultatul se poate vedea in poza atasata: vopsea sarita pana la tabla!

 

Intrucat am vazut ca tabla nu s-a indoit, am zis ca nu merita revopsire completa. Am sunat si am gasit pe stoc la BMW un kit de retus pt vopsea si voi merge sa-l cumpar astazi.

 

Cum ar trebui sa procedez la aplicarea vopselei de corectie?

Mai trebuie sa dau cu un smirghel fin, sau aplic direct vopseaua?

Dat fiind faptul ca a trecut si de stratul de grund, va prinde noua vopsea direct pe tabla?

Kit-ul de retus contine si o sticluta cu lac; are rost sa aplic si lacul sau sa las doar vopseaua?

 

Nu ma astept sa iasa perfect, dar macar sa acopar zona cat mai bine.

Orice sugestie e binevenita.

post-23360-0-90236500-1314864647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit kitul, am dat cu lac dupa dar se vede. Daca esti atent se vede. Am ramas dezamagit de dieferente. Ma asteptam la un rezultat mai bun.

 

Trebuie sa ai mare rabdare si mai ales sa cureti bine acel loc inainte. Un polish la final este absolut necesar. Si da, sa pui si lac.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa apelezi la un expert in aerograf.

 

Calitatea va fi pe masura asteptarii ,trebuie matuit pe o suprafata mai mare si netezit pentru ca mai mult ca sigur zona prezinta neregularitati.

 

Apoi se retuseaza , se polisheaza si aproape ca nu se mai cunoaste.

 

Si mie imi stau toate ciupiturile astea pe cap, ce sa-i faci asta-i tara de oameni necivilizati au toata parcarea la dispozitie si o baga exact in usa ta si mai lasa si jumate de loc de parcare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kolea - nu am ridicat kit-ul inca. Dupa ce-l iau iti spun si part no. , daca scrie pe el.

@Bala - cu ce sa curat locul inainte?

Oricum nu ma astept sa nu se vada. Daca te uiti atent a mai fost punctat de catre aia din Germania intr-un loc, la doar cativa cm mai in drepta, pe aceeasi linie a usii. Daca te uiti atent se vede si acolo, nu pare sa fi fost polishat, doar aplicata vopseaua si atat.

M-as multumi doar sa acopar zona cat mai bine.

 

@Stefan_e46 - imi poti recomanda pe cineva ar putea face reparatia asta?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.