Jump to content

sunt disperat va rog ajutati-ma


Recommended Posts

a inceput sa se incalzeasca apa foarte tare si foarte repede si nu stiu de la ce, am desfacut radiatorul si nu este infundat apa avea nu era lipsa, am verificat joja de ulei si nu avea apa inautru. ce poate avea? sa fie oare pompa de apa

154110[/snapback]

 

ce masina e, frate? :blink:

Link to comment
Share on other sites

am verificat si nu am ulei in apa astazi am incercat iar si nu merge tot asa se incalzeste am dat pompa jos si nu are nimic cel putin asa mi-a zis persoana care a dat-o jos a zis ca nu curge nu are joc ca ii buna azi cand am incarcat-o iar am observat ca motorul era cald dar radiatorul nu era asa de cald mai spre rece. circuit eu zic ca fac am scos un furtun si impingea apa dar am obeservat ca paletii se intorc invers fata de celelalte masini.oare asa se invart la masinile astea ?? va rog mai dati-mi sfaturi ca eu nush ce sa mai fac si am ramas fara masina de ceva timp
Link to comment
Share on other sites

exact. trebuia de fapt sa faci si tu ca la electricieni.....cand ceva nu functioneaza verifica prima oara daca e stecherul bagat in priza......deci daca ai radiatorul rece cu termostatul scos iar motorul s-a incalzit....trebuia sa scoti radiatorul si sa il verifici nu pompa de apa.

scoate radiatorul ......nu e nici greu....si verifica cu apa cu presiune....vezi ce se intampla.

nu stiu cat de bine ar functiona un curatat de radiator asa ca mia bine te sfatuiesc sa il schimbi. si totusi sa folosesti un engine flush pentru circuitul de apa pentru ca daca radiatorul este infundat din cauza impuritatilor iti dai seama ca nici in restul motorului treaba nu este mai roza.

verifici si toate furtunele cu ocazia asta ca tot vine iarna. si sa verifici si daca face cald in masina. adica daca circula apa in radiatorul de caldura.

multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

am schimbat acu seara radiatoru si am pus altul si tot asa face tatal meu mai zice ca daca pompa merge si radiatoru schimbat sa fie doar garnitura de _chiulasa_ acu sincer nush ce sa mai cred se duce el maine la cineva sa vada el daca poate sa o faca si sa vad si cat costa o garnitura noua. am verificat nu este infundat nimic nici ala de caldura ca imi baga caldura.
Link to comment
Share on other sites

De unde stii ca pompa merge la capacitatea ei? poate are ceva paleti interiori rupti :blink: si nu mai antreneaza suficienta apa...parerea mea...pana la garnitura de chiulasa...e cale lunga...scoate fum alb mult pe evacuare? Pierde apa? daca nu...nu e din garnitura...Parerea mea...poate nu e concludenta...dar macar te pune pe ganduri... :)
Link to comment
Share on other sites

poate sonda de apa.nu mai este buna.poate acul din bord nu mai fumctioneaza.cu garnitura arsa nu are cum sa se incinga instantaneu.mot merge rotund.merge intrerupt?da bujiile jos si vezi daca e vre una uda.daca e uda poate e gernitura.daca e uda de apa.daca e uda de ulei sau benzina e alta prob.nu exista fara termostat cu radiator curat sa se incinga.controleaza sonda apa si ala de din bord indicatorul.daca esti din buc vino sa vedem cei putem face
Link to comment
Share on other sites

vreau sa va multumesc la toti pentru sfaturile date. am reusit azi sa o fac si mi-a zis cineva ca o inceput sa imi curga radiatorul prea tare si vasul de sus de la radiator ramanea gol si atunci nu mai facea circuit am si alt radiator nu este de bmw ca nu am mai avut cand l-am reparat si am pus altul atunci si asta ii mai jos montat. mi-a lipit radiatorul bine sa nu mai curga nimic din el si mi-a bagat nu stiu ce sa il curete si a iesit multa mizerie. l-a pus sus si a mers nu se mai incalzea. eu va multumesc inca o data si conduceti cu grija:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.