Jump to content

BMW 320D E90 - sfaturi


slefbb

Recommended Posts

Cum am promis ieri datele masinii sunt in documentele atasate.

+ alte schimburi, adaugari

 

- folie lummar omologata

- schimbat discuri de frana spate brembo, fata power ATE si placutele de frana aferente ATE

- schimbat curele

- schimbat bujii beru

- schimbat difuzoarele originale cu sisteme DLS fata si spate si am adaugat tweetere, inclusiv am schimba plasticul interior cu cel destinat pentru montarea de tweetere, binenteles original :)

- pt vara: Jante Dotz 17 + anvelope Goodyear Eagle F1 asimetric 2 cumparate ambele in iulie 2011

- pt iarna Jante originale BMW 16 + anvelope Continental TS830P (parca) cumparate in Decembrie 2010.

- km 178 000, a fost adusa in Romania in Martie 2010, service-urile facute in Germania sunt trecute in carte si verificate la BMW Tg Mures. Nu am umblat in romania mai mult de 4000 km cu masina.

Pretul e 14500 Eur.

 

Numai bine.

 

 

@UAL - nu ii fac topic la vanzari... pentru ca initial am vrut sa fac cadou BMW-ul prietenei, dar daca o vand o sa ii iau un coupe E90 320D ...e mai mic :), i-ar placea mai mult.

 

 

 

 

 

.

 

,

 

.

 

.

post-45819-0-18611000-1318579575_thumb.jpg

post-45819-0-58702500-1318580572_thumb.jpg

post-45819-0-36471600-1318581236_thumb.jpg

post-45819-0-43668000-1318581326_thumb.jpg

post-45819-0-64298600-1318581331_thumb.jpg

post-45819-0-24358000-1318581336_thumb.jpg

post-45819-0-85670100-1318581447_thumb.jpg

post-45819-0-87717300-1318581517_thumb.jpg

post-45819-0-88201600-1318581564_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

- km 178 000, a fost adusa in Romania in Martie 2010, service-urile facute in Germania sunt trecute in carte si verificate la BMW Tg Mures. Nu am umblat in romania mai mult de 4000 km cu masina.

Pretul e 14500 Eur.

 

 

adica ai luat o din germania la 174 000 km si intr un an jumate ai rulat doar 4000km in romania? si pt ce ai mai cumparat o?

Edited by slefbb
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Parerea mea despre masinile aduse in Romania sunt majoritatea cu kilometrii foarte multi deoarece, daca te uiti si pe Mobile ai sa vezi masini la preturi mult mai mari decat in Romania. Din cate am auzit eu se pot da kilometrii innapoi fara probleme fara a se vedea cu cat dar iti poate arata tester-ul ca sunt dati inapoi. Eu, personal as spune ca mai bine te-ai duce dupa masina si daca vrei sa iti ei una din Germania cauta sa fie neamt ca turcii sau arabenii au inceput sa faca si ei smenuri cu masinile, le mai repara mai dau kilometrii inapoi si tot asa. Eu de exemplu mi-am adus masina din Anglia cu volanul pe dreapta, nu am pus prea multa baza pe zgarieturi, ci mai mult pe fatul sa aiba service history full la service autorizat bmw cu stampile pe cartea de service la zi si km oarecum normali si intretinuta. Asa am putut suna la service-ul respectiv si mi-au confirmar numarul de mile pe care ii avea la ultimul service facut de el ceea ce a fost corect plus ca poti sa te mai uiti sa nu fie masina de dileri sai ceva de genul asta ca astia cu siguranta trag de ea ca nu ii intereseaza. (parerea mea). Iti doresc succes in gasirea unei masini bune. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca in 4000 km schimba discuri, bujii si alte acarete.

Si unde vezi tu ca a scris ca e adusa la 174k?

Poate a mers doar 4000 in RO si restul pe afara....

 

Pai daca masina are 178 000 km si nu a umblat cu masina in ROMANIA mai mult de 4000 km, atunci a luat masina pe la 174 000 km. Nu ? :)

 

"km 178 000, a fost adusa in Romania in Martie 2010, service-urile facute in Germania sunt trecute in carte si verificate la BMW Tg Mures. Nu am umblat in romania mai mult de 4000 km cu masina. "

Link to comment
Share on other sites

se vede ca e forum activ :)

 

masina a avut 167 000 aprox, exact nu mai retin, nici nu am notat.

 

- @slefbb - am cumparat-o pentru ca imi place, doar de placere nu de nevoie :) - pt ca lucrez in alta parte nu folosesc E90-ul foarte mult, decat cand plec in vacante, e excelenta pt dumuri lungi si economica pe de alta parte.

 

- c.sainz - si treaba cu vecinii e o chestie :).... dar nu de asta am luat-o.

 

- discuri, placute, bujii, curele si restul eu cred ca e normal sa le schimb cand trebuie nu neaparat cand nu mai merge masina. Asa am considerat ca trebuie la km avuti de BMW si asa am facut.

Intodeauna imi tin masinile intr-o conditie cat pot eu de buna, fara sa fac rabat la calitatea comonentelor e schimb. Am norocul sa pot face asta si e pasiunea mea totodata.

 

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca ma bag si eu in discutie cu picioarele inainte dar incep sa cred ca pe forum sunt numai carcotasi care in loc sa aiba pareri si argumente constructive se rezuma la a cotcodaci aiurea. Cand colegii isi pun masinile in vanzare (E90/91/92), asa cum am facut-o si eu la 14000-14500 sau chiar mai mult toti sariti ca arsi ca e pretul prea mare, ca e rulata deja in ROmania (nu conteaza ca a fost adusa de 3, 6 luni sau 2 ani)si alte bazaconii.

 

Cand vine un alt coleg care vrea sa isi cumpere un E90 si spune ca bugetul lui e de aproximativ 13000 euro si vrea o masina cu navigatie, climatronic si altele, spuneti ca bugetul lui e prea mic pentru o masina din asta. Tocmai din cauza asta am deschis un topic cu sondaj ca sa vad cat ati da voi pe un E90, pe E46, etc. Prea putine persoane sunt realiste.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca ma bag si eu in discutie cu picioarele inainte dar incep sa cred ca pe forum sunt numai carcotasi care in loc sa aiba pareri si argumente constructive se rezuma la a cotcodaci aiurea. Cand colegii isi pun masinile in vanzare (E90/91/92), asa cum am facut-o si eu la 14000-14500 sau chiar mai mult toti sariti ca arsi ca e pretul prea mare, ca e rulata deja in ROmania (nu conteaza ca a fost adusa de 3, 6 luni sau 2 ani)si alte bazaconii.

 

Cand vine un alt coleg care vrea sa isi cumpere un E90 si spune ca bugetul lui e de aproximativ 13000 euro si vrea o masina cu navigatie, climatronic si altele, spuneti ca bugetul lui e prea mic pentru o masina din asta. Tocmai din cauza asta am deschis un topic cu sondaj ca sa vad cat ati da voi pe un E90, pe E46, etc. Prea putine persoane sunt realiste.

+1 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

nu este adevarat...pretul unei masini bune este clar mult mai mare fata de pretul pietei....asta pentru ca isi permite nimeni sa piarda la o masina buna mai mult decat trebuie.

samsarii sunt singurii care au preturi mici si cu mici exceptii oamenii care sunt fortati de probleme finaciare<foarte rare cazurile>.

 

eu sincer ca spun ca nu as da masina pe 15.000 de euro.cu toate ca toti ar evalua-o la 12-13.000 sa zicem.mai bine moare la mine,sai i-o fac cadou fratelui meu decat s afac pomana cu altul.

Link to comment
Share on other sites

Nu este chiar asa.Omul isi face o idee de pe autovit.Pe autovit masinile sunt puse la gramada bune rele, la gramada,pretul le diferentiaza.Tu chiar daca ai o masina buna tot cu samsarul te lupti si pana la urma trebuie sa dai masina la pretul care tii se ofera.

Oricum cunosc si eu cativa samsari si ma enerveaza la culme cum ii bufneste rasul dupa ce vand vreun tomberon de masina manarita la vreun om mai putin cunoscator"ïn mintea lor fraier"

Link to comment
Share on other sites

Din pacate va trebui sa mai aman visul BMW pentru 1-2 ani maxim ;) AM mers pe mana celor de VAG de data aceasta, respectiv AUDI A4 B7 negru, la bani mult mai putini (nu mai conteaza cat), o sa-i pun si navi profi si o sa fie o masina zic eu " de vis " ;)

 

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va doresc multa bafta tuturor in continuare !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate va trebui sa mai aman visul BMW pentru 1-2 ani maxim ;) AM mers pe mana celor de VAG de data aceasta, respectiv AUDI A4 B7 negru, la bani mult mai putini (nu mai conteaza cat), o sa-i pun si navi profi si o sa fie o masina zic eu " de vis " ;)

 

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va doresc multa bafta tuturor in continuare !!! ;)

iti multumesc in numele forumului :)))))))

mai bine ca ai ales audi,bmw nu facea de tine ;)

 

@FANATIC....stiu cazuri dästea cu gramada...nu pot face pretul masinii mele dupa gramada de masini manarite.bineinteles ca eu vorbesc in cazul meu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iti multumesc in numele forumului :)))))))

mai bine ca ai ales audi,bmw nu facea de tine ;)

 

@FANATIC....stiu cazuri dästea cu gramada...nu pot face pretul masinii mele dupa gramada de masini manarite.bineinteles ca eu vorbesc in cazul meu.

 

Perfect de acord. Cat despre fostul-aproape-coleg care isi cauta un E90 cu km putini, navigatie, xenon si mai stiu eu ce... la maxim 13.000... si eu cred ca un Audi A4 e mai ok. B7-le e doar modelul anterior cu un facelift. Nici nu se compara cu E90 care pana acum cateva zile era ultimul model. Apropos, a aparut F30!

Link to comment
Share on other sites

Pai e foarte simplu. Masina nu are cel mai probabil 179 de mii de km, insa ca sa nu creeze suspiciuni nu a pus 130 de mii ca restul. Cel mai probabil are undeva la peste 200.000 km (si la banii astia gasesti masina in Germania) sau masina a fost dauna si a fost reparata. Si, la fel, la banii astia gasesti asa masina.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.