Jump to content

BMW 320D E90 - sfaturi


slefbb

Recommended Posts

" motorul de 2 pe Seria 5 e considerat de multi prea mic pentru caroserie si ca are un consum sensibil mai mare." - si de ce sa fie prea mic pentru o caroserie prea mare ? Conteaza cat de mare/voluminoasa e masina sau greutatea ei pana la urma ?:) 520d e mai greu cam cu 100 kg decat 320d ...adica e ca si cum intr-un 320d ai mai avea o persoane mai mare, langa tine. Asta inseamna ca nu mai trage 320d-ul ?:)

 

Si nu cred ca inca 100 kg in plus dau un consum asa mare... :)

Link to comment
Share on other sites

" motorul de 2 pe Seria 5 e considerat de multi prea mic pentru caroserie si ca are un consum sensibil mai mare." - si de ce sa fie prea mic pentru o caroserie prea mare ? Conteaza cat de mare/voluminoasa e masina sau greutatea ei pana la urma ?:) 520d e mai greu cam cu 100 kg decat 320d ...adica e ca si cum intr-un 320d ai mai avea o persoane mai mare, langa tine. Asta inseamna ca nu mai trage 320d-ul ?:)

 

Si nu cred ca inca 100 kg in plus dau un consum asa mare... :)

 

Nu am zis-o eu, asa am auzit si eu de la o gramada de posesori de seria 5 cu motorul asta.

Link to comment
Share on other sites

s0s0drk - daca din curiozitate te-ai fi uitat la specificatiile bmw-urilor aveai macar habar sa dai o parere despre ele.

 

Sa spui de 520 ca are motor in 6 cilindrii ca asa ai auzit.... asta te descalifica din ''functia'' de fan BMW.

Of of :)

 

Imi pare rau, n-am stiut ca ma poate descalifica cineva. :) Ce-i drept si sa spui cilindrii in loc de cilindri te poate descalifica din alta functie dar asta e alta poveste. :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

m am interesat si cum se procedeaza cu TVA-ul.

 

cumperi masina pe o firma din romania si platesti acolo pretul cu tot cu TVA, dar in RO firma isi scade TVA de acolo (19%) (ti-l da inapoi daca iei pe firma cuiva, pt ca ii dai justificare pt suma aceea si ii convine)

 

ex: daca cumperi masina pe firma unui "prieten" si masina in Germania costa 10 000euro (11900E cu TVA), platesti acolo 11900E, ajungi in tara, o inmatriculezi, duci factura de 11900E la firma si "prietenul" iti da 1900E inapoi, pt ca lui ii convine sa aibe o justificare de 10 000euro, fara sa plateasca practic nimic.

 

practic sunt bani la negru ;) deci interesul e de ambele parti

 

dezavantajul e ca in acte apare firma, ca si proprietar; dupa o saptamana, ti-o vinde cu 100euro si o treci pe numele tau, dar esti deja al doilea proprietar in tara :)

Link to comment
Share on other sites

Fara legatura cu topicul: corect = "motorul are 6 cilindri" (cu un singur "i"):thumbsup:

 

 

Tu l-ai folosit la plural nearticulat, asa ca nu e corect cu doi "i".

cred ca nu are rost sa pierdeti timpul :))

e normal sa mai gresim,nimeni nu este perfect,dar cand si demonstrezi ca ai gresit e ......rau :))

text luat din link atasat de el:

"CILĂNDRU, (1, 2, 3, 4) cilindri, s. m. (5) cilindre, s. n. 1."

Link to comment
Share on other sites

m am interesat si cum se procedeaza cu TVA-ul.

 

cumperi masina pe o firma din romania si platesti acolo pretul cu tot cu TVA, dar in RO firma isi scade TVA de acolo (19%) (ti-l da inapoi daca iei pe firma cuiva, pt ca ii dai justificare pt suma aceea si ii convine)

 

ex: daca cumperi masina pe firma unui "prieten" si masina in Germania costa 10 000euro (11900E cu TVA), platesti acolo 11900E, ajungi in tara, o inmatriculezi, duci factura de 11900E la firma si "prietenul" iti da 1900E inapoi, pt ca lui ii convine sa aibe o justificare de 10 000euro, fara sa plateasca practic nimic.

 

practic sunt bani la negru ;) deci interesul e de ambele parti

 

dezavantajul e ca in acte apare firma, ca si proprietar; dupa o saptamana, ti-o vinde cu 100euro si o treci pe numele tau, dar esti deja al doilea proprietar in tara :)

 

dupa care prietenul se trezeste cu controlu, mai da spaga 2000 de euro ca sigur il prind aia de la financiar ca nu are casa de marcat asortata cu tocaria de la geamuri si ai obtinut profit -119 Euro :)

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

care este diferenta intre navigatia cic si ccc?

 

parca una e cu HDD si alta e fara HDD. Adica pe un modul iti poti instala hartile pentru navigatie pe hardul masinii iar la celalalt poti folosi navigatia doar cu DVD. Mai nou, informatia fiind foarte mare ca si cantitate s-a ajuns la 3 DVD-uri pentru Europa.

 

In concluzie: CCC System este cel vechi, fara HDD. CIC este sistemul nou, cu HDD.

Edited by s0s0drk
Link to comment
Share on other sites

parca una e cu HDD si alta e fara HDD. Adica pe un modul iti poti instala hartile pentru navigatie pe hardul masinii iar la celalalt poti folosi navigatia doar cu DVD. Mai nou, informatia fiind foarte mare ca si cantitate s-a ajuns la 3 DVD-uri pentru Europa.

 

In concluzie: CCC System este cel vechi, fara HDD. CIC este sistemul nou, cu HDD.

 

 

aha. multumesc de raspuns.

 

si din ce an a aparut CIC?

Link to comment
Share on other sites

Sunt multe diferente intre CIC si CCC. In primu rand CIC are ecran HD ( 1280x480 ) , are hdd de 80gb pe care se copiaza hartile,melodii,etc. Vine cu usb la care poti conecta stick cu muzica si copia muzica pe hard. In plus de asta are si dvd playback. Iar navigatia e 3D.

 

CIC a fost introdus din 2009-2010 odata cu facelift-ul.

 

In plus de asta mai este un combox, care este in portbagaj pentru restu de optiuni cum ar fi internet,bluetooth audio streaming, bmw apps,etc.

Link to comment
Share on other sites

Sunt multe diferente intre CIC si CCC. In primu rand CIC are ecran HD ( 1280x480 ) , are hdd de 80gb pe care se copiaza hartile,melodii,etc. Vine cu usb la care poti conecta stick cu muzica si copia muzica pe hard. In plus de asta are si dvd playback. Iar navigatia e 3D.

 

CIC a fost introdus din 2009-2010 odata cu facelift-ul.

 

In plus de asta mai este un combox, care este in portbagaj pentru restu de optiuni cum ar fi internet,bluetooth audio streaming, bmw apps,etc.

 

Facelift-ul nu e din 2007?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.