Jump to content

BMW 325xi e46 automata


mojorisin

Recommended Posts

Am facut 50 de km. Inca mai am gaz. In ritmul asta, mai am nevoie de 2-3 zile sa ajung la 100 (sau la fundul rezervorului).

 

Probleme ce trebuiesc neaparat rezolvate (la urmatorul salar,desigur)

1.Termostat (tine apa la 85 in loc de 95 si da ceva erori de tensiune pe OBD)

2.Senzor axa cu came (daca va rezolva opririle motorului la rece)

3.Spalatorul de far pe unde mi se scurge lichidul de parbriz.

 

@Fanatic: esti sigur ca e de la senzorul axului cu came ?

Link to comment
Share on other sites

vezi ca la punctul 3 este posibil sa fie din cauza unui oring, nu o sa il gasesti ca piesa separata insa il poti confectiona dintr-unul asemanator si sa scapi de problema, la mine a mers, deci ar trebui sa mearga si la tine si nu mai trebuie sa astepti pana la urmatorul salariu ca s-o rezolvi spe asta :) !

 

P.S. Cred ca nu s-a aflat pe forum ca ti-ai pus GPL ca ar fi trebuit sa te apostrofeze cativa ca asta nu mai este BMW...:) !

Link to comment
Share on other sites

De oprit se mai opre cateodata si inainte de gaz.Spalatorul nou costa 250 lei dar cred ca poti sa o rezolvi cu un oring.Vezi ca pe la bricostore sau baumax au oringuri de mai multe dimensiuni vezi poate se potriveste unul. Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

vezi ca la punctul 3 este posibil sa fie din cauza unui oring, nu o sa il gasesti ca piesa separata insa il poti confectiona dintr-unul asemanator si sa scapi de problema, la mine a mers, deci ar trebui sa mearga si la tine si nu mai trebuie sa astepti pana la urmatorul salariu ca s-o rezolvi spe asta :) !

P.S. Cred ca nu s-a aflat pe forum ca ti-ai pus GPL ca ar fi trebuit sa te apostrofeze cativa ca asta nu mai este BMW...:) !

E un oring metalic? e nevoie sa se faca la strung? E cauciuc ?

 

Cat despre BMW care nu mai e BMW le pot spune asa:

Intr-adevar, nu mai e un simplu BMW, e un BMW cu dubla alimentare (benzina cu cifra octanica 100 sau GPL, tot 100. Are 12 injectoare, 2 calculatoare, 2 rezervoare de combustibil cu o autonomie combinata de peste 1000 de km). Pe gaz are acelasi comportament ca pe benzina si nu prea are dezavantaje,decat ca o sa ai mai multa grija de masina - schimburi de ulei mai dese, bujii mai bune, etc). Ca avantaje : PRETUL GPL-ului care permite o reducere cu aprox 40% a costurilor => Mergi mai mult cu masina, vizitezi mai mult, ii dai jar mai des,etc.

 

 

daca ti-ai pus gaz iti recomand o resoftare /remapare a hartilor de gaz ,caci cele care ti le pun astia sunt varza.. o sa se simta mai ales la consum, este posibil sa-ti rezolve si punctul 2

 

Tipul de la Buzau a facut corelarile de grafic intre benzina si GPL, ce ar mai fi de schimbat? O scadere de consum nu ar veni si cu o scadere de putere ?

Link to comment
Share on other sites

hartile pt GPL in Ro sunt facute standard si ne optimizate.. poti de exemplu sa ai o harta gpl pt 3.0i neoptimizat..in fine , era doar un punct de vedere, personal n-am avut contact cu gpl-ul ,dar am mai citit pe net una alta si am zis ca poate aprind un beculet Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

oringul este de cauciuc, eu am adpatat unul din niste garnituri de cilindru de frana de Dacia 1310, de pe puntea spate, au acelasi diametru trebuie doar taiat din guler, e destul de simplu! Dar la fel de bine cred ca poti gasi oring pe la Obi unde au produse pentru instalatii de baie, bucatarie, etc... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

hartile pt GPL in Ro sunt facute standard si ne optimizate.. poti de exemplu sa ai o harta gpl pt 3.0i neoptimizat..in fine , era doar un punct de vedere, personal n-am avut contact cu gpl-ul ,dar am mai citit pe net una alta si am zis ca poate aprind un beculet

 

"harta" mea a fost facuta de la 0 si customizata pe masina mea si pe stilul meu de condus (si unu linistit in oras si unu mai dinamic cu schimb la rosu) deci chiar s-a muncit si eu ii recomand pe cei de la BRC-Buzau si colaboratorii lor cu maxima incredere.

Link to comment
Share on other sites

Am o cifra oficiala a consumului

 

am parcurs 93 de km cu 15.5 litri dce gaz => consum 16.66

in acest moment, consumul afisat pe computerul de bord 16.7 (adica citit din calculatorul de injectie de benzina)

 

Vestea este minunata,iar potrivirea celor doua consumuri imi intareste buna parere pe care o am pentru profestionistii de la Buzau (mersi Cristi).

 

O seara faina !

Link to comment
Share on other sites

De ce crezi ca trebuiesc schimbate mai des bujiile si uleiul ?

 

Se pare ca bujiile normale se cam duc la 10.000 km pe gaz si trebuie niste bujii speciale pt gaz sau macar niste NGK-uri sau Denso. Uleiul se pare ca nu e asa de afectat de mizerii ca la benzina dar s-ar putea sa fie afectat de regimul diferit de ardere. In tot cazul, e mai mult o operatiune pe care o faci ca sa fie bine ,ca sa nu fie rau.

Link to comment
Share on other sites

Eu refuz sa cred ca niste bujii se duc dreaq la 10 mii km.Eu la masina ta le-am schimbat la aproximativ 75 mii km si erau cele originale.(nu aveau nimic ,un mecanic de la service le-a oprit pentru masina lui)

 

Ar fi cam 60 de lei bucata si oricum trebuiesc schimbate la un moment dat. Ale mele sunt sigur cele originale,deci ar merge sa le schimb in vreo 3-4 luni.

Link to comment
Share on other sites

sunt abureli astea cu intervalaul de schimb de ulei schimbat, poate la masini non-euro gen dacii si cielo, nu la un motor modern.

 

 

Schimbi la cat schimbi tu uleiul de obicei. Oricum la regimul de mers din ROmania nu as respecta intervalul de 25k. km, indiferent ca e GPL sau nu.

Te sfatuiesc sa schimbi totusi bujiile sa pui unele speciale de GPL, rezista mai mult si probabil o sa iti mai scada si consumul, ca au alte specificatii electrozii si iti optimizeaza arderea.

Nu o sa te tina ele 80k km, dar un 30-40k tragi de ele fara probleme.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.