Jump to content

Schimbare antigel bmw e36


Fan4BMW

Recommended Posts

Demult timp tot ma zbat sa schimb antigelu si acum cum a dat frigul am strans putin buzunarul si am reusit sa fac rost de bani pentru antigel , acum doresc sa cumpar eu antigelul si sa il schimb singur in parcare dar am nevoie de ajutorul vostru ...daca se poate sa imi explicati 2-3 lucruri..

 

Masina: bmw 318i an 1992 luna a 5a motor m40b18 sedan

 

1.ce tip de antigel sa cumpar sau inlocuitori ? am inteles ca hepu g11 albastru e recomandat pentru masina mea

2.antigelul cum i fac schimbul dupa ce duc apa la 90 grade desfac busonul sau cand este motorul rece?

3.cum scot apa din blocul motor...?

4.daca nu fac aerisirea calumea ce se poate intampla grav?

5.daca puteti sa imi dati un DIY unde vad pas cu pas cum fac schimbul de antigel pentru modelul meu de masina e36 nu pentru e46 sau masini mai noi ca difera cred

 

am vazut tot felul de DIY pentru schimbarea antigelului dar in acele DIY parerile sunt impartite ba e bine asa ba nu e bine de aceea am apelat la dmv..

Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat in Bmw e36 m43b18 antigel original de dacia logan, e cam scump 20 si ceva de lei litru. L-am schimbat cand mi-au desfacut capacu de la distributie, ca oricum a curs mult. Nu stiu daca au dat drumu si la ce era in motor, caci n-a intrat decat vre-o 5 litrii si ceva. Din ce stiu eu, motorul era rece cand au completat cu antigel.

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

pune hepu g11 rosu, e vreo 30 l.

 

descarca manualul de service din linkul de mai jos, si ai la pag 170-5 procedura de schimbare antigel.

 

in mare, tre sa dai caldura la max inauntru, cu contactul pus, desfaci usor busonul radiator sa depresurizezi usor, cu manusi in maini, dupa ai surub jos la radiator si un surub sub motor inspre dr spate, ptr scurgere.

 

umpli, 50/50 cu apa distilata, apoi faci aerisirea din surubul ede langa buson

 

http://www.mediafire.com/?gldgnyynz4y

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru tot baieti eu stiam ca g11 nu g12 acu merg pe mana voastra ar fi ideal daca am avea mai multe pareri sa am de unde sa aleg , inca o data stima si respect pentru ajutorul si timpul pierdut in a ma ajuta multumesc din suflet.
Link to comment
Share on other sites

pana la urma e alegerea ta, spor la treaba si ai grija sa depresurizezi usor inainte sa il scurgi din radiator si bloc, la fel si aerisitul.

la m40 are si buson pentru bloc ca multi au zis ca nu are doar la m43 si m42 sper sa nu ma insel , daca are buson pentru scos din bloc e putina problema ca nu am canal unde sa ma apuc de treaba , a plouat in utima vreme si nu am avut cand sa fac schimbarea

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Eu la E36 coupe(2.0) am pus Hepu albastru(am concluzionat eu din ceea ce am citit pe forumuri, si mi-a zis si de la ditamai magazinul de piese ca asta albastru e cel mai bun pentru blocul motor sau radiatorul ce il am eu) si ce e drept ca mi-a intrat de m-a speriat :twitch: cam 7 litri la 1990 cmc.(eu am dat 25 de lei pe 1,5L).Si asa e cum zic si colegii, doar ca la scos din motor e putin mai greu cand desfaci pe dedesubt, si apoi caldura la maxim dupa ce ajunge la temp. normala de functionare apa sa poti sa aerisesti pe la radiator.

BAFTA! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Cu aceiasi problema m-am confruntat si eu acum 2 luni pentru ca nu stiam ce antigel sa cumpar,pana la urma am dat o fuga la bavaria si mi-am luat 2 bidoane la 1.5 L de antigel albastru,este antigelul cu care iese masina din fabrica asa mi-au spus cei de la bavaria...ca si pret undeva la 90 lei pe 3 litri. Edited by YuL-BmW
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Buna!

As vrea sa-mi schimb si eu antigelul, dar am o mica nedumerire. Ce se intampla daca desfac doar surubul de pe radiator? Cat antigel ramane in motor(aproximativ)? Are vreo importanta sau e okey si asa sa fac schimbul? Surubul pt. scurgerea antigelului de pe blocul motor unde este localizat mai exact? Trebuie neaparat sa dau drumul la caldura inainte de a desface suruburile pt. scurgere?

 

Multumesc anticipat!

 

Stima, Raul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.