Jump to content

nu baga aer pe la fantele dezaburitor si picioare! e46


BOASKA

Recommended Posts

ma puteti ajuta cu o informatie pentru problema din titlu?

nu baga deloc aer pe la picioare si pe la parbriz

orice comanda dau baga numai prin consolele din bord

clima si caldura functioneaza normal

cand apas pe butonul de dezaburire sau ptr picioare se aude o usoara modificare de zgomot dar nu se intampla nimic ulterior

cum verific sist de la dezaburitor?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca este ceva blocat pe acolo , nasol de desfacut bordul !Sau vreo chestie de soft ! Mergi la un tester !

 

 

aici arata pozitionarea la motoras dezaburitor

http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/05/45/73

mai exista o problema, am luat masina fara cd player original si mp3-ul asta nu intra in totalitate in carcasa din bord, exista posibilitatea sa fi atins ceva in zona centrala si din cauza asta sa nu mai functioneze??

Link to comment
Share on other sites

deci motorasul de la dezaburitor se vede si functioneaza, se misca parghia cand apesi pe comanda

ce am mai observat este ca nu se optureaza canalele din bord cand apas exclusiv pe dezaburitor

singura sansa sa bag putin aer pe dezaburitor este sa inchid toate clapetele din bord, si atunci iese o adiere pe sus

la picioare functioneaza deci nu e nici o problema acolo

mai exista inca 2 clapeti ptr sus cum ii pot vedea, ce tb sa demontez, posibil ca aia sa fie blocati?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca trebuie sa cureti clapetele alea si se rezolva problema !Si daca tot umblii pe acolo curata si clapetele care functioneaza ! PREVENTIV

problema este ca nu imi dau seama cum ajung la ele, adica se poate accesa prin demontarea celor 2 fante centrale sau tb dat bordul jos

Link to comment
Share on other sites

am demontat fantele centrale si nu se observa nimic, nu are nici un mecanism in zona

mai departe am demontat torpedoul si se observa motorasul care lucreaza in toate cele 3 pozitii

deci baga pe fantele orizontale nonstop, pe la picioare normal, parbriz deloc

un prieten a avut aceasi problema la un e46 ptr ca modificase din ac in clima, ptr ca spune el ca sus mai are 2 motorase care la manuala nu sunt...

cum pot afla ce optiuni are masina din fabrica dupa seria sasiu?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil aeroterma e de vina, eu mi-am pus panou de clima in locul celui de ac si tot asa am patit...

deci problema mea este ca masina avea ac si acuma are clima, dar nu are si aeroterma ptr clima?

am auzit varianta asta de 2 ori pana acuma

nu se poate face nimic din soft? banuiesc ca nu se regleaza cum tb vreo clapeta...

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

ai urmatoarea problema :masina ta a avut butoane de aragaz si cel care a vandut o a pus climatronic ,iti garantez asta ,eu aveam aceeasi problema iarna imi inghetau picioarele si la parbriz le inchideam pe toate ca sa mearga fff putin,am comanda de clima manuala acasa daca vrei sa faci o proba si mai am si aeroterma pentru climatronic asta daca vrei sa faci schimbare.
Link to comment
Share on other sites

ai urmatoarea problema :masina ta a avut butoane de aragaz si cel care a vandut o a pus climatronic ,iti garantez asta ,eu aveam aceeasi problema iarna imi inghetau picioarele si la parbriz le inchideam pe toate ca sa mearga fff putin,am comanda de clima manuala acasa daca vrei sa faci o proba si mai am si aeroterma pentru climatronic asta daca vrei sa faci schimbare.

 

+1 100%

am intalnit 3 asemenea cazuri. masina luata de la samsar :D

Link to comment
Share on other sites

o sa ma duc la bmw sa o caute in baza de date, sa vedem cu ce a venit echipata

nasol

 

ai avut AC inainte si ai pus sau cel care a avuto inainte a pus clima si de asta nu o sa iti mearga aer la parbriz sau picioare ..nush daca o poti rezolva problema asta ..sau daca merge rezolvata o sa coste ceva bani ..sfatul meu revino la AC din nou si scapi de problema;)..asta e se vede urat dar cel putin e functionala

Link to comment
Share on other sites

ai avut AC inainte si ai pus sau cel care a avuto inainte a pus clima si de asta nu o sa iti mearga aer la parbriz sau picioare ..nush daca o poti rezolva problema asta ..sau daca merge rezolvata o sa coste ceva bani ..sfatul meu revino la AC din nou si scapi de problema;)..asta e se vede urat dar cel putin e functionala

da mersi

nu am modificat nimic eu

masina a fost luata la foc automat, ultima, gasita aproape noaptea, in rahova, am intors bucurestiul pe dos....in fine

pe la picioare baga caldura...urmatoarea sper sa fie mai buna, banuiesc ca daca iau una la 10mii imi merge si mie dezaburitorul :laugh:

decat sa o duc la reprez bmw din bavaria mai bine ma lipsesc, ma resemnez cu faptul, daca eram in romaniaca o rezolvam eu cumva..

multumesc de informatii

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sal

revin cu noi informatii,am descoperit ca baga aer cald dar -cand apas picioare merge dezaburitor,cand apas dezaburitor merge picioare, si central merge dar nu mai baga asa puternic

asta s-a intamplat dupa ce am scos bateria adica dupa ce s-a resetat peacolo ceva....

aveti idee ce are? banuiesc ca cineva a montat mufele pe dos la motorase sau asa ceva, e posibil, nu stiu ce sa fac,poate o rezolv singur

Link to comment
Share on other sites

sal

revin cu noi informatii,am descoperit ca baga aer cald dar -cand apas picioare merge dezaburitor,cand apas dezaburitor merge picioare, si central merge dar nu mai baga asa puternic

asta s-a intamplat dupa ce am scos bateria adica dupa ce s-a resetat peacolo ceva....

aveti idee ce are? banuiesc ca cineva a montat mufele pe dos la motorase sau asa ceva, e posibil, nu stiu ce sa fac,poate o rezolv singur

Scoti panoul de Clima , pui provizoriu unul cu "butoane de aragaz"-dai comanda pe rotita la GEAM.Iei contactul,pui contactul. si iti vei alege doua cai de suflare aer. 2/3. Apoi poti sa iti pui la loc panoul cu afisaj electronic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.