Jump to content

E92 320i


Apollo360

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vrea si benzina si automata si coupe si motor de 170cp,imposibl sa consume cat un 1.6 de 102cp,exista dieselul ,scapi cu 9-10% in oras.

 

Sincer de la 12 la 15% nu este atat de mare dif,intr-o luna de mers exclusiv in mediul urban (sa zicem ca faci 2000km) vei baga benzina de 1600ron vs 1300ron. Ex. urban dif vor fi f mici.

 

Nematul se uita la consum insa isi cumpara masina noua (il doare daca pica injectia,turbo,DPF-ul,etc) si nu in ultim rand daca alege vers economica inseamna ca face km multi,nu se joaca.

Link to comment
Share on other sites

urmatoarea mea masina va fi clar diesel si automata...m-am sturat de atata manuala..vorba cantecului..rolleyes.gif

 

daca nu iti place trancanitul poti lua si benzina ,dar va avea alt consum, iar dieselul cand pica are alte costuri ridicate , in final iesi tot acolo si cu diesel si cu benzina...

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru link :)

 

Am

Mai facut ceva cercetari intre timp si m-am intalnit cu 2 consultanti de la bmw rulate. Momentan am gasit o unitate e92 320i care corespunde dtpdv cerintelor mele. Astept, poate apare un diesel totusi.

 

Am mai gasit un 335 care imi face cu ochiul. Totusi probabil consumul e aberant si sare din buget, dar ar fi fain "daca ar fi" :)

 

Posesori, de 320i daca sunteti prin zona tare as fi interesat si de consumul facut de voi personal.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru link :)

 

Am

Mai facut ceva cercetari intre timp si m-am intalnit cu 2 consultanti de la bmw rulate. Momentan am gasit o unitate e92 320i care corespunde dtpdv cerintelor mele. Astept, poate apare un diesel totusi.

 

Am mai gasit un 335 care imi face cu ochiul. Totusi probabil consumul e aberant si sare din buget, dar ar fi fain "daca ar fi" :)

 

Posesori, de 320i daca sunteti prin zona tare as fi interesat si de consumul facut de voi personal.

 

335-ul nu are consumul mult mai mare decat 320....are cuplul mult mai mare si nu trebuie sa o turezi prea tare ca sa se miste rapid, spre deosebire de 320 la care trebuie sa-I sucesti gatul.

 

Recomand 335, am avut.

Link to comment
Share on other sites

automata ?

 

Si automata , nu vad de ce nu . Sunt masini 100 cai cu automate si se misca ok . Daca iei E92 pt look si nu te intereseaza neaparat performante si alte figuri e ok alegerea ta . Eu am avut 325i E90 automat . Motor gurmand , satisfactie pe masura . Nu pot sa cred ca un 335i consuma doar cu ceva mai putin (2-3 l ) decat un 320 i cum s-a declarat mai sus .

Link to comment
Share on other sites

Nu iti place ala de pe X6? alea cu alcantara si cusaturi in X nu imi prea plac... dar A6, Jaguar, Smart... sunt facute misto, in my opinion, of course :p

 

Pai chiar imi plac foarte mult..nu am ales emoticonul potrivit probabil. Am vrut sa zic: "superbe :o :hyper: :frantics: "

P.s. Nu ma oomor dupa toate combinatiile facute, cel putin alcantara pe bord la e46 mi se pare o tiganie, dar calitatea executiei, cel putin din poze, pare excelenta. Sunt curios ce preturi practica.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Pai chiar imi plac foarte mult..nu am ales emoticonul potrivit probabil. Am vrut sa zic: "superbe :o :hyper: :frantics: "

P.s. Nu ma oomor dupa toate combinatiile facute, cel putin alcantara pe bord la e46 mi se pare o tiganie, dar calitatea executiei, cel putin din poze, pare excelenta. Sunt curios ce preturi practica.

 

Cand am sunat eu mi-a zis ca maxim 1000 pentru ceva de calitate pe e90. (600 - 1000 in functie de piele si de cusaturi.)

 

La X6 ala a costat 2000 EUR toata distractia. Si a muncit ceva la ea. Alcantara aia e destul de scumpa, undeva la 90 - 100 euro metrul patrat. I-a facut si insertii de alcantara in scaune. Pielea e naturala si de calitate f buna. Eu cred ca a meritat pretul. Din fabrica vine cu textil, iar cea mai ieftina piele (Nevada) e 2251 EUR si nu are plafon din alcantara... mai e si ala cel putin 1000 optional la BMW. Deci consider ca proprietarul a facut o afacere f buna.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

nu stiu exact ce vi se pare anemica un 320i. Ajunge cu 0.3 sec la 0-100 sub un 320D. daca e si asta model 2008ca altfel sunt cam egale. ar mai fi un 7 cai diferenta, dar sa fim seriosi totusi.

Eu stiu ca toata lumea are accelerometru in fund, dar am impresia ca se confunda smuceala de diesel cu performanta.

 

Daca era diferenta de macar 1 sec acolo mai ziceam si eu ca da domle e ceva...

 

n42 e un motor fain si culmea are un cuplu marisor pentru un 4L benzina.

Eu zic sa faci un drive test inainte..

cat despre consum imi vine greu sa cred ca un motor i4 e 2l consuma in mod curent 14-15l in oras. Poate daca e stricat sau ai vreo ruta deosebita, sau faci 100 de drumuri scurte de cate 2 km si mergi cu motorul rece.. 90% din timp.

atat am eu consum cu 2.5l 6L si cutie automata de pe vremea bunicii, masina care numai ce a facut majoratul..

la generatia de cutii actuala diferenta fata de una manuala e ceva gen 0.5l maxim, iar unele motorizari pe benzina chiar consuma mai putin decat variantele manuale.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea trage in comparatie cu ce? Daca e sa il compari cu un motor d caracteristici similare de 75 de cai, iti spun ca trage. Daca il compari cu un 335 probabil nu trage.

 

E clar ca multi isi dau cu parerea aiurea si ca multi traiesc in sf-uri. In orice caz, ce e bun pentru cineva, nu e neaparat bun pentru altcineva. Depinde totul de foarte multi factori.

 

Pentru mine, caz concret:

 

1 singura persoana in majoritatea cazurilor in masina

Medie de 20 km zilnici in oras, medie urb + extraurban pe an 25,000

Necesitate pentru un portbagaj voluminos aproape inexistenta

Buget aprox. 20,000

Buget benzina limitat

Nu fac liniute, cateodata merg mai sportiv

 

E clar ca in cazul meu ma orientez la 320i, daca intra in buget 320d si mai bine (alegere facuta cu capul, nu cu inima).

 

E clar ca imi pot lua cu banii astia un m3 din 2005 dar; cine plateste benzina? Cine plateste reviziile? Cine plateste consumabile?

 

Tot cu banii astia pot achizitiona o octavia break aproape noua 1.9 tdi si mai si raman.

 

Chiar ieri am am intrat in vorba cu un proprietar de 320i, intamplator la o benzinarie. Mi-a aratat consulul in oras. 9/100. Mai ca uit de diesel.

 

Va tin la curent, can in 10 zile sper sa incep o cautare concreta. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.