Jump to content

Audi S8 - depaseste M5 la performante


radusky

Recommended Posts

noul S8 are un 4.0 TFSI, cu un consum mediu de 10% si...tineti-va bine (sau sa ne tinem cu totii, noi fani BMW)...0-100 IN 4,2 SECUNDE....ADICA CU 0,2 mai putin decat M5.

...hm, se pare ca avantajul tehnologic nu este neaparat asul BMW....astept pareri (orientate pe cifre, nu pe preferinte oarbe)...

 

http://www.autospectator.com/cars/models/2012-audi-s8-reviewed-pictures-features-specs

Edited by radusky
Link to comment
Share on other sites

pana la 200 cine e in fata?:) sau pe 400 m?

mi se pare absolut normal ca pana la 100 km sa aiba timp mai bun,vorbim de rwd vc 4x4

 

dar la vechiul m5 si vechiul S8 nu ti se parea normal? ca era aceeasi transmisie la fiecare dar scorurile aratau altfel...mai bine pentru m5

 

Audi a evoluat enorm in ultimi ani , dar nu cred ca este cazul sa-i facem acestei marci un topic dedicat pe un forum bmw :)

 

asta-i buna, pai ce am eu un concesionar audi la buzunarul meu...pai asa hai sa nu vorbim nici de....furnizorii bmw ca le facem reclama...bmw nu poate fi comparat cu nimic? sau doar cu ce e sub el ca specs?

 

...iar decat 760i cu 0,4 mai rapid...am vazut pe fastestlaps ca intr-adevar pe 400 m m5 castiga cu 0,9 secunde...care e cam 30 de metri daca nu mai mult...ufff, that was close!!!...da si are cu 40 cp in plus, si un pic mai usor...deci, lucrurile nu stau tocmai comod dinspre audi...

Edited by radusky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asta-i buna, pai ce am eu un concesionar audi la buzunarul meu...pai asa hai sa nu vorbim nici de....furnizorii bmw ca le facem reclama...bmw nu poate fi comparat cu nimic? sau doar cu ce e sub el ca specs?

 

 

 

 

 

 

o iei pe aratura ! :)))

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

 

 

ok, si? se castiga vreun premiu ptr astia, care e mai rapid?

 

parca vezi acum vreun panou, cu S8, BMW eat my dust! :laugh: your move BMW :hyper:

 

dar S8 nu ar trebui sa aiba ca si...concurent, un 7ar? :blink:

Link to comment
Share on other sites

ok, si? se castiga vreun premiu ptr astia, care e mai rapid?

 

parca vezi acum vreun panou, cu S8, BMW eat my dust! :laugh: your move BMW :hyper:

 

dar S8 nu ar trebui sa aiba ca si...concurent, un 7ar? :blink:

 

pai tocmai, care 7ar e mai greoi...dar pe ala il face praf demult, de doua generatii, dar sa aiba anumite cifre mai bune si decat m5, mi se pare exagerat...sincer...

Link to comment
Share on other sites

Pui problema oarecum gresit. M5 ar trebui sa fie mai performant decat un S8. E mai mica, mai usoara iar despre motor mai mare nu se poate pune problema. Pe 5 se poate pune orice motor.

 

pai nu cred ca este cu mult mai usoara...daca este...s8 are 1900 kg...dar asta e, in timp ce bmw le face mai grele, audi le face mai usoare...

Link to comment
Share on other sites

De ce sa fie exagerat ? E BMW-ul cea mai rapida masina de pe Terra ?

 

pai e "exagerat", in sens ironic, pentru mai multe motive: este o clasa mai mare, are motor mai mic, are unele cifre legate de dinamism mai bune, are consum mai bun...e "exagerat" ca e pe un forum bmw

Link to comment
Share on other sites

cu ceva vreme in urma am citit un test ams cu un audi rs5, bmw m3, merc c63amg ... la testul dinamic ziceau ca toti se asteptau sa castige bmw-ul pe pista uscata, dar pe ud se asteptau la rs5, totusi m3 a scos timp mai bun si pe ud chiar la diferenta mai mare decat timpul scos pe uscat ... rs-ul la 0-100 e normal sa fie mai rapid, pune niste viraje acolo insa si o sa vezi ca lucrurile nu sunt chiar cum arata pe hartie.
Link to comment
Share on other sites

atat timp cat nu exista M7, nu merg comparatiile.

 

S6 nu exista? poate ala mergea comparat cu M5. :thumbsup:

 

pai nu mergea invers, daca vorbeam de una mai mica fata de un bmw mai mare...era incorect si discriminatoriu....dar asa, practic in comparatie audi renunta la avantajul clasei si il ofera bmw (o clasa mai mic, deci mai dinamic) si atunci comparatia chiar ca devine interesanta...

Link to comment
Share on other sites

pai e "exagerat", in sens ironic, pentru mai multe motive: este o clasa mai mare, are motor mai mic, are unele cifre legate de dinamism mai bune, are consum mai bun...e "exagerat" ca e pe un forum bmw

 

 

Aaaa, inteleg acum. Asta inseamna progres prin tehnologie.

Link to comment
Share on other sites

atat timp cat nu exista M7, nu merg comparatiile.

 

S6 nu exista? poate ala mergea comparat cu M5. :thumbsup:

 

s6 din cate stiu se compara cu 550i...daca nu, atunci cu cine compari rs6?

 

cu ceva vreme in urma am citit un test ams cu un audi rs5, bmw m3, merc c63amg ... la testul dinamic ziceau ca toti se asteptau sa castige bmw-ul pe pista uscata, dar pe ud se asteptau la rs5, totusi m3 a scos timp mai bun si pe ud chiar la diferenta mai mare decat timpul scos pe uscat ... rs-ul la 0-100 e normal sa fie mai rapid, pune niste viraje acolo insa si o sa vezi ca lucrurile nu sunt chiar cum arata pe hartie.

 

bmw ramane cu cel mai echilibrat si aderent sasiu...suntem in clar aici fara nici un dubiu....cel putin pana acum

Link to comment
Share on other sites

Pentru masini cu peste 300 cai 0-100 e irelevant. Se compara 400m, 1 Km sau 0-200.

 

Doar fiindca are o lansare foarte buna nu inseamna ca e o masina mai buna sau mai rapida. Conteaza mult mai mult de atat. Vreau sa vad mai multe cifre.

 

EDIT:

http://www.fastestlaps.com/comparisons/bmw_m5_f10-vs-audi_s8_d4.html

 

1) S8 nu stiu daca prinde 300 chiar si delimitat

2) 0-60mph situatia e inversa... Dupa cum spuneam, e irelevant 0-100

3) M5 are power to weight ratio mai bun si o cutie excelenta. 400m, 1km si 0-200 sau chiar si 0-250 va fi invariabil in favoarea BMW-ului la o distanta bunicica.

4) pe 400m M5 castiga la o distanta de 0,9s, ceea ce e o diferenta URIASA.

 

Este o diferenta mai mare decat e intre M5 F10 si M3 E92 (GTS sau varianta DKG).

E diferenta mai mare decat intre 528i E39 si 525i E34 http://www.zeperfs.com/en/duel452-2532.htm

E aproximativ diferenta dintre 530d E60 si 535d E60 http://www.zeperfs.com/en/duel1859-1858.htm

E diferenta mai mare decat intre Corvette ZR1 si R8 V10 http://www.zeperfs.com/en/duel1834-2810.htm

 

Ar fi de mentionat si ca 0-100 pentru M5 testat de publicatii auto este de 3,8s. ;)

Edited by filon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Q.E.D....ce imi place mie efectul bmw asupra posesorilor....super!

 

 

nu e cazul sa pui problema asa in cazul meu..si eu am mai tras semnale cu audi pe forumul acesta si brusc am fost etichetat drept fan audi..insa , audi a facut progrese notabile si mai ales pe 6 si 8.. noul RS6 mie mi se pare o masina cu mult peste asteptari ,la fel si S8

 

si vechiul s8 arata foarte misto :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=CcxHb0EdBP0&feature=related

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca un bmw de culoare inchisa , cu suspensie sport si pachet M pe sosea arata foarte smecher si se comporta foarte bine pe sosea , daca acesta mai are si un M sub capota atunci visul este complet ! :frantics:

 

restul chestiilor de pe hartie pe mine ca utilizator banal care se plimba pe strazile patriei, nu prea ma ating ..si ma refer la 1-2secunde pe circuit in +/-

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Parca sunteti copii mici ..."masinuta mea e mai tare decat a ta" :frantics:

 

da, vreau si eu o masinuta de aia, s8, cu active noise cancellation... :rolleyes:...oare anuleaza si zgomotele produse de prostii din trafic?...oare si sirenele politiei sau ale salvarii...la asta chiar nu m-am gandit

 

Parca sunteti copii mici ..."masinuta mea e mai tare decat a ta" :frantics:

 

da, vreau si eu o masinuta de aia, s8, cu active noise cancellation... :rolleyes:...oare anuleaza si zgomotele produse de prostii din trafic?...oare si sirenele politiei sau ale salvarii...la asta chiar nu m-am gandit :download: ...la munca, ca altfel nu vine esoptu...

Link to comment
Share on other sites

personal sper sa pot ajunge sa imi permit un M3 / M1 nou, configurat asa cum il visez eu si mai apoi sa il intretin si ma cam doare la basca de restul masinilor :)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=9CX7c0AQszA

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=lEvpnKRLDO4&feature=related

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Cand compari 2 marci si/sau modele diferite, tre' sa fii foarte obiectiv.

Poate pentru unii conteaza DOAR cat de repede pleaca de la semafor (cand in romania ai de stat dupa 5 rable pana pleaca). Pentru mine conteaza MULT MAI MULTE, printre care si sa stiu ce am sub fund cand gonesc ca nebunul si ce probleme pot intampina dupa 2-3 ani de uzura. Am lucrat mult cu VAG-urile si categoric BMW e mult mai simplu si in acelasi timp mai robust construit decat Audi.

Asta e parerea mea, fara a aduce vreo jignire vreuneia din marci sau unora dintre fani. Fiecare are avantaje si dezavantaje (cam ca femeile). Depends which one you can live with.

Deci din punctul meu de vedere... cum spunea si Marius mai sus: parca suntem copii. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.