Jump to content

Soareci la motor


humaila

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

@humaila- sincer nu am patit niciodata asa ceva si sincer nici nu imi doresc ( stiu: nimeni nu isi doreste ) , ceea ce ai patit este grav ( la modul ca trebuie investiti bani si rabdare , munca si timp) dar se putea si mai rau, adica fire roase , plastic tocat si multe altele .

Colegii ti-au dat sfaturi , acum ramane sa vedem si noi daca scapi de belea .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
am patit-o si eu, asteptam sa imi iau numerele de inmatriculare, ridic capota ca sa pun lichid de parbriz cand... ce sa vad , un soricel se uita fix in ochii mei :) a fost o fractiune de secunda in care am ramas blocat, nu-mi venea sa cred timp in care a fugit pe la motor. am luat numerele, montat, fugit la prima spalatorie si dat un jet la motor...nu ne-am mai vazut din ziua aia :drinks:
Link to comment
Share on other sites

Exista spray impotriva soarecilor, fabricat de Motip si Liqui Moly.

Motip lasa un strat usor lipicios care ramane mult timp pe suprafata, iar Liqui Moly e usor uleios, dar se evapora in timp, dupa 3-4 saptamani nu se mai cunoaste unde a fost dat.

 

Am luat eu spray din ala, pentru pisicile care mi se suiau pe capota. Poti sa il arunci, o pisica s-a asezat fix unde am dat cu el, cred ca ii placea cum miroase.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Am patit-o si eu de curand. Cand am ridicat capota sa completez cu lichid de parbriz, am observat ca in partea stanga, langa baterie, zacea un morman ( cam vreo doi pumni ) de captuseala roasa, iar deasupra de baterie era roasa toata. Cand am inceput sa inlatur captuseala roasa, am gasit si boabe de porumb prin ea :faceless: !

Nu mi-a venit sa cred asa ceva, de indata ce nu locuiesc la tara, parchez masina in fata blocului. Fusesem in urma cu o saptamana in vizita la cineva la tara si parcasem in curte, langa un hambar. Masina nu a stat acolo mai mult de 2-3 ore si mai era si ziua in amiaza mare. Ma mir ca intr-un timp asa scurt si mai ales ziua sa se intample asa ceva. Cred ca daca o lasam acolo o noapte imi mancau si motorul.

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.