Jump to content

diy interfata iphone-ul saracului


Recommended Posts

Dupa cum scrie in titlu vreau sa imi "fabric o interfata" (mult spus interfata, mai bine amalgam de fire) pentru iphone sa mearga la al meu e39.

Am cautat ceva timp o interfata dar ba este prea scumpa, ba nu se aude prea bine sau nu este compatibila, din cele citite pe net de-a lungul timpului m-am hotarat.

Piese necesare:

- dock station iphone (15-25 lei)

http://www.acecomputers.com.au/images/iphone%20dock.jpg ... desi la interfata saracului ar trebui http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRMVuD90R-tupO2VpSi_h1wX4Hshe-SW2AjDg4_-137zlTeQ2SW (glumesc dar mi-a placut poza si nu am putut sa ma abtin)

- adaptor caseta (15-25 lei) cu cat mai scumpa cred ca mai buna

http://www.allshops.ro/files/clients/88/391/p/100/adaptor-caseta-audio-1063832.jpg

- convertor hi-low (il am deja, nu am idee cat costa, oricum tot 15-25 lei)

http://images-en.busytrade.com/10918660010000100/Sell-Hi-Low-Converter

- diverse cabluri (rca - de pref. aurit, incarcator de masina pt iphone, pe care le am deja)

 

1. Acum multi or sa spuna ca nu o sa aiba bass sau ca apar sunete de fundal ... din cele citite pe diferite site-uri problemele astea s-au rezolvat cu convertorul hi-low - isi face bine treaba.

2. Alt lucru interesant este ca te poti folosi si de telefon, cand te suna cineva ... player-ul pune pauza si auzi prin boxe persoana cu care vb., eu mai puneam pe speaker cand ma suna cineva (daca eram pe langa politie) si lasam telefonul pe cotiera, persoana cu care vb. ma auzea bine, eu unu stateam cu urechile ciulite sa inteleg ce spune dintr-un motiv sau altul.

3. La orice interfata existenta controlul player-ului (ipod) din 2 butoane (fie ele si pe volan) este ciudata, poti seta in ipod sa fie aleator sau la rand (tot aleator, nu cunosc pe nimeni sa isi fi scris toate id3 tag-urile la playlist, adica sa fie aranjate corect si frumos) si cand vrei sa schimbi o melodie tot aleator o gasesti, asa cu "amalgamul de fire" te poti folosi de touch si cauti melodia exacta. Acum ii caut si eu puncte pozitive :Devil: :blush: .

 

Am totusi o intrebare legata de pozitie, m-am gandit la 2 variante:

1: in dreptul suportului de pahar din dreapta (si asa suportul este rupt), inclinat putin spre sofer ? (nu stiu microfonul cat de bine o sa se auda acolo)

- ceva de genu : http://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e39-m5-e52-z8-discussion/101013d1268102993-poor-mans-iphone-diy-integration-iphone6.jpg

;

2. in suportul din spatele scrumierei (vizibil in atasament), aranjat in asa fel incat ecranul telefonului sa vina aproape la orizontala ?

 

Astept raspuns !

post-225-0-94024200-1322046187_thumb.jpg

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

Ai pus o intrebare pe chat-room.

 

Eu am un DMC si imi mai pun muzica de pe iPhone(ca are intrare jack). DMCul e legat pe lineIn-ul din spate, unde e intrarea pt cd-changer. Se aude super super bine.

Vroiam sa ma folosesc si eu de line-in dar nu inteleg care este, oare pot lega rca-urile direct pe intrarea pentru cd-changer (sarind peste casetofon maresti calitatea) dar atunci cum si unde mai asculti muzica din iphone ? Trebuie simulata redarea unei melodii dupa cd-player ... banuiesc, ca sa poti primi semnalul din iphone

Link to comment
Share on other sites

eu unu ma pricep la chitibusuri si imi place sa-mi bag gherutele peste tot.

 

V2: nici v1 nu l-am facut ... dar citind si intrand dintr-un link in altul am dat de altceva

http://www.diymobileaudio.com/forum/how-articles-provided-our-members/98781-bmw-how-build-your-own-aux-business-cd-nav-dsp.html

 

Pe scurt se leaga pe "direct" aux in-ul in spatele HU. Cu ajutorul unor rezistente IBUS-ul "vede" modul AUX

Acum nu stiu daca al meu monitor 16:9 (navi mare) are asa ceva ....

Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta si acest topic la ceva, arunca un ochi: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/61057-sistemul-audio-3m-sau-mmm-mp3-moka-pe-masina/

 

Eu am conectat iphone-ul pe mufa de la cd-changer si primesc semnalul din telefon doar daca invarte un cd in magazie.Mufa de la cd-changer se scoate.Vezi postul 14 din topicul de mai sus.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta si acest topic la ceva, arunca un ochi: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/61057-sistemul-audio-3m-sau-mmm-mp3-moka-pe-masina/

 

Eu am conectat iphone-ul pe mufa de la cd-changer si primesc semnalul din telefon doar daca invarte un cd in magazie.Mufa de la cd-changer se scoate.Vezi postul 14 din topicul de mai sus.

 

Succes!

Asa ma gandeam si eu sa fac dar nu imi merge magazia, scrie ca nu am nici un cd in ea. <_<

 

LE: am o nelamurire, modulul radio la mine este in portbagaj, nu ? deoarece in fata am navi-ul 16:9 si banuiesc ca nu am intrare aux acolo, numai in spate pe modulul radio... deci firele pentru aux trebuie sa le trag din spate

 

LLE: eu am 609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL ;

672 CD CHANGER BMW FOR 6 CDS; 602 ON-BOARD MONITOR WITH TV ;694 PREPARATION FOR CD CHANGER

.

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta si acest topic la ceva, arunca un ochi: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/61057-sistemul-audio-3m-sau-mmm-mp3-moka-pe-masina/

 

Eu am conectat iphone-ul pe mufa de la cd-changer si primesc semnalul din telefon doar daca invarte un cd in magazie.Mufa de la cd-changer se scoate.Vezi postul 14 din topicul de mai sus.

 

Succes!

am incercat sa conectez si eu direct pe fire ... dar cum am zis nu imi merge magazia, imi apare no discs si magazia este full.

O sa imi fac in noaptea asta cablajul cu rezistente pentru aux in, sper sa il gasesc

Link to comment
Share on other sites

M-a prins 2 din noapte fabricand la cablul pentru aux-in (cel cu 2 condensatori si 1 rezistenta de 300 k ohm intre canale),tot azi noapte am desfacut si placa "ascunsa" din portbagaj si am gasit (cred) modulul tv si inca un modul de antena, nu inteleg unde este modulul radio la mine (touring) ?!?

 

HELP !!!

Link to comment
Share on other sites

:blink: :unsure: :angry2: :wacko: Ca de obicei, la touring trebuia sa il ascunda ei bine ... este montat tocmai sub trusa pentru roti. Acum trebuie sa trag un "matz" prin toata masina

Informativ pentru viitoarele solicitari http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/03/49/30

 

LE: Am uitat sa spun ca tot aseara am fost sa cumpar un Iphone Dock ... fereasca Dumnezeu care o mai cumpara prostii d'astea, 25 lei dai ... 25 lei face (nou), o singura data l-am vazut incarcand ... telefonul nu se aseaza bine iar placa cu mufa unde intra telefonul este foarte subreda, am miscat de 5 ori tel in suport si cred ca s-au rupt vreo 2-3 pini, oricum audio-in-ul merge ...

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

@neo2004 - TE COMPLICI AIUREA

 

Ai variante mult mai simple :

 

1. La bm24 , bm 54 te poti conecta direct pe intrarea de la tape, pui un filtru pe fir si se aude excelent ( trebuie caseta in tape).

2. BM54 cu aux in te conectezi direct pe intrarea auxiliara

3. Te duci la un electronist sa-ti lipeasca firele direct dupa etajul de preamplificare de la tape.

 

Cele de mai sus nu costa nimic. Conectarea o faci cu pini de mufa cooler pentru pc (se potrivesc perfect)

Link to comment
Share on other sites

M-a prins 2 din noapte fabricand la cablul pentru aux-in (cel cu 2 condensatori si 1 rezistenta de 300 k ohm intre canale),tot azi noapte am desfacut si placa "ascunsa" din portbagaj si am gasit (cred) modulul tv si inca un modul de antena, nu inteleg unde este modulul radio la mine (touring) ?!?

 

HELP !!!

 

 

Salut! Modulul radio si modulul TV sunt in spatele banchetei situate central sub mocheta din portbagaj! In partea stanga ai doar magazia e CD-uri si modulul de navigatie! Daca ai modul BM54 dupa 2003 ai AUX-IN direct pe el, selectabil din butonul MODE! Ai mai jos atasata schema! Maine ajung in Bucuresti, daca mai ai nelamuriri da-mi un telefon!

post-30822-0-08209600-1322160831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut! Modulul radio si modulul TV sunt in spatele banchetei situate central sub mocheta din portbagaj! In partea stanga ai doar magazia e CD-uri si modulul de navigatie! Daca ai modul BM54 dupa 2003 ai AUX-IN direct pe el, selectabil din butonul MODE! Ai mai jos atasata schema! Maine ajung in Bucuresti, daca mai ai nelamuriri da-mi un telefon!

Salut Manole, maine sigur te contactez :flowers:, la mine aux-in-ul are 10 pini, nu 12 si la mine modul este 609, am gasit cum se leaga dar azinoapte iar m-a prins 1 noaptea pe la masina si nu i-am dat de cap de unde incepe numaratoarea <_<

Am atasat o poza cu mufa care intra (i-am inegrit pinii) ... poate ma ilumineaza cineva - stiu calitatea pozei este "obraznica" dar la ora aia din noapte eram rupt de oboseala si nici lumina nu aveam -

LE: de retinut ca in poza este mufa, in realitate pe modul sunt in oglinda :)

post-225-0-23312700-1322214537_thumb.jpg

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

Salut Manole, maine sigur te contactez :flowers:, la mine aux-in-ul are 10 pini, nu 12 si la mine modul este 609, am gasit cum se leaga dar azinoapte iar m-a prins 1 noaptea pe la masina si nu i-am dat de cap de unde incepe numaratoarea dry.gif

Am atasat o poza cu mufa care intra (i-am inegrit pinii) ... poate ma ilumineaza cineva - stiu calitatea pozei este "obraznica" dar la ora aia din noapte eram rupt de oboseala si nici lumina nu aveam -

LE: de retinut ca in poza este mufa, in realitate pe modul sunt in oglinda :)

 

Salut! Acum am vazut anul fabricatiei, ai modul de sunet BM24 fara AUX-IN :console:

 

Variante ar fi 1-pastrarea modulului actual (BM24)-(mai fiabil decat BM54) si montarea unei magazii Grom

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/100044-vand-grom-audio-magazie-mp3-digitala/page__hl__magazie+grom

 

 

2-montarea unui modul de sunet BM54 cu AUX-IN

Link to comment
Share on other sites

Manole nu stiu daca este si cazul meu, cred ca ai dreptate si la mine nu merge.

Eu am gasit pe net schema si zice ca E39 cu 602/609 merge (609 adica navi banuiesc - ce am eu), si am vazut pe unele site-uri ca le-a mers direct pe pinii din spatele modului audio. Pinii sunt toti la locul lor dar nu gasesc nici o combinatie sa mearga aux-ul. Am atasat o poza cu un modul asemanator mie.

Am mai gasit 3 variante:

1. (cel mai putin probabil) Sa legi fire pe placa modului

2. sa montezi firele pe imputul magaziei de cd-uri si la fel sa il "pacalesti" sa cante.

3.sa montezi firele pe inputul cassetofonului si sa pacalesti casetofonul ca ai o caseta in el.

 

In cazul meu 1 : imi este frica sa nu ard modulul audio ; 2. nu imi functioneaza magazia de cd-uri, este burdusita cu cd-uri si pe ecran imi afiseaza ca nu gaseste nici unul. Deci cred ca raman la varianta 3.

post-225-0-43396400-1322249125_thumb.jpg

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

Manole nu stiu daca este si cazul meu, cred ca ai dreptate si la mine nu merge.

Eu am gasit pe net schema si zice ca E39 cu 602/609 merge (609 adica navi banuiesc - ce am eu), si am vazut pe unele site-uri ca le-a mers direct pe pinii din spatele modului audio. Pinii sunt toti la locul lor dar nu gasesc nici o combinatie sa mearga aux-ul. Am atasat o poza cu un modul asemanator mie

 

 

Toate modulele BM24 pe care le-am intalnit aveau ambele mufe in spate (ma refer la cele dreptunghiulare) cu toti pinii! Problema este ca toate nu aveau AUX-IN- ma refer hardware! Am si un modul mai special "BM54-BACK" -este un modul BM54 cu mufa pentru masina ta! O sa-l verific sa vad daca are AUX-IN! Sunt si unele module BM54care nu au AUX-IN (fabricate pana-n 2003)- ca si la BM24 pe placa este circuitul, doar ca lipseste integratul!

Link to comment
Share on other sites

Toate modulele BM24 pe care le-am intalnit aveau ambele mufe in spate (ma refer la cele dreptunghiulare) cu toti pinii! Problema este ca toate nu aveau AUX-IN- ma refer hardware! Am si un modul mai special "BM54-BACK" -este un modul BM54 cu mufa pentru masina ta! O sa-l verific sa vad daca are AUX-IN! Sunt si unele module BM54care nu au AUX-IN (fabricate pana-n 2003)- ca si la BM24 pe placa este circuitul, doar ca lipseste integratul!

Multumesc frumos Manole ca m-ai elucidat, eu ma agitam degeaba :flowers: O sa ma mai gandesc ce o sa fac . :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.