Jump to content

Probleme cu caldura


Recommended Posts

:download: Am o problema cu caldura din dreapta(din dreptul pasagerului) si anume: la orice temperatura as regla fie la 16° fie la 32,acolo in dreptul pasagerului(indiferent de zona <parbriz,cap,picioare>) da mereu caldura; singurul mod in care as putea s-o opressc si sa-mi dea aer rece,ar fi sa reglez rotita aceea gradata s-o dai in dreptul punctuletelor albastre(aer rece). In schimb,reglajul temperaturii din dreptul soferului functioneaza perfect. Precizez ca display-ul de la clima,are reglaj dublu de temp(stanga-dreapta),iar robinetul acela electronic este nou(schimbat alaltaieri). Care sa fie problema pt care nu pot s-o reglez pe cea din dreapta? Faza e ca baga atat de multa caldura incat imi vine sa merg non-stop cu geamurile lasate!:blink:
Link to comment
Share on other sites

acum am vazut ca tu ai clima digitala, modulul acela e doar la cea manuala cu rotite, in spatele OBCului.

 

Din cate am citit pe net si in manual, se pare ca ar fi ori electrovalvele (robinetii), dar daca tu zici ca poti controla temperatura in fata, atunci cad astea, sau e o treaba cu rotitele alea cald/rece.

 

7) Hot air or cold air always blowing from the face vent in centre of dash (Climate Only)

 

This vent works independant of the heating controls (i.e. you can have hot air on your face but cold air coming out of the foot vents) so you need to ensure you have the second dial under the vent set to either hot (red dots) or cold (blue dots)

 

 

8) Hot air or cold air regardless of heater setting

 

Check the operation of the heater valves in the engine bay near the bulkhead (under the windscreen). They are electrically operated and if they jam open or shut you'll get hot or cold air regardless of the setting.

 

http://www.bimmerforums.co.uk/forum/f3/e36-climate-control-air-conditioning-guide-plus-common-t58436/

Link to comment
Share on other sites

@ogar pardon, nu ma refeream la ventilator, ziceam de gura aia de ventilatie cum vrei sa o numesti

 

 

Tot ce e in dreapta(adica in dreptul pasagerului),si pe sus pe la parbriz,si pe mijloc(prin ambele guri de ventilatie,alea mici) si pe la picioare; deci pe toate gurile alea da o caldura de ma sufoc,mor de cald.:sweat:

In ceea ce priveste partea soferului,nu am treaba,adica daca vreau sa setez 22° sau 29° sau 18°,chiar atat imi da.

 

@ max83, robinetii sigur cad din teoria ta pt ca, -cum am scris si mai sus- i-am schimbat acum doua zile,si i-am luat noi...defapt e o singura piesa,e cea care ai postat tu la al 2-lea linc de pe celalalt topic.

Link to comment
Share on other sites

uite aici sistemul, e de e34 dar ceva asemanator e si pe e36...daca ai un fel de AC dar ala mai smecher.. "bizonic".. :)

 

 

 

pentru e36 nu am gasit desi cred e asemanatoare si unitatea si procedura..

 

Iti garatez ca dupa ce arunci o privire te lasi pagubas, eu asta am facut.. :)

 

http://forums.BMW...d.php?t=1328893

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
sal am si eu o problema asemanatoare la e46 indiferent de temperatura selectata la picioare imi baga cald si ventilatorul nu isi mentine turatia ,un mecanic mi-a zis ca ar fi unitatea de control(piesa cu tepi) ma puteti ajuta cu un sfat sau ati mai intalnit chestia asta
Link to comment
Share on other sites

sal am si eu o problema asemanatoare la e46 indiferent de temperatura selectata la picioare imi baga cald si ventilatorul nu isi mentine turatia ,un mecanic mi-a zis ca ar fi unitatea de control(piesa cu tepi) ma puteti ajuta cu un sfat sau ati mai intalnit chestia asta

 

 

Dar in celelalte zone(cap si parbriz),cum iti baga,tot la fel sau conform temperaturii selectate?

Link to comment
Share on other sites

salut.am si eu o problema asemanatoare referitor la ce ati spus voi mai sus.in sensul ca am un e46 din 2000 benzina si imi baga numai aer rece pe partea din dreapta iar in dreptul soferului este caldut aerul.in momentul cand e la relanti se ridica apa la 90 grade,nu baga caldura suficienta si cand o turez sau sunt in mers scade temperatura si e ger in masina...nu prea ma pricep asa mult, poate imi da si mie cineva un sfat pana ajung la un service fiindca mor dreaq de frig in masina.:p
Link to comment
Share on other sites

salut.am si eu o problema asemanatoare referitor la ce ati spus voi mai sus.in sensul ca am un e46 din 2000 benzina si imi baga numai aer rece pe partea din dreapta iar in dreptul soferului este caldut aerul.in momentul cand e la relanti se ridica apa la 90 grade,nu baga caldura suficienta si cand o turez sau sunt in mers scade temperatura si e ger in masina...nu prea ma pricep asa mult, poate imi da si mie cineva un sfat pana ajung la un service fiindca mor dreaq de frig in masina.:p

 

incearca sa schimbi termostatul.daca sta pe loc nu ii baga aer rece in radiator decat de la elice, dar daca mergi, automat se raceste mult mai repede apa din el....termostatul e blocat, mai mult ca sigur

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.