Jump to content

Sfat achizitie 320D


Florin200us

Recommended Posts

Hai ca ma-m agitat degeaba :)

 

Daca intre timp stiti ceva,in principiu vreau un 320D de 150CP care sa fie ingrijita si cateva dotari asa decente, primesc cu cea mai mare placere sfaturile voastre.

 

320d, 2004, manual 6 tr dar ... la vara! :)

scuze ca poluez topicul, stiu ca tu vrei cat mai repede, glumesc si eu.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Pana la vara poate o vinde!!! :))))

 

Nu am fost posesor de BMW pana acum, am avut o Skoda Octvia II, dar am un prieten bun care are un BMW 320D si dupa prima 'tura' cu el vreau sa spun ca a fost dragoste la prima vedere.

 

Partea nasoala din cate am observat este ca peste 80% din ce masini am vazut pe net sunt vai de ele. :(

Link to comment
Share on other sites

salut! in urma cu 4 luni am fost in aceeasi situatie cu tine. cautam un 320d e46, si am batut in lung si in lat autovitul, am vazut cam 15 masini si din pacate niciuna nu era ca in poze, nici macar pe aproape. Perseverent din fire am continuat si am gasit intr-un final o masina care mi-a placut, in poze arata bestial si in realitate era ok. Cel care o vindea, specifica in anunt ca ofera si cere seriozitate, l-am sunat si mi-a spus ca daca sunt bisnitar nu sta la discutie, ceea ce la momentul respectiv mi s-a parut ok! Eu fiind din Ploiesti, el fiind din Focsani, mi-a propus sa ne intalnim in Bucuresti, unde se afla la momentul respectiv. M-a asigurat ca daca masina nu este asa cum era descrisa pe autovit, adica "impecabila" el personal imi inapoiaza banii cheltuiti cu deplasarea. Am zambit, si am stabilit intalnirea. Am mers impreuna cu un prieten care se mai pricepe la masini si in primul rand am observat ca este revopsita complet. Vanzatorul a continuat sa sustina contrariul. Inspectand masina am mai gasit mici minusuri dar per ansamblu mi s-a parut mult peste cele vazute pana in momentul respectiv asa ca am batut palma, vanzatorul promitand ca imi va trimite si setul de anvelope de iarna asa cum scria in anunt. Nu a vrut sa negocieze niciun leu pentru ca a sustinut ca masina este "impecabila" si ca el defapt o da sub pretul real. Am mers si am inmatriculat-o, toate bune si frumoase, am schimbat uleiul si toate filtrele si am mers cu ea in service sa verific starea(ar fii trebuit sa fac asta inainte sa o cumpar, dar asta este), si s-a constatat ca trebuiesc schimbate basculele, bucsele, bieletele de directie, placutele de frana, racordul flexibil evacuare si reparata evacuarea care era legata artizanal pe dedesubt cu arici de plastic. Am cumparat piese originale, le-am montat, am reparat evacuarea, insa am un zgomot ca un troznet sub masina pe care cei de la service nu reusesc sa il identifice si cauza care il produce. In schimb vanzatorul a uitat sa mai trimita anvelopele, l-am sunat nu mi-a raspuns decat cand l-am sunat de pe alt numar si in final mi-a ras in telefon spunand ca nu imi mai da nicio anvelopa. Asa ca mi-am cumparat singur un set! Si inca bag bani in masina impecabila!

Deci, ca o concluzie a povestirii, in atentia autorului topicului, recomand verificarea la un service bun, eventual reprezentanta, totala neincredere in ce povesteste vanzatorul. Verificare la sange, daca apar nereguli pe baza lor se poate negocia, daca masina este relativ ok.

Pana una alta multa rabdare in alegere ca pe urma sa nu ai surprize.

Edited by bmw6sic6
Link to comment
Share on other sites

Si asta e o varianta, dar si eu sa fiu in locul lui ... parca n-as astepta ... nu are nici o garantie ca o mai cumpar.

Sti cum e cand vrei sa vinzi o masina ... primul venit ... primul servit

 

Daca o vrei neaparat, suna la Apan Motors Braila - reprezentanta BMW - aveti de mers 360km dus intors [150 lei costa combustibilul]. Te programeaza cu siguranta mai repede, si daca esti atat de interesat de masina cred ca merita drumul, asta daca accepta si vanzatorul.

Link to comment
Share on other sites

Interesanta povestea lui @bmw6sic6, cica masina impecabila, vanzator serios. Cat de parsivi si prefacuti pot fi unii oameni.

 

intre timp am facut putina inginerie sociala si am cautat pe web numarul lui de telefon si am observat ca are mai multe masini la vanzare. asta este teapa mea! totusi dragostea pentru masina pe care mi-am dorit-o de 13 ani e mai puternica decat neplacerea provocata de un vanzator mincinos si incet o sa schimb tot pe masina pana o sa o fac exact asa cum vreau si pana in momentul in care o sa am bani de alta brand new.

Deci mare atentie la achizitie, mai bine cautat pe forum poate vinde vreun membru!

Ps: eu nu am fost prea multumit de service-urile din Ploiesti, asa ca nu le recomand initiatorului topicului!

Edited by bmw6sic6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.