Jump to content

O masina cu un destin aparte. E39, incapatanatul.


d-rive

Recommended Posts

Am mai spus-o pe forum ca E39 e modelul meu preferat de BMW chiar daca conduc un E90. Sincer e de laudat initiativa lui d-rive ca l-a convins pe om sa-si mute privirea din nou catre masina lui dar eu tot nu pot sa ma impac cu ideea ca si-a batut joc de masina in halul asta. Imi pare rau, dar e ca si cum ti-ai fi lasat copilul sa moara de foame doua saptamani si l-ai lasat intr-un beci fara lumina si apoi il scoti de acolo si te lauzi la toata familia ca i-ai cumparat haine noi si l-ai dus la restaurant.
Link to comment
Share on other sites

Aoleu, ascundeti-i lamele din casa lui Similea. :rofl:

 

A fost un complex de imprejurari de masina a ajuns asa. Nu a fost dorinta proprietarului. Faptul ca acum baga o groaza de bani in ea, e dovada ca totusi, dincolo de ce-i spun eu sau altii, tine la masina si te asigur ca tine enorm la ea, saracuta :)

Sa vezi ce demoazela frumoasa o face.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Aia cu copchilu' inchis in beci mi-a placut.

Pe masina am dat, in total, cu tot cu reparatii si muzici si aiureli cam peste 40 de mii.

 

Va explic si de ce: inainte de-a mi-o lua, munceam prin B. Intr-o zona, pe la Kogalniceanu, pe unde facusem facultatea. Nu le aveam io deloc cu forumurile, dar stiam ca-mi doresc e39, cand s-a lansat am vazut M 5-ul la SAB si m-am indragostit pe loc.

 

Am inceput sa citesc despre BMW mai mult si, la un moment dat, am gasit un post pe un forum (poate pe asta) in care un baiat zicea ca, daca masina e in plina acceleratie si stai in dreapta, nu te poti intinde dupa pachetul de tigari de pe bord.

 

Pentru motivul asta am luat-o.

 

M-am intors iute in GL, am sunat un amic care sta in orasul unde se fac ele si i-am zis ia-mi o masina, vreau 530. In parcul lor a gasit un 530i cam pe la 17 mii, dar nu mi-a placut culoarea, desi masina avea cutie manuala :rolleyes:

 

Asta visinie....s-a potrivit ca o manusa. A verificat=o la un service si aia au zis congrats, masina asta are noxele de parca motorul ar fi nou.

 

Era cu mine la telefon si eu ziceam si, si? Si el: are claxon, iata-l.

Da avans, i-am spus, o iau.

 

Nu aveam niciun ban, fireste, in momentul ala (chestie tipica la mine, cand mi se pune pata este, cu siguranta, momentul cel mai nepotrivit)

 

In 4 zile luasem un credit, cu o dobanda infernala si mi-am luat masina. N-am sa uit ca a ajuns in ziua de revelion, cand am vazut-o in parcare (eram in B) nu indrazneam sa ma urc in ea, d-apoi sa conduc. M-am dus iute sus si-am luat un gat mare de coniac, sa fiu sigur. Cert e ca in noaptea aia am stat in masina, am dat un metru in fata, unul inapoi.

 

Asa si misterul care-l roade pe Poiuyt, ca tot ma freca ca am luat-o pe credit. Paradoxal, s-au ivit mai multe situatii in care puteam sa dau banii inapoi odata, dar i-am facut praf pe altele si, in momentul in care am aflat ca nu mai dau dobanda, mi-am bagat picioarele, eu dau oricum vreo 10 mils pe luna pe tigari, ce mai erau inca 10.

 

Am uitat de doua ori sa inchid capota si s-a dat peste cap. Am mers cu peste 80 la ora prin locuri prin care si-un X5 s-ar fi facut de ras. Am taiat-o cu flexul, am petrecut nenumarate weekenduri cu Shokalipticul (hehe, te saluta vecinu, tinere!) incercand muzici pe ea, am desfacut si schimbat la ea de mi se facuse acru, practic mai aveam o camera de piese pentru masina asta, am tinut-o saptamani fara geam in parcare, am mers luni de zile fara bancheta sau fetele de la usi, etc etc.

 

Si sunt altele si mai misto de povestit :rolleyes:

 

Important este ca intradevar m-am bucurat de ea, dar nu intr-un fel in care sa-l inteleaga multi :)

 

Practic aveam de ales intre a-mi lua alta si a-mi mai face damblaua inca odata cu masina asta. Cine pricepe, bine.

 

 

PS: alea-s jantele de iarna :p

PS2: cred ca daca puneam poze cu vreo muiere in fundu gol nu aveam atatea accesari la pozele alea. hehe

Link to comment
Share on other sites

hehe.. cam asa si-a luat si fratemiu al doilea BMW, nu avea nici un chior, doar un avans, avea 3 zile sa faca rost de restul.. .. :)

tot asa o suma dinasta marisoara,

 

 

duc multe bietele masini, dar trebuie si ingrijite macar din cand in cand..

 

 

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma supara un singur lucru, ca dau pe plastice cat pe-o turbina noua, de exemplu. asta da, aici ma urechesc singur.

 

azi a zis drive o vorba frumoasa. il intreba cineva ce-ar prefera sa-si ia de 30 de mii, o masina noua (drive si-a luat numai masini noi, sa sa stieee) sau un bmw second. la care Drive: da, mi-as lua o masina premium, sh. pai cum asa si ce inseamna premium? pai masina premium e aia din care, dupa ce-ai condus-o o luna si te sui in alta, poate mai noua si mai scumpa, dar din clasa inferioara, odata ce n-o mai conduci, simti c-o regreti.

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma supara un singur lucru, ca dau pe plastice cat pe-o turbina noua, de exemplu. asta da, aici ma urechesc singur.

Distractia costa :rolleyes:

 

 

 

va mai fi vreodata ce trebuie?

 

Daca se ocupa de ea si baga bani eu cred ca da . Orice e reparabil. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.