Jump to content

E46 320d probleme cu frana de mana


fantozzi007

Recommended Posts

Salut! Zilele trecute am fost la o vulcanizare pt a monta anvelopele de iarna. Dupa montaj, cand am plecat de la vulcanizare, la roata dreapta spate se auzea un zgomot suspect in timpul mersului (un fel de harsit metalic). Am crezut ca cei de la vulcanizare nu au strans bine roata sau ca din gresala mi-au strambat protectia din tabla a discului... dar nu a fost asa. Am incercat sa trag frana de mana in timpul mersului,de cateva ori, iar de la acea roata, aceiasi de la care se auzea si zgomotul, atunci cand trageam frana de mana se auzea ca o trosnitura. Am fost la un service de unde mi s-a spus ca trebuie sa schimb sabotii de la frana de mana. I-am comandat si i-am schimbat. Acum frana de mana nu-mi mai tine aproape deloc, cei de la service spunandu-mi ca masina este "stata" si ca am discurile de frana pe interiorul lor foarte ruginite, de aceea nu-mi tine deloc frana si ca trebuie sa-mi cumpar discuri noi. Am incercat sa le explic ca inaite, cu vechii saboti, frana de mana tinea cat de cat bine si ca erau acelesi discuri...nici eu nu i-am putut convinge, dar nici ei pe mine. Asa ca vin si va intreb, exista vreo posibilitate de reglaj al franei de mana dupa montarea noilor saboti ? Multi mi-au spus ca frana de mana esto o problema des intalnita la BMW si ca provine din ciclul "asa face ele toate". Asa sa fie oare ? Multumesc !
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca se poate regla. Din experienta iti spun ca sabotii aftermarket au un strat de material de frictiune mai subtire decat cei originali, de aici si faptul ca in majoritatea cazurilor trebuie reglata ulterior frana de mana.

 

Poti incerca sa mai strangi cablul in prima faza, prin cele doua suruburi de sub maneta. Daca nu tine asa, va trebui sa umbli la piulita de extindere din mecanismul aflat in interiorul discurilor.

Un document ajutator:

http://www.csfrancis.net/BMW/pbdiy.pdf

 

* sau aici, e la fel la E46:

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-Ebrake_Adjustment/E36-Ebrake_Adjustment.htm

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

 

 

apropo , cum naibi ai sarit din 7-ar , in e90 si dupa in e46 !? :)

 

 

Eheee! Viata are suisuri si coborasuri, ce sa facem, trebuie sa o acceptam asa cum este :cray: . Fie vorba intre noi nu regret nici 745-ul si nici E90-ul...

 

Mi-a fost de ajutor. Astazi am sa merg din nou la service si am sa le arat cum se regleaza frana de mana fara a mai investi alti bani in discurile de frana. Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

eu nu i-as invata pe masina mea..dar..:rolleyes:

Pai daca nu ti-au reglat frana de mana, ca nu au stiut, stau si ma gandesc cam cat au stat sa iti puna sabotii si sa prinda arcurile in interior...spun asta pentru ca mi se pare sa zic "delicata" aceasta operatiune care nu se face cu ciocanul :bash:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu ti-au reglat frana de mana, ca nu au stiut, stau si ma gandesc cam cat au stat sa iti puna sabotii si sa prinda arcurile in interior...spun asta pentru ca mi se pare sa zic "delicata" aceasta operatiune care nu se face cu ciocanul :bash:

 

Tota operatia a durat aprox. 50 min :rolleyes: ...timp in care au inlocuit sabotii de la frana de mana si placutele de frana fata

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.