Jump to content

Problema tehnica E39


Guest Rosoaga

Recommended Posts

Guest Rosoaga

Mai am inca o intrebare daca nu va suparati :D .

Cana acelerez in blana intre 20000 si 25000 turatii se accelereaza brusc si dupa aceea moare ( nu mai are forta). Eu cred ca e debimetrul , am mai vazut cateva postari cu aceleasi sintome.

Vreau sa stiu cam cat e ( pretul) si unde vine la motor?? As putea sal schimb singur??

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosoaga

Intai scrii ce motor ai; apoi.... Vrei sa ghicim ?

 

 

Am un E39, 530D din 2001

 

lam cumparat recent de 2 saptamani si mai am o intrebare , cand deschid portiera intra mereu in functiune ceva ca un ventilator.

 

este foarte scump...se prinde pe furtunul ala mare gros

 

 

poti sa imi dai un magazin online ceva sa vad si eu preturile ?

Link to comment
Share on other sites

Mai am inca o intrebare daca nu va suparati :D .

Cana acelerez in blana intre 20000 si 25000 turatii se accelereaza brusc si dupa aceea moare ( nu mai are forta). Eu cred ca e debimetrul , am mai vazut cateva postari cu aceleasi sintome.

Vreau sa stiu cam cat e ( pretul) si unde vine la motor?? As putea sal schimb singur??

 

Tu schimbi piese dupa ureche si pentru ca ti se pare tie ca simptomele ar fi cam aceleasi ? :rolleyes:

In ritmul asta risti sa inlocuiesti jumatate de motor. Incepe macar cu un tester...

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosoaga

Tu schimbi piese dupa ureche si pentru ca ti se pare tie ca simptomele ar fi cam aceleasi ? :rolleyes:

In ritmul asta risti sa inlocuiesti jumatate de motor. Incepe macar cu un tester...

 

 

 

 

 

Bogdan eu nu prea am habar de mecanica , adica stiu cateva lucruri prntru ca am citit aici pe forum, si inainte sa ajung la service vreau sa ma informez in legatura cu piesele care ar putea fi schimbate , cam cat costa o piesa si e important sa sti si unde vine piesa aia . Am cerut cateva pareri (daca uni dintre voi sunteti ironici mi-e indiferent , sunt si alti care incearca sa imi raspunda la intrebare).

Link to comment
Share on other sites

Tocmai pentru ca nu te pricepi nu e bine sa schimbi piesele dupa ureche sau dupa simptome asemanatoare.

Daca vrei sa verifici debitmetrul si sa eviti un tester/service, scoate-i mufa si fa o tura cu masina - vezi cum se simte.

 

Debitmetrul e piesa B6207 din poza de mai jos:

http://s8.postimage.org/fn3cbzqdh/picture.png

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosoaga

Tocmai pentru ca nu te pricepi nu e bine sa schimbi piesele dupa ureche sau dupa simptome asemanatoare.

Daca vrei sa verifici debitmetrul si sa eviti un tester/service, scoate-i mufa si fa o tura cu masina - vezi cum se simte.

 

Debitmetrul e piesa B6207 din poza de mai jos:

http://s8.postimage.org/fn3cbzqdh/picture.png

 

 

 

multumesc ,

nu schimb piesele dupa ureche,

normal ca o sal pun si pe tester.

Am vrut sa vad si eu cum arata debitmetru asta si unde e situat :D;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosoaga

am mai deschis cateva topicuri si am mai explicat aceasta problema dar acum am gasit un 320D langa mine care a fost lovit frontal.La mine problema e ca masina nu mai trage cum trebuie , adica intre 2000 si 2800 masina trage normal dar dupa asta devine lenesa rau tinand cont ca motorul e de 3000. am fost si la un prieten la un tester si a zis ca asta e problema , am o erroare la debimetrul de aer ( nu se face cum trebuie raportul intre convustibil si aer).Masina are 260 mi KM reali.

SI vreau sa stiu daca se potrivesc ( ca nu mi-ar parea rau sa ramana cu 200E in buzunar :D:D )

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosoaga
Link to comment
Share on other sites

Guest Rosoaga
e cam 200-250E unu nou si as avea alta optiune moca dupa un 320D care a fost lovit ( masina mergea ceas si debitmetru e orignam BMW). Daca nu il schimb momentan are ceva? Adica dupa sarbatori ( ca sa pot sa iau unul nou)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.