Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

am si eu cateva intrebari!

1) vreau sa fac tinichigeria si sa schimb o aripa si capota! Am auzit ca daca faci comanda iti trimit nu stiu ce turcisme care nu sunt bune de nimic! ar fi mai bine sa iau SH (cat costa si cam cat ma tin)

2) cel de la care am cumparat masina mi-a spus ca ii punea nu stiu ce ulei care nu se gaseste pe la noi (Selenia parca - desi nu l-am crezut pt ca la motor avea eticheta de la aral). Ce ulei ma sfatuiti sa pun si daca ar tb sa schimb si uleiul din cutie pt ca nu stiu cand la schimbat el desi nu am probleme cu cutia?

3)indicatorul de temperatura a apei din bord cand merge cand nu merge. ce as putea sa-i fac?

Deocamdata atat!

Mersi pt ajutor!

Link to comment
Share on other sites

salutari celor ce sint fericiti ca au un ursulet...

se scoate greu bordu? vreau sa verific becurile (ca se mai aprind 2 ) si sa vad ce e cu numaratoru de kilometri. daca poate cineva sa=mi expolice cum se face

si inca una - ce e cu becu ala pe care e scris brake linen? ca sincer nu ii dau de rost in engleza

multzam

Edited by silviu
Link to comment
Share on other sites

poate sa-mi spuna si mie cineva ce trebuie sa fac sa nu mi se mai aprinda in bord un bec numit "INSPECTION". sau de la ce e??????????

plsssssssssss

90791[/snapback]

 

cauta bine pe topicul asta e un desen cu mufa de conectare la calc si acolo spune ce contacte trebuie sa scurtcircuitezi si cum si o sa mearga. eu si altii am facut asa ceva si merge daca sint inca buni acumulatorii de pe placa de la bord. e simplu tare. daca nu dai de raspuns te ajut cu mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

mersi mult! am gasit schema! acum ramane sa incerc sa vad ce reusesc! inca o intrebare. daca vreau sa schimb acumulatorii din bord unde gasesc asa ceva! BMW 320i din '85? si ce motor e asta (M10, M20...., motronic, jetronic...)??????

mersi mult pt ajutor!

Link to comment
Share on other sites

poate sa-mi spuna si mie cineva ce trebuie sa fac sa nu mi se mai aprinda in bord un bec numit "INSPECTION". sau de la ce e??????????

plsssssssssss

90791[/snapback]

 

 

il resetezi. este asa setat din fabricatie ca dupa un anumit nr. de km sa se aprinda. asta inseamna ca trebuie sa mergi la service sa-i faci inspectia (revizia).

Link to comment
Share on other sites

WLF,

 

You have been sent this communication from haristeas51 via the "Report this post to a moderator" link.

 

------------------------------------------------

Topic: Discutii despre E30

------------------------------------------------

Link to post: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...140&&do=findComment&comment=91521

------------------------------------------------

Report:

 

Ce trebuie sa urmaresc in special cand ma duc sa imi iau Urs-ul ? adica (serie,leduri aprinse..........)

astept raspuns cat mai repede ca marti ma duc sa il iau!

Multumesc anticipat

 

 

 

haristeas51 valideaza-ti contul inainte de a scrie pe forum, intra pe mail-ul care l-ai folosit sa te inregistrezi si dai pe linkul primit.

 

Functia REPORT este pentru a raporta ceva moderatorilor. Foloseste REPLY sau QUOTE ca sa scrii pe forum.

Link to comment
Share on other sites

mai am si eu o problema!

caldura de la masina are 4 viteze, dar la mine nu merge decat in viteza a patra!

DE CEEEE????

92188[/snapback]

 

 

trebuie sa skimbi motorasul (aeroterma) am avut si eu problema asta. costa cam 4 milioane de la bosch. nu se poate repara. paletii sunt fixati pe ax. poate, totusi, incerca la un electrician sa-ti skimbe carbunii. eu nu am gasit carbuni, asa ca l-am skimbat.

Link to comment
Share on other sites

de o perioada buna de timp am probleme cu rulmentul de ambreiaj: loveste placa de presiune la relanti si face un zgomot deranjant plus ca oricand se poate produce dezastrul. aveti idee cat costa kitul de ambreiaj sau daca se poate schimba numai rulmentul?

am un 324 td.

Link to comment
Share on other sites

salut

 

sunt si eu un outsider, am o dacie desi mereu mi-am dorti un ursulet(deh banii).

 

vreau sa fac si eu un transplant, de pe bmw pe dacie, de carburatoare: am gasit un weber sincron 38/38, are cineva vre-un desen la el? si ce jigloare se folosesc la un motor de 1,6 si se mai gasesc piese pt el si pe unde?(jigloarele si garnituri)

 

ce consum aveati cu un astfel de carburator? se regleaza greu?

 

are cineva de vanzare un astfel de carburator?( sau weber 36/36)(pt ca ala pe care l-am gasit eu era cam nasol)

Link to comment
Share on other sites

Caut si eu un motor 316i sau 318i cu cutie de viteza, sau chiar un ursuletz ne inscris cu motor ok! Preferabil sa fie aproape de Sibiu. Sau sa-mi spuneti cam cat m-ar costa, daca stiti (motor? cutie? masina?)?Care ma poate ajuta :blink: Thx
Link to comment
Share on other sites

salutare....imi trebuie si mie pentru urs chederul de la trapa....am cautat peste tot si nu gasesc nou....stie cineva de unde? cum pot sa-mi iau....dar nou vreau!!!!

 

nu stiu daca are vro importanta masina e la 4 usi si trapa e manuala!

Edited by dj16xxs
Link to comment
Share on other sites

salutari

 

nu am mai dat nici un semn de mult dovada ca nu am mai avut probleme. dar acum am incurcat-o. de ceva timp am ca un biriit in cutia de viteze, ca un rulment stricat seamana, schimba foarte greu vitezele (e automata) nu vrea sa schimbe in treapta a 2 a cu motorul rece, ma smuceste cind schimba si schimba a 4 a la 60 pe ora nu la 90 cum e normal. daca merg cu mai mult de 80 zgomotul e infernal, nu am mai folosit-o o bucata acum trebuie dusa la doctor. are cineva idei (dat fiind ca e automata si nu cred ca sint multe de astea printre noi) ca sa am o idee cind voi discuta cu mecanicii de pe aici.

 

multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.