Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

la capitolul frane se comporta chiar f bine(cu toate ca nu are ABS)..eu cel putin de al meu sunt multumit...tot 89' e si rosu :bashwall: dar varianta in 4 usi...un alt bai e sa verifici sa nu prelinga benzina pe la injectoare..mai au obiceiul asta...de intins se intind bine motorasele pt cei 102 cp..

eu am mers lejer cu 160..daca motorul e in mintile lui nu vei regreta

si eu l-am luat sal aranjez pt design nu liniute..

legat de inmatriculare nici pe la bulgari nu e viata prea roz <_< ..acuma tu sti

 

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

eu l-am cumparat gata inscris..a fost adus in 1996 ..dar are vopsea originala si doar 3 puncte de rugina..o poza

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...t&id=120038

 

recent i-am schimbat jantele..l-am cuparat nemodificat...original

a fost f intretinut de toti proprietari chiar daca a umblat ceva vreme pe la noi prin tara

 

Parerea mea e ca daca tot iti plac si tie ursii..daca ai rabdare vei gasi si pe la noi unu inscris si intretinut..dar trebuie si ceva timp sa cauti

asa am facut eu... <_<

si eu am avut de mic pata pe E30..sunt caroseri f frumoase si rezistente ..nu se mai fac azi asa

Link to comment
Share on other sites

mda, intr-adevar asta ar fi varianta optima. faza e ca am mai cautat pe mobile si sunt foarte putine in stare buna. asta nici macar nu stiu cum arata, ca nu are poza, dar dealer-ul mi-a zis ca e in stare buna, cu mici puncte de rugina. 1 singur proprietar, culmea, de 20 de ani. la e46 pe care il am au fost 2 in 4 ani. in dealer (neamt neamt) am incredere pentru ca am luat un 320d de la el si nu am avut absolut nici o problema cu ea pana acum.

poate am noroc si il mai gasesc. pt mine e ca o jucarie, l-as lua acasa si l-as pune in raft la cat e de frumos <_<)

 

foarte fain arata masina ta. ai avut probleme grave cu el? gen sa pice motorul sau cutia? revizia la cati km se face?

Edited by siemprerosso
Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti de un 316i din 1989, rosu in 2 usi, motor de 99cp (73kw), cred ca m40, 260mii km, 1 singur proprietar, fara accident. l-am gasit in germania la un dealer de unde am luat masina mea actuala. am sunat si mi-au zis ca e in stare tehnica buna si are mici puncte de rugina. pretul este...400eur. l-as lua ca o masina de plimbari seara si cand mai am chef de ursulet. vreau sa aud pareri de la posesori: se intretine greu? se gasesc usor piesele la dezmembrari?

si, putin off-topic, stie careva cum se face o recarosare (asta in caz ca nu il bag pe bulgaria).

 

isi merita banii.piese gasesti oricand.bafta la cumparare!!

Link to comment
Share on other sites

e foarte important macar poze sa ai ale masini care vrei sa o cumperi..si asa de multe ori difera in realitate fata de poze..mai tot timpu mai gasesti cate ceva la fata locului..dar totusi..

acum ce sa zic..trebe avut si grija..nu inseamna ca daca e neamt poti avea 100% incredere..

motorul masini in ce stare e? se poate veni cu ea pe roti atata drum?..mai ales la km la care ai are trebuie verificata bine

 

Probleme grave la motor nu am avut..am schimbat si eu tacheti si pastilele de la tacheti..tacanea (cum ziceam..e boala lor)..schimbi si e ok

in rest un sigur rulment pe fata am schimbat ca huruia..asta a fost toata investitia tehnica

in rest merge perfect..nu bate nu troncane..sunt multumit

as vrea sa il mai vopsesc..necesita dupa 20 ani <_<

Link to comment
Share on other sites

pai motorul cica e ok, asa mi-a zis tipul. o sa ma uit la ea sa vad cum toarce. cu pozele ai dreptate, dar sa stii ca nici 320d nu avea poze, dar a fost exact cum mi-a spus el, pana la ultimul detaliu. eu am fost surprins ca ei au o masina atat de veche, in conditiile in care anul trecut bmw-ul care l-am luat eu era printre cele mai ieftine, pe la 13mii euro.

sa vad cum naiba fac cu inmatriculatul, in cel mai rau caz o dezmembrez sau o vand. ma gandesc ca iau pe ea 400-500eur neinmatriculata. oricum, daca e cazan nu-mi bat capul cu ea si nu o iau. sincer, chiar m-as bucura sa pot sa merg cu ea 1 luna si apoi sa o trag pe dreapta pana cand vin vremuri mai normale si pe la noi.

ai idee daca e euro1 sau non-euro? euro2 cred ca sigur nu e. m-am uitat si pe mobile un pic, motorul asta de 99cp este si pe pisici, decat sper sa fie euro1. la tine in certificat scrie ceva de norma de poluare?

Link to comment
Share on other sites

Salut la toti :). Am nevoie de sfaturi:( as vrea sa imi iau un Bmw 316 sau 318, model E30, anii 89,90. Acum nu stiu am gasit ceva, nu stiu daca merita sa-l iau, si sa il refac de la 0. mi-as dori enorm de mult sa am un E30, inainte imi doream E36 dar parca ma atrag E30-urile. Daca aveti vreo idee sa-mi spuneti... Ar merita? <_<

post-27170-1245833481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit unul, mai bine raman la asta cel putin arata mai bine uitati-va un pic la asta :) nu e nici mult de munca la ea. Maine am sa merg sa vorbesc cu proprietarul astazi nu l-am gasit acasa.

 

 

intradevar e mult mai acceptabil ca si primul si pe langa e si 2500 <_<

mult de munca va fi pe partea mecanica ..daca vrei sa obti totul de la el..dar in final senzatiile vor compensa munca depusa

cat vrea pe el?

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit unul, mai bine raman la asta cel putin arata mai bine uitati-va un pic la asta :) nu e nici mult de munca la ea. Maine am sa merg sa vorbesc cu proprietarul astazi nu l-am gasit acasa.

asta haleste cam 2500 ,scurt asa din ce vad e probabil 87-88 an de fabricatie rugina garla din ce e in poze o sa te duca cam 1500 tinichigerie+vopsitorie restul de 1000-1500 articulatii si mecanica <_<

Link to comment
Share on other sites

am aflat BMW portocaliu la vreo 1600E neg.. cu acte in regula mai are nevoie de putine reparatii. Acum ceva poze noi cu "rabla" care necesita reinoire...Inca nu am aflat pretul la ea..., sper sa aflu cat de curand.Dupa mine. nu as da nici 200E, scaunele ce urca la pret, tinand cond ca sunt din piele <_<

post-27170-1245962613_thumb.jpg

post-27170-1245962636_thumb.jpg

post-27170-1245962667_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.