Jump to content

Disconfort in coloana de directie la franare mai hotarata


flavius.paul

Recommended Posts

Cum se manifesta: merg lejer cu masina indiferent de viteza de rulare, iar daca pisc frana mai serios (pentru cazuri gen pieton saltaret), simt un mic soc in volan si se misca usor stanga-dreapta pentru o fractiune de secunda. Daca franez normal /calm totul e ok.

 

Poate sunteti patiti si-mi detectati piesa cu pricina ce are uzura...

 

Eu am schimbat pe fata doar bucsele bascula, bucsele bara torsiune, pivotii si telescoapele. Ceea ce tine de directie nu m-am atins.

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Aºa Îmi fãcea ºi mie. Mã pregãtisem sã comand discuri de frânã noi. Am zis totuºi sã Încerc sã merg la o vulcanizare renumitã sã-mi echilibrez roÞile Întâi. Aia a fost soluÞia. Erau dezechilibrate. Asta o suspectez ºi la tine.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am doua randuri de roti /jante, manifestarile sunt identice la amandoua seturi. Iar echilibararile sunt bune ... sun tipicar de felul meu la acest capitol.

Am fost la service zilele acestea sa verific suspensia... totul ok, nu am nici un joc la roti; incep intr-adevar sa dau vina pe discuri...dar nu prea prind logica, de ce un disc ovalizat ar trimite un soc in directie cand pisti frana?

Link to comment
Share on other sites

la bucsele mari nu e nimic vizibil, eventual cu o lampa UV, daca ai niste crapaturi radiale fine, chiar si doar una, poti sa le pui cruce deja.. si nici la ranga cand trag de ea nu o sa ai joc..

o sa te tot invarti pe langa ea si o sa schimbi discuri, o sa re-echilibrezi, o sa schimbi cauciucuri etc etc.. pana la urma tot la bratele alea ajungi..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

la bucsele mari nu e nimic vizibil, eventual cu o lampa UV, daca ai niste crapaturi radiale fine, chiar si doar una, poti sa le pui cruce deja.. si nici la ranga cand trag de ea nu o sa ai joc..

o sa te tot invarti pe langa ea si o sa schimbi discuri, o sa re-echilibrezi, o sa schimbi cauciucuri etc etc.. pana la urma tot la bratele alea ajungi..

 

Vorbesti de bucsele bascula din spatele rotilor? Au 5.000km le-am schimbat pe lemforder.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acum dupa ce a disparut ghata si zapada..iar trepideaza la franare mai violenta + usor soc in volan cand pisc frana brutal. Tind sa cred ca pe perioada iernii am avut basculele intepenite de gheata, simteam efectiv si masina mai ragida la suspensie.

 

Spunea un coleg mai sus de bucsi poliuretanice... cred ca am nevoie de asa ceva

 

Toata treaba asta a inceput la 2-3 luni dupa ce mi-am schimbat basculele pe lemforder .

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Salut...inainte de a mai schimba si altceva la articulatii, iti recomand sa dai din nou placutele jos si sa verifici daca uzura este uniforma. Daca nu sunt uzate uniform, ai probleme cu discurile.

uitsem sa mentionez ca am schimbat placutele acum 1 luna... nu sunt ele de vina (face la fel)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.