Jump to content

Sfat: ce sa cumpar - BMW 316i sau 320d


Recommended Posts

Buna . As dori sa cumpar un BMW 316i sau un 320d (e46) . Singura mea problema este lipsa de informatie . Majoritatea persoanelor pe care ii intreb ce parere au despre BMW , toata lumea imi zice numai de rau adica : is scumpe piesele , consuma mult , is scumpe de intretinut etc etc. Vreau sa stiu daca toate astea is adevarate .

 

Pot alege intre VW Golf IV 1,6 Benzina sau 1.9 TDI sau BMW 316i si 320d . Se stie clar ca un Golf costa mult mai putin de intretinut decat un 316 sau 320 doar ca vreau sa aflu cat de mare este diferenta .

 

Despre consum : Am citit multe posturi in care oamenii zic ca consuma 10 - 11 chiar 12 % . Nu tare pot crede asta deci am apelat direct la sursa

 

Performante : Nu ma astept de la un 1.6 sau 2.0 sa faca minuni dar vreau sa stiu daca cat de cat sunt decente performantele.

 

Intretinerea : Piesele in general , se gasesc in dezmembrari la modelele astea de BMW si daca se gasesc, is preturile is cat de cat acesibile?

 

Sau daca aveti voi de vanzare astept ofertele (Doar sa fie euro4)

 

Multumesc Anticipat si astept raspunsuri :)

Edited by DaniSM
Link to comment
Share on other sites

daca asta este bugetul tau, nu cred ca gasesti nici 316i Euro4, adica facelift, adica fabricatie minim 10/2001 sau daca il gasesti mai bine nu il lua mai ales daca e si inmatriculta pentru ca sunt sigur ca e topita masina aia, la diesel e si mai complicata treaba intrucat in banii astia sigur nu iei ceva bun...ori mai strangi ceva banuti ori iti iei un E46 fara facelift(desi si aici poti da gres in suma asta) ori alta marca...

 

si ca sa iti faci o idee de preturi:

 

un debitmetru, care de obicei trebuie schimbat cam la toate bezinarele costa in jur de 200Eur OEM Bosch, poti lua si aftermarket dar nu va fi bun, un schimb de ulei in jur de 200-300Ron, bucsele de la bratele de pe fata in jur de 300Ron, discuri si placute fata ATE cca 100Eur, nu-i o masina scumpa de intretinut iar mie mi s-a parut fiabila atata timp cat ai grija de ea si o faci cu piese bune, nu cu turcisme, chinezarii sau sh-uri, probabil VW e ceva mai ieftin dar este o diferenta notabila intre ele. Daca poti ia-ti cel putin 318i facelift sau cel putin facelift, au motoare mai bune decat cele fara facelift, vorbid de 316/318i si 320d in special.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Buna . As dori sa cumpar un BMW 316i sau un 320d (e46) . Singura mea problema este lipsa de informatie . Majoritatea persoanelor pe care ii intreb ce parere au despre BMW , toata lumea imi zice numai de rau adica : is scumpe piesele , consuma mult , is scumpe de intretinut etc etc. Vreau sa stiu daca toate astea is adevarate .

da.

Pot alege intre VW Golf IV 1,6 Benzina sau 1.9 TDI sau BMW 316i si 320d . Se stie clar ca un Golf costa mult mai putin de intretinut decat un 316 sau 320 doar ca vreau sa aflu cat de mare este diferenta .

 

Despre consum : Am citit multe posturi in care oamenii zic ca consuma 10 - 11 chiar 12 % . Nu tare pot crede asta deci am apelat direct la sursa

 

Performante : Nu ma astept de la un 1.6 sau 2.0 sa faca minuni dar vreau sa stiu daca cat de cat sunt decente performantele.

 

Intretinerea : Piesele in general , se gasesc in dezmembrari la modelele astea de BMW si daca se gasesc, is preturile is cat de cat acesibile?

 

Sau daca aveti voi de vanzare astept ofertele (Doar sa fie euro4)

 

Multumesc Anticipat si astept raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

,,Majoritatea persoanelor pe care ii intreb ce parere au despre BMW , toata lumea imi zice numai de rau adica : is scumpe piesele , consuma mult , is scumpe de intretinut etc etc.,,----ce oameni intrebi tu,cei care la randul lor au cautat marci cat de cat premium la preturi de ,,criza,, normal ca au parerea asta niciodata nu au gasit o masina intr-o stare tehnica buna si de aici rezultatul.

Daca esti asa sigur ca vei gasi la banii tai un bmw euro4 in stare buna (ceea ce nmeni nu o sa creada)uite consum aproape de real 6,5 -7 afara si 9-11 in oras si aici ma refer la benzina la motorina sunt si mai jos

 

,,Intretinerea : Piesele in general , se gasesc in dezmembrari la modelele astea de BMW si daca se gasesc, is preturile is cat de cat acesibile?

----acum ca am citit mai mult inteleg mai multe :rolleyes:

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

"Chilipiruri sunt pe toate drumurile". Pentru revizii si piese ai o multitudine de oferte dar in general mai scumpe fata de un Golf. Despre consum ti s-a raspuns iar in ceea ce priveste dezmembrarile de cele mai multe ori gasesti ceea ce iti trebuie.

Ca si concluzie, pentru ca nu te pricepi la starea tehnica si la ce inseamna cumpararea unei masini sh, daca te hotarasti pentru BMW ( sau orice alta marca ) mergi cu cineva care stie ce sa verifice si la ce sa se uite.

Link to comment
Share on other sites

Astea is numai cateva gasite :

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?lang=ro&id=152610951&pageNumber=1&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&tabNumber=2

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?lang=ro&id=153636849&pageNumber=1&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&tabNumber=2

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?lang=ro&id=153748319&pageNumber=1&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&tabNumber=2 (necesita o reparatie de 200 de euro)

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?id=154458556&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&lang=ro&pageNumber=2

 

Si mai sunt ...

Link to comment
Share on other sites

Am citit multe posturi in care oamenii zic ca consuma 10 - 11 chiar 12 % . Nu tare pot crede asta deci am apelat direct la sursa

 

 

 

Intretinerea : Piesele in general , se gasesc in dezmembrari la modelele astea de BMW si daca se gasesc, is preturile is cat de cat acesibile?

 

Pai, daca te sperie un consum urban de 11-12% si vrei o masina pe care s-o intretii cu piese de la dezmembrari, cred ca ar trebui sa te orientezi spre o marca pe care ti-o poti permite!

Bafta!:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Astea is numai cateva gasite :

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?lang=ro&id=152610951&pageNumber=1&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&tabNumber=2

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?lang=ro&id=153636849&pageNumber=1&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&tabNumber=2

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?lang=ro&id=153748319&pageNumber=1&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&tabNumber=2 (necesita o reparatie de 200 de euro)

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?id=154458556&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=7%2C8%2C9%2C10%2C11%2C12%2C13%2C14%2C15%2C56&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=4001&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&lang=ro&pageNumber=2

 

Si mai sunt ...

 

 

nici una dintre maisinile alea nu e euro 4!!!!!!!!

bafta, daca te iai doar dupa ce scrie in anunt o sa primesti o mare tzapa!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

legat despre acest topic,eu iti pot spune ca sunt foarte ok ca si masini,atat consumul cat si intretinerea.

daca nu dispui de un buget mare ei iti recomand 316i motorul simplu in 4 pistoane,consumul in oras ajunge pana la 11,cel extern la 7,deci e o masina de bun simt pot spune !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai doar 4000 de euro nu iti lua bmw.

Eu am cumparat acuma cateva luni un 318i din 2004. Masina intretinuta, 126k km verificati si cu dotari ok. Luata sub pretul pietei.

Consum 12 in oras, ma asteapta sa scot banii; garniturile vanos, un carlig capota, un carenaj de la rotile din fata, si niste mici zgarieturi.

 

Eu sunt multumit de masina, dar acuma fiinda am condus-o si m-am obisnuit cu ea, as spune ca nu mi-ar fi displacut un golf V. Eu am luat-o pentru marca, pentru cum arata si pentru ca asta doream. Dar daca as fi ales cu capul si nu cu inima, as fi luat altceva.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai doar 4000 de euro nu iti lua bmw.

Eu am cumparat acuma cateva luni un 318i din 2004. Masina intretinuta, 126k km verificati si cu dotari ok. Luata sub pretul pietei.

Consum 12 in oras, ma asteapta sa scot banii; garniturile vanos, un carlig capota, un carenaj de la rotile din fata, si niste mici zgarieturi.

 

Eu sunt multumit de masina, dar acuma fiinda am condus-o si m-am obisnuit cu ea, as spune ca nu mi-ar fi displacut un golf V. Eu am luat-o pentru marca, pentru cum arata si pentru ca asta doream. Dar daca as fi ales cu capul si nu cu inima, as fi luat altceva.

Nu vreau sa fiu rautacios dar daca acum ai prefera un Golf V(foarte buna masina) dupa ce ai luat un BMW pentru marca si aspect, cred ca te asteptai ca 318i-ul sa fie racheta si sa rupi toate semafoarele si "fiindca ai condus-o si te-ai obisnuit cu ea" ai vazut ca este o masina normala. Golful banuiesc ca 1.9TDI...pentru ca 12% in oras este un consum "enorm", nu ?

Link to comment
Share on other sites

mie imi place ca toata lumea vrea BMW la 3-4000 euro care sa:

-consume maxim 10

-sa nu mai haleasca nici un cent

-daca se poate sa fie ultra full

-km sub 150.000

-dizel domne

dupa care isi pun mainile in cap ca nu au bani de piese.

Din pacate E46 nu e o masina "ieftina" la intretinere

Daca aveti 3-4 mii euro va recomand Logan,masina ok care isi face bine treaba,nu are "prestanta" unui E46,si nu o sa moara vecinii de ciuda ca ti-ai luat BMW .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

mie imi place ca toata lumea vrea BMW la 3-4000 euro care sa:

-consume maxim 10

-sa nu mai haleasca nici un cent

-daca se poate sa fie ultra full

-km sub 150.000

-dizel domne

dupa care isi pun mainile in cap ca nu au bani de piese.

Din pacate E46 nu e o masina "ieftina" la intretinere

Daca aveti 3-4 mii euro va recomand Logan,masina ok care isi face bine treaba,nu are "prestanta" unui E46,si nu o sa moara vecinii de ciuda ca ti-ai luat BMW .

nici loganul nu le satisface toate dorintele in bugetul respectiv :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sunteti rai, da:) Un 316 NFL iei la 4000, nu vad unde e problema. Daca ai noroc si nu se strica vreo piesa f scumpa, nu e nici atat de scump de intretinut.

 

Si daca s-ar strica, nu se strica toata ziua, daca pica debitmetrul sa zicem, 200eur e unul nou, dai o data dupa care nu mai ai dureri de cap cat sta masina la tine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.