Jump to content

Accident Porsche Mamaia


bitz

Recommended Posts

Eu ma bucur pt tacsu, o sa-i ramana mai mult la tescherea. Pai daca stii ca fiu-tu e o bomba pe cale sa se intample si tu n-ai co--e ca parinte, atunci du-te-n crucea matii cu banii tai cu tot, pentru ca iubirea ta fina si adecvata poate sa ma lase SI pe mine, pe X sau Y fara picioare ori fara viata. Ai bani? Nu atenta la viata mea. Pune-l dracului sa se drogheze, nu mi-l trimite mie pe sosea.

 

da, stiu, is rau si frustrat. avand in vedere DESELE accidente soldate cu mortaciuni pe la Constanta, cu autori si masini trasi la indigo, nu-mi ramane decat sa sper ca si urmatorii au sa se duca singuri

Link to comment
Share on other sites

partea trista e ca parinitii care au o situatie materiala destul de buna, se incapataneaza, ca altfel nu pot spune, sa isi puna in pericol progeniturile

 

Iti dai seama prin ce mijloace au ajuns sa aiba situatia aia materiala...

 

Mijloacele se reflecta fix in educatia data copiilor...

Link to comment
Share on other sites

la 18 ani, incepator => CADO Porche Carrera Turbo? :pinch: :pinch: :pinch: dahhhhh!!!!

 

 

avea boala pe el cu 16 sanctiuni pana atunci, si ta'su inca il mai lasa cu porche-ul?

 

Ta'su e la fel de vinovat ca si el :thumbsup:

Stiu pe cineva care la 18 ani a primit un SL63 AMG, iau dupa SL, a urmat un GMC (cica decat 2 modele in Ro), BMW 750Li (2010), iar de ~2 saptamani un Range Rover Sport, dar e un tip foarte linistit si la locul lui.

Nu inseamna ca toti pustii care primesc la 18 ani cadou o masina puternica, sunt teribilisti.

post-9403-0-42338600-1325687761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stiu pe cineva care la 18 ani a primit un SL63 AMG, iau dupa SL, a urmat un GMC (cica decat 2 modele in Ro), BMW 750Li (2010), iar de ~2 saptamani un Range Rover Sport, dar e un tip foarte linistit si la locul lui.

Nu inseamna ca toti pustii care primesc la 18 ani cadou o masina puternica, sunt teribilisti.

 

E student la Drept..sau e coincidenta prea mare. Mai am un prieten care a primit la majorat un infiniti fx35, un tip cu mult bun-simt. Prin urmare totul depinde de copil/tanar. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu inseamna ca toti pustii care primesc la 18 ani cadou o masina puternica, sunt teribilisti.

 

 

Nu toti, majoritatea. :)

 

Pana la urma si-o masina de 500 de cai merge linistit si fara probleme ca si una de 100.

 

RZV, exact, mi-ai luat...vorba din gura. Banuiesc ca cei mai seriosi au pus mana (constant) si pe carte, nu doar pe sticla ori pe toale da firma.

Link to comment
Share on other sites

shoot290

 

dar ti se pare normal? la 18 ani, boboc fiind intr-ale sofatului, dupa ce ai luat permisul sa te sui direct intr-o masina de peste 400 CP?

 

si nu refer din punct de vedere al caracterului omului etc, ci tehnic, cu si despre aptitudini...ma indoiesc ca a iesit cineva din scoala de soferi, sofer(a se citi cu experienta si reflexe ptr un +400 CP).

Link to comment
Share on other sites

Stiu pe cineva care la 18 ani a primit un SL63 AMG, iau dupa SL, a urmat un GMC (cica decat 2 modele in Ro), BMW 750Li (2010), iar de ~2 saptamani un Range Rover Sport, dar e un tip foarte linistit si la locul lui.

Nu inseamna ca toti pustii care primesc la 18 ani cadou o masina puternica, sunt teribilisti.

 

Baiatul primarului din Valu . Mitroi?

Sunt multi care merg prudent desi au supermasini , insa in evidenta ies astia de rup pomii prin Mamaia .

Link to comment
Share on other sites

Baiatul primarului din Valu . Mitroi?

Bingo!

Sunt multi care merg prudent desi au supermasini , insa in evidenta ies astia de rup pomii prin Mamaia .

Cred ca 95% din km SL-ului sunt facuti pe modul Confort.

dar ti se pare normal? la 18 ani, boboc fiind intr-ale sofatului, dupa ce ai luat permisul sa te sui direct intr-o masina de peste 400 CP?

 

si nu refer din punct de vedere al caracterului omului etc, ci tehnic, cu si despre aptitudini...ma indoiesc ca a iesit cineva din scoala de soferi, sofer(a se citi cu experienta si reflexe ptr un +400 CP).

Nu mi se pare tocmai normal. Oricum la 18 ani orice masina ai primi pe mana, tot mi se pare ca e prea mult. Poti sa mori si cu o masina de 100 CP, nu iti trebuiesc 500, dar depinde foarte mult de caracterul omului, de bun simt, de educatie...

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

[...]Oricum la 18 ani orice masina ai primi pe mana, tot mi se pare ca e prea mult. [...]

 

Cu asta nu sunt de acord, e absurd. Mai rau, legislatia se indreapta spre condus de la 16-17 ani cu adult langa si permis de la 18. Asa e si normal. In schimb asigurarile cu istoricul acestora, vor reglementa situatia.

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme aud doar de accidente ale unor copii care au primit masini puternice cadou. Mai, dar nimeni nu isi mai ia o masina cu bani facuti cu manuta lui? Si unul din asta de bani gata, ce, nu poate sa munceasca? garantat nu si-ar mai lua masina de zeci de mii de euro si ar aprecia orice coaja de masina. Imi aduc aminte de prima mea masina luata din banii mei, un Vectra A, pai am tinut la masina aia ca la ochii din cap si mergeam cu ea mai rau ca pensionarii ca sa nu o stric.

Clar ca mare parte din vina o au parintii, imi aduc aminte de un caz (tot in C-ta) de o fata, care zicea ca se sinucide daca tac-su nu-i cumpara ceva Audi. Ganditi-va daca cumva ia luat acea masina ce nenorociri o sa faca si aia pe sosele.

Link to comment
Share on other sites

Lucrand intr-un domeniu unde interactionez cu astfel de specimene zi de zi, dar mai ales noapte de noapte, m-am saturat de ei ca de mere acre. Vin parintii/rudele si se dau cu capul de pereti pe holul urgentei.

Caz concret: baiat de 25 de ani, singur la parinti dupa ce un frate murise cu cativa ani in urma din cauza unei boli grave, bea pana la 6 dimineata apoi pleaca cu prietena cu e90 la "plimbare" intr-o padurice langa oras, rateaza curba la stanga si o ia drept inainte, cade in sant, neavand centura isi rupe coloana la T3 si ramane paralizat pe viata, dependent de altii. Se mobilizeaza pt el: ambulanta, descarcerare, echipa de garda de la UPU, elicopterul SMURD Bucuresti, echipa de garda de la Bagdasar. Totul in zadar, el este inoperabil. Acesti oameni ar trebui obligati prin lege sa plateasca toate cheltuielile facute pt ingrijirea lor, sau sa faca munca in folosul comunitatii. De asemenea, la accident cu alcool permis suspendat 5 ani, apoi la recidiva puscarie ca la omor. Altfel nu poti opri sau imputina aceste drame. Din spusele unui prieten procuror, majoritatea "clientilor" lui cu probleme cu permisul sunt disperati sa isi ia carnetul inapoi, nu ca au omorat vreun om sau ca ii trimite in judecata sau orice altceva ... ci doar " eu cand imi iau permisul inapoi?". Legea este prea permisiva in Romania, la noi intotdeauna s-a civilizat lumea cu parul.

Edited by archaeus
Link to comment
Share on other sites

majoritatea "clientilor" lui cu probleme cu permisul sunt disperati sa isi ia carnetul inapoi, nu ca au omorat vreun om sau ca ii trimite in judecata sau orice altceva ... ci doar " eu cand imi iau permisul inapoi?". Legea este prea permisiva in Romania, la noi intotdeauna s-a civilizat lumea cu parul.

 

da, asa e. socant.

habar n-am la ce varsta realizeaza individul ca permisul de conducere NU E OXIGEN si se poate trai (chiar mai ieftin) si fara el.

 

si mai adevarata e treaba cu parul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.