Jump to content

Accident Porsche Mamaia


bitz

Recommended Posts

Acesti oameni ar trebui obligati prin lege sa plateasca toate cheltuielile facute pt ingrijirea lor, sau sa faca munca in folosul comunitatii.

Nu crezi ca a primit destul ?

 

Si lasa ca destul se dau bani la stat pentru sanatate si cand te duci la medicul de familie o simpla adeverinta 15 lei :thumbsup:

 

Si de cele mai multe ori nu lipsa experientei ii baga in mormant , ci alcool-ul e factorul principal .

Link to comment
Share on other sites

Factorul principal este doar PERSOANA RESPECTIVA. A baut de buna voie, nu l-a silit nimeni sa bea, s-a urcat in masina tot de buna voie, a mers cu 200km/h tot de buna voie, in niciun moment nu a stat cu pistolul la tampla, nu ii nastea nevasta, nu facea caca pe el si se grabea sa ajung acasa... <_< El este principalul vinovat, nu viteza , nu alcoolul, nu anvelopele sau mai stiu eu ce scuze gasite. Daca avea constiinta se suia frumos intr-un taxi.
Link to comment
Share on other sites

Nu crezi ca a primit destul ?

 

Si lasa ca destul se dau bani la stat pentru sanatate si cand te duci la medicul de familie o simpla adeverinta 15 lei :thumbsup:

 

Si de cele mai multe ori nu lipsa experientei ii baga in mormant , ci alcool-ul e factorul principal .

 

Cand e vorba de alcool - nu, nu a primit destul. Si nu, nu se dau destui bani la sanatate atata timp cat muncesc legal in Romania 4 mil de oameni care tin in spate 21 de milioane cu pensii, ajutoare sociale si sanatate.

Ia uite:

 

ROMĂNII ÂŞI MUNCA

 

 

21,6 milioane de români

 

4,3 milioane de salariaĂži

 

5,5 milioane de pensionari

 

2 milioane de români nu muncesc

 

13 milioane de beneficiari de ajutoare sociale

 

 

 

E strigator la cer.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu inteleg eu...in atatea cazuri de copii cu o gramada de bani, cu parinti care le cumpara masini super puternice, etc (ma rog, de parca ar conta neaparat puterea, ca 200 lua cu orice masina, doar distanta in care "iei 200" difera ) ...este urmatorul lucru...de ce nu-l supravegheaza non-stop ?

 

Eu daca as avea atatia bani si un copil (bun, rau, e al meu, al oricaruia) as angaja cel putin un om care sa-l urmareasca aproape tot timpul (mai ales cand stiu/stii ca se duce in club si ca-i place sa bea) ...cat costa un om (doi...trei...ca zici ca lucreaza in ture) care sa-ti urmareasca odrasla non-stop ? Cred ca mult mai putin decat ar cheltui un astfel de copil lunar, cred ca mult mai putin decat ce ai pierde pierzandu-l pe el...

 

Daca astfel de oameni/parinti (nu zic de cazul acesta, vorbesc la general) ar pune pe cineva care sa supravegheze tot timpul ce face copilul lor, multe astfel de cazuri n-ar fii existat/n-ar exista.

 

Daca era cineva care sa-l urmareasca si sa vada cat bea, era foarte simplu, cand el se ducea la masina, pac, punea mana pe el, il lua de gat si-l baga intr-o alta masina si-l ducea acasa. Chit ca-l ducea mort de beat, sau chiar daca-l batea (daca-i dadea vreo doua, as permite, in caz ca face fente) in caz ca se impotrivea...chiar si putin batut...cred ca e mai bine decat sa-ti ajunga acasa mort...

 

Parerea mea...poate gresesc...

Link to comment
Share on other sites

Vina este a lui in totalitate, putea sa fie nascut din parinti calugari, nu apasa tacsu pedala in locul lui, nu ii toarna tacsu pe gat alcool. La 24ani, e DOAR vina lui, e suficient de copt la minte incat sa fie 100% responsabil pentru actiunile sale.

 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

LA FEL cum TATI i-a luat masina puternica, il putea invata de mic CA NU E BINE SA CONDUCI RUPT IN GURA DE BEAT!

 

Si stiind ca o arde aiurea la volan, ii putea interzice foarte usor accesul la bolizii familiei, pana nu isi baga mintile'n cap, pe sistemul "eu te-am facut, eu te bat pana te ca.i pe tine daca mai faci nasoale"

 

Oare nu non educatia + banii lu' tati si lu' mami l-au adus in postura asta?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Eu daca as avea atatia bani si un copil (bun, rau, e al meu, al oricaruia) as angaja cel putin un om care sa-l urmareasca aproape tot timpul

 

Daca astfel de oameni/parinti (nu zic de cazul acesta, vorbesc la general) ar pune pe cineva care sa supravegheze tot timpul ce face copilul lor, multe astfel de cazuri n-ar fii existat/n-ar exista.

 

asta nu pot sa cred.....adica sa stie tata cand ma kc,cand dau la buci,cand.....cand...cand.....hai ma bogdan ce naiba.

 

si asa daca ar fi,as cumpara oamenii care ma urmaresc si tot trag pe nas daca vreau...ca de tata imi umple buzunarele...deja o dam in SF

Link to comment
Share on other sites

Nu, prostia lui, anturajul lui si mintea lui sunt de vina. Putea sa ii zica tacsu orice, daca veneau 3 prieteni care il scoteau in oras si ii ziceau: "lasa ba, are tactu bani", toata educatia de acasa se ducea pe apa sambetei. Ca parinte incerci sa ii oferi ce e mai bun unui copil. Depinde doar de copil daca stie sa duca o viata linistita sau nu. Sunt mii de tineri care beau, apoi conduc (tico, logan sau ferrari), dar la tv apar doar cei "de bani gata". Tocmai pentru a se consolida imaginea asta de "invincibilitate oferita de bani". Si pentru ca publicul tinta e mare amator de porcarii de genul asta. Daca il dadeau la stiri pe Nicu din Snagov care a intrat cu 100kmh intr-un cap de pod dupa ce a plecat mort de beat de la o bodega ordinara...mai aparea acest topic?
Link to comment
Share on other sites

Nu, prostia lui, anturajul lui si mintea lui sunt de vina. Putea sa ii zica tacsu orice, daca veneau 3 prieteni care il scoteau in oras si ii ziceau: "lasa ba, are tactu bani", toata educatia de acasa se ducea pe apa sambetei. Ca parinte incerci sa ii oferi ce e mai bun unui copil.

 

 

BULLSHIT!!! pardon, adica ERONAT!!!

 

 

in absenta educatiei de acasa, au intaietate alea cu anturajul, smardoiala, cocalareala etc... :thumbsup:

 

 

ca parinte ii dai ce merita!!! putin cate putin, nu ia de aici fiule CL63AMG la 18 ani, sa ii faci de colacao pe colegii tai, sa sa stieeeeeee....NOPE!

 

RZV, taicatu te-a batut vreodata? la modul cafteala, nu mangaiat pe obraz. Sa stii ca uneori merge cu vorba dulce, alteori cu....cureaua lata!

 

Acum mai nou daca iti altoiesti copilu', face ala (copilu) spume si cheama garda ca l-ai batut :frantics:

 

Eu si la aproape 30 de ani ii zic saru'mana lu'tata.

 

Niste tanci de pe la mine din bloc la 16-17 ani isi injura mamele ca Oana zavornau pe ma'sa.

Link to comment
Share on other sites

Nu ajungem la un compromis, avem pareri diferite. Eu sunt convins ca educatia de acasa nu mai are un rol atat de important, tinand cont ca majoritatea timpului o petreci la scoala/liceu etc. Raman doar cei "7ani de acasa". Dupa 18ani esti responsabil 100% pentru ceea ce faci. Chiar daca a fost educat ca poate scapa de orice cu bani, sunt sigur ca tanarul in cauza era perfect constient ca la 200kmh isi risca viata. Prin urmare, vina ii apartine. El s-a urcat beat la volan, el a calcat pedala, el a suportat consecintele.
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt convins ca educatia de acasa nu mai are un rol atat de important, tinand cont ca majoritatea timpului o petreci la scoala/liceu

 

Ce prostii poti sa spui. Pentru cultura ta generala, pe vremea lu' impuscatu', se mergea la scoala si se lucra si sambata. Deci, se petrecea mai mult in afara casei decat acum, teoretic. Cu toate astea, intre educatia de atunci si cea de acum nu exista termene de comparatie. De ce oare ?

Link to comment
Share on other sites

cei 7 ani de acasa inseamna cu totul altceva.

 

pana la 18 ani, si nu numai, ca parintii sunt parinti pana mor, ar trebui sa ai deja un bagaj de notiuni si o educatie care sa iti permita sa poti lua deciziile corecte de capul tau, in majoritatea cazurilor.

 

cauzele pot fi multe si diverse, de la indiferenta si absenteismul parintilor, pana la incultura si oligofrenie.

 

sa stii RZV ca si rasfatarea excesiva poate fi daunatoare :thumbsup:

 

pastrand proportiile, fac o paralela exagerata, motanul meu mancand de mic numai carnita whiskas si bobite cu 1001 arome, daca-i dau acum paine cu pateu, face stanga imprejur. dupa 2 zile fara bobite mananca si mamaliga :laugh:

Link to comment
Share on other sites

pastrand proportiile, fac o paralela exagerata, motanul meu mancand de mic numai carnita whiskas si bobite cu 1001 arome, daca-i dau acum paine cu pateu, face stanga imprejur. dupa 2 zile fara bobite mananca si mamaliga :laugh:

hai mai max..motanul tau mananca whiskas?nu e benzinar? :))

Link to comment
Share on other sites

Ce prostii poti sa spui. Pentru cultura ta generala, pe vremea lu' impuscatu', se mergea la scoala si se lucra si sambata. Deci, se petrecea mai mult in afara casei decat acum, teoretic. Cu toate astea, intre educatia de atunci si cea de acum nu exista termene de comparatie. De ce oare ?

Pai si eu ce am zis? Influenta familiei a scazut. (Poti sa iti expui parerea si fara sa ma jignesti :thumbsup: )

@cefi: Am 21 de ani, dar masina nu e de la tata. Doar intretinerea a suportat-o tata.

Eu ma retrag din discutie. Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe tanarul decedat in accident!

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna cei shepte ani de-acasa,macsule?

 

e cu bune maniere, cu te rog, multumesc, buna ziua si sarut'mana, nu scuipa, nu baga deshtu'n nas, nu folosi cuvanul ala, d'astea.

 

aici se punea problema de altele, mai profunde, peste cei 7 ani de acasa.

 

alex, motanul da. pisica haleste doar benzina la 5.45 roni, si aia papa cat ii dai, deci trebuie cu masura intotdeauna.

Link to comment
Share on other sites

 

 

alex, motanul da. pisica haleste doar benzina la 5.45 roni, si aia papa cat ii dai, deci trebuie cu masura intotdeauna.

hai ca baiatul este deja in pamant.oricat am discuta nu se poate schimba nimic din pacate.eu zic sa o lasam asa si va spun si de ce....cand noname a calcat-o....si nu cred ca difera mult situatia,decat masina,multi l-au plans...pe asta nu il cunoastem,are bani de la tata si il judecam....un lucru e evident...cand cineva cunoscut este implicat privesti cu alti ochi lucrurile.asta este de cand lumea.

mie ai mei mi-au pus totul pe tava de mic,banii erau pe masa pe hol,cheile de la masini la fel...totul pe tava...am si calcat stramb,dar a avut tata grija ma cafteasca...dar am si avut capul pe umeri.cunosc cazuti care le omora in bataie si nu aveai ce scoate din ei.

 

ce bacat ca astea nu se invata si pe mamaliga cand le lasi nemancate :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.