Jump to content

spalam sau nu discul de ambreiaj?


terror

Recommended Posts

Intrebarea o adresez celor mai cunoscatori ai mecanicii decat mine (si decat multi mecanici de pe la noi) : spalam sau nu discul de ambreiaj ?

Problema a survenit dupa o schimbare de semering palier, mi s-a spalat BINE discul de ambreiaj si de atunci patineaza la apasarea brusca e pedalei de acceleratie la turatii de peste 2500rot/min. Culmea e ca inainte de a fi spalat, chiar si cu mazga de ulei pe el, ambreiajul nu patina DELOC!

Acum ulei nu mai curge, totul e uscat, dar ambreiajul patineaza. Un amic si el posesor de 524TD mi-a spus ca discul trebuia numai sters cu o carpa uscata, si nu spalat...

Astept un sfat, please, ca parca nu as cumpara degeaba un disc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea o adresez celor mai cunoscatori ai mecanicii decat mine (si decat multi mecanici de pe la noi) : spalam sau nu discul de ambreiaj ?

Problema a survenit dupa o schimbare de semering palier, mi s-a spalat BINE discul de ambreiaj si de atunci patineaza la apasarea brusca e pedalei de acceleratie la turatii de peste 2500rot/min. Culmea e ca inainte de a fi spalat, chiar si cu mazga de ulei pe el, ambreiajul nu patina DELOC!

Acum ulei nu mai curge, totul e uscat, dar ambreiajul patineaza. Un amic si el posesor de 524TD mi-a spus ca discul trebuia numai sters cu o carpa uscata, si nu spalat...

Astept un sfat, please, ca parca nu as cumpara degeaba un disc :blink:

161326[/snapback]

Da se curata ,cu o solutie cam cum este solutia pentru curatat aragaz..sau cu alcool tehnic,dar stiu ca este o solutie speciala ,o folosesc baietii de la raliuri...

Link to comment
Share on other sites

nu se curata discul, se curata spatiul in care se afla , cu spray curatator frane, iar discul daca vrei neaparat sa il cureti, poti sa il stergi cu o carpa

164216[/snapback]

Multumiri tuturor pentru raspunsuri, asa banuiam si eu, ca spaland discul (desigur cu benzina) s-a dus.... Inca lucram ca la vechea Dacie, din pacate:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.