Jump to content

Anvelope


danplop

Recommended Posts

si vara? eu de iarna am noi pe 205, de vara ma intereseaza...mai scade cumva consumul daca am 185/65/15?

 

normal ca scade e o sa ai consumul optim,iar vitezometru iti va arata viteza reala

si eu am fost candva adeptul cauciucurilor ceva mai late dar de la un timp nu mai.E cel mai bine cu cele stock,tu acu daca le ai noi pe cele de 205 pune-le ca nu are rost sa dai bani pe altele nu are ce sa iti dauneze dar ziceam ca idee

eu as pune 205-225 de la 323 in sus atunci chiar te ajuta

am un prieten care are 316 e 36 si pusese pe masina 235 fata spate pe 17 pe langa ca arata ca un tractor abia pleca de pe loc nici macar nu putea sa scârtâie catusi de putin nu cred ca mai e nimic de zis

Link to comment
Share on other sites

normal ca scade e o sa ai consumul optim,iar vitezometru iti va arata viteza reala

si eu am fost candva adeptul cauciucurilor ceva mai late dar de la un timp nu mai.E cel mai bine cu cele stock,tu acu daca le ai noi pe cele de 205 pune-le ca nu are rost sa dai bani pe altele nu are ce sa iti dauneze dar ziceam ca idee

eu as pune 205-225 de la 323 in sus atunci chiar te ajuta

am un prieten care are 316 e 36 si pusese pe masina 235 fata spate pe 17 pe langa ca arata ca un tractor abia pleca de pe loc nici macar nu putea sa scârtâie catusi de putin nu cred ca mai e nimic de zis

daca pun pe masina roti de rezerva o sa mi arate vitezometru in minus?

a mai auzit pe un prieten cand si a luat masina,a zis acum pe bord are 150 000 km ,dar a avut roti pe 18 si arata mai mult.original ar avea cu vreo 15 mi mai putin.

eu am avut roti pe 16,17,18 si cand o bag pe tester arata bine km

Link to comment
Share on other sites

sunt echipat acum cu 205/60/15 de iarna pe un 318i e36, ce ma sfatuiti sa iau pt vara? sunt mai bune 185/65/15, ma ajuta la viteza?

Salut, eu am 316 de 80k km si am tot 205/60/15 ca e vara ca e iarna. Mie nu imi plac cum arata asa inguste pe 185, am avut de la neamt dar le.am schimbat. Diferentele pe vitezometru sunt minime, exista ceva site unde iti arata cat la suta e diferenta intre anvelope, dar din moment ce din fabrica e dat o serie de anvelope pe mai multe dimensiuni(pe stalpul de la usa sofer) e ok sa pui si pe 235 40 17 ,e aproape aceeasi inaltime, latimea difera. Dar o sa fie diferenta la consum evident(ar putea sa confirme cei care au) si la servo iar.

Mie nu imi plac asa inguste, parca sunt biscuiti, ca si pe dacie! Are o tenta mai eleganta mai late. Eu am vrut 225 55 15 pe spate,dar nu gasesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ca sa nu mai deschid alt topic, sper ca nu e vreo suparare ca scriu aici.

 

Urmeaza sa imi iau set de anvelope de vara noi.

Ce imi recomandati sa iau?

 

Pana acum am auzit ca cel mai indicat cu performante cele mai bune sunt:

Michelin Pilot Sport 3

Dunlop SP Sport Maxx TT

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2

 

Din ce am gasit pe net, ordinea la cele de mai sus pare a fi Goodyear, Michelin , Dunlop. Dar vreau sa aud parerile celor care le-au testat.

 

LE: Imi trebuie pentru jante pe 16 sau pe 17.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 nu cred ca se gasesc pe 16"...numai pe 17". AM uitat sa specific.

Pe 17" am decis Goodyear.

Fata http://www.anvelomag.ro/product--dunlop-sp-sport-maxx-rt-225-45-r17-91-y--24665.html

Spate http://www.anvelomag.ro/product--dunlop-sp-sport-maxx-rt-245-40-r17-91-y--28481.html

Pe 16"?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.