Jump to content

Cum Pun Statie-Subwoofer Pe E90?


stranger

Recommended Posts

sal. stiti cum se poate pune statie si subwoofer pe e90? cum fac legatura intre subwoofer si cd-ul original? este necesar sa scoti cd-ul de pe masina (si daca da cum se scoate) ca sa conectezi subwoofer-ul la el? sau ai ceva mufe-iesiri in portbagaj? pe masina am on bord navigation system profesional hi fi, care se auade bine da parca asi vrea mai mult bas deaceea asi vrea sami pun un subwoofer de 1400w. astept pareri

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de un adaptor high-low,adica iei semnal de la difuzoare si transformi in iesiri RCA pt amplificator:

 

http://arch1.okr.ro/auctions/2009/12/13/241447371-4148696-700_700.jpg

 

 

 

Costa in jur de 30-40 de ron.

 

Eu unul as alege un aplificator cu 3 cai 2X difuzoare+1XsubWoofer +difuzoarele spate schimbate cu ceva mai puternic si te legi direct la firele difuzoarelor spate ;)

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de un adaptor high-low,adica iei semnal de la difuzoare si transformi in iesiri RCA pt amplificator:

 

http://arch1.okr.ro/auctions/2009/12/13/241447371-4148696-700_700.jpg

 

 

 

Costa in jur de 30-40 de ron.

 

Eu unul as alege un aplificator cu 3 cai 2X difuzoare+1XsubWoofer +difuzoarele spate schimbate cu ceva mai puternic si te legi direct la firele difuzoarelor spate ;)

daca il legi asa nu pierzi din puterea boxelor?

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de un adaptor high-low,adica iei semnal de la difuzoare si transformi in iesiri RCA pt amplificator:

 

http://arch1.okr.ro/auctions/2009/12/13/241447371-4148696-700_700.jpg

 

 

 

 

 

 

 

asta trebuie legat la ambele boxe spate ?! sau doar la una ?!

 

p.s. am impresia ca al meu este legat doar de o boxa, d-aia intreb.

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mai am o interbare daca va pricepetzi: mege statia blaupunkt GTA4SE 760w cu subwoofer-ul jbl gto1214 de 1400w (350rms)?

nu e prea slaba statia asta pt subwoofer-ul de 1400w? vad ca subwooferul are 4 Ohmi iar statia 2 Ohmi. are vreo importanta diferenta de Ohmi?

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

mai am o interbare daca va pricepetzi: mege statia blaupunkt GTA4SE 760w cu subwoofer-ul jbl gto1214 de 1400w (350rms)?

nu e prea slaba statia asta pt subwoofer-ul de 1400w? vad ca subwooferul are 4 Ohmi iar statia 2 Ohmi. are vreo importanta diferenta de Ohmi?

 

watt`ul real de la subwoofer e 350. Tot timpul watti RMS sunt cei reali.

poti monta linistit fara nici o problema. in cazul tau ampliful e mai potent decat subwooferul si la ohmaj si la watt, si nu ar trebui sa abuzezi de subwoofer.

Link to comment
Share on other sites

watt`ul real de la subwoofer e 350. Tot timpul watti RMS sunt cei reali.

poti monta linistit fara nici o problema. in cazul tau ampliful e mai potent decat subwooferul si la ohmaj si la watt, si nu ar trebui sa abuzezi de subwoofer.

pai cu ohmi aia nu stiam la ce folosec care e diferenta dintre 4ohmi si 2 ohmi

subwooferul are 4 si statia are decat 2, se poate sa nui redea claritate sau nustu la ce folosec ohmi aia, la w rms sunt ok sunt compatibile

Link to comment
Share on other sites

watt`ul real de la subwoofer e 350. Tot timpul watti RMS sunt cei reali.

poti monta linistit fara nici o problema. in cazul tau ampliful e mai potent decat subwooferul si la ohmaj si la watt, si nu ar trebui sa abuzezi de subwoofer.

 

nu e mai potenta statia decat subwooferul,pt ca amplificatorul este pe 4 canale si pus in modul bridge are 2 canale,adica 2x160w pe 4 ohmi si tu o sa pui subwooferul pe o singura iesire deci iti mai ramane o iesire,adica tu folosesti doar jumatate de statie punând un singur subwoofer,doar daca pui 2 subwoofere ii folosesti toata puterea,sau 1 subwoofer + 2 difuzoare

 

Tu o sa dai cu 160 de watti in el nu ai cum sa dai mai mult si sub tau duce 350w,deci parerea mea este sa te orientezi spre alt amplificator cu 2 sau 1 canal ceva mai puternica pe care o sa o folosesti in modul bridge sau un amplificator mono adica cu un singur canal pe care sa pui sub-ul

 

Sfatul meu ar fi sa te orientezi si dupa alta firma gen hifonics sau tot jbl sa fie amplif-ul sunt mai destepte au remote pt dB 0+12dB + mai multe reglaje,sunt mai bune calitativ...etc

 

in ceea ce priveste ohmajul iti dau un exemplu daca amplif-ul suporta minim 1 ohm tu poti sa pui difuzoare de la 1 la 8 ohmi lejer,dar daca amplif-ul suporta minim 4 ohmi nu poti pune un dif. de 2 ohmi pt ca risti sa o arzi,cu cat ohmajul este mai mic cu atât puterea si consumul este mai mare.1 ohm nu se foloseste decât la competitii de sunet pt ca virgula consumul este enorm unii au mai multe baterii si condensatoare pt acest lucru,dar pentru amatori e ok 2 sau 4 ohmi,claritatea nu are legatura cu ohmajul difuzorului

Edited by vali23b
Link to comment
Share on other sites

si impedanta statiei tale in modul bridge este de 4 ohmi adica 2x160(4ohmi) nu de 2 cum ti-a zis colegul,

impedanta este de 2 ohmi doar daca o folosesti in modul standard adica daca pui 4 difuzoare pe fiecare canal,daca citesti mai bine specificatiile amplificatorului si o sa vezi ca nu iti da niciunde puterea de 2x...watti pe 2 ohmi,doar 4x...wati pe 2 ohmi

 

Sa te lamuresc si ce inseamna modul bridge inseamna canalul 1 + canalul 2 = putere mai mare

cum se leaga cablurile? iei plusul de la difuzor(firul rosu) il pui pe plusul de la un canal apoi iei minusul(firul negru) si il pui pe minusul de la celalalt canal si ai putere dubla daca te uiti bine pe amplificator iti specifica cum sa pui firele pentru a lega difuzorul in modul bridge

Link to comment
Share on other sites

"si impedanta statiei tale in modul bridge este de 4 ohmi adica 2x160(4ohmi) nu de 2 cum ti-a zis colegul"

 

eu nu am zis nimic de ohmaj , eu i`am dat sfatul exact la ce mi`a pus el in fata. el a spus ca diful e pe 4 ohm iar amplificatorul pe 2.

pe urma m`am uitat la specificatii si am vazut despre ce tip de ampl. e vb. ; dar nu am mai postat, cu ideea ca cele doua se combina si asa. :D

Link to comment
Share on other sites

Pt initiatorul topicului. Cel mai bine ia statia si wooferul cat mai aproape la putere. Daca iei statia prea slabuta, nu scoate tot ce poate subwoofer-ul, si nu va suna f bine.

 

Iar statia poti sa o iei doar pe 2 cai si subwoofer-ul il legi in punte.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

pentru un bass decent in bmw`uri (care se zice ca sunt mai bine antifonate ca alte marci) as recomanda un amplif mono stabil pe 2 ohmi , in jurul a 500W RMS. plus un subwoofer tot pe 2 ohm (obligat) cu o putere de aprox 500W RMS, si cati mai multi decibeli din specificatii.

Recomandat este ca intotdeauna amplificatorul sa fie mai puternic decat subwooferul, pentru ca ampliful sa nu stea la volum spre maxim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.