Jump to content

Sfat Achizitie E90 2005 Sau E46 2004?


gabu432

Recommended Posts

E90 e o generatie mai noua decat E46 deci mai moderna din mai multe puncte de vedere, dar daca nu ai bani suficienti ( sa ai ceva buget si dupa cumparere) sfatul meu e sa nu-ti achizitionezi bmw.

+1- as mai adauga mai fiabila in special la articulatie unde in Romania este f important.

Link to comment
Share on other sites

Tot aud chestia asta cu neaparat sa-ti cumperi o masina SH din afara tarii. Dar masinile din tara ce au? Cum ar fi sa zica cineva acelasi lucru unui eventual cumparator care ar vrea sa cumpere masina noastra? Masinile de afara au avantajul ca merg pe drumuri mai bune, insa daca au fost pe mana unui neglijent sau talpa-iute care nu facea nici reviziile la timp ce mai ziceti atunci? Eu sunt de parere ca oriunde se gasesc masini bune, insa trebuie rabdare si cautate cu atentie.

Eu am luat masina din Germania si am schimbat piese la ea de m-am plictisit. Asta pe care o am acum (cumparata din oras) n-a avut nicio problema pana in prezent.

Asta cu mi-am luat masina din Germania mi se pare de moda veche.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

A trecut la optiuni xenon, dar nu are. Cel putin nu de fabrica. Probabil aftermarket, fara lupa, spalator faruri si autoleveling. In rest nu poti zice ca arata rau masina daca iti place seria 1. E putin mai mic spatiul din spate si portbagajul, dar nu deranjant de mic.
Link to comment
Share on other sites

@gabu432---- E mic, asta te opreste. Fii mai hotarat, iar daca nu te grabesti, masina pe care ti-o doresti vine la tine :).

 

@IulianC----- E f simplu de ce e mai indicat sa iei o masina din afara (germania de regula), pt ca oricat de neglijent ar fi posesorul, masina aia merge pe 99% drumuri bune, iar daca nu merge la revizii in primii 100.000km pierde garantia, iar interventiile care se fac, sunt facute de regula la reprezentanta, nu improvizatii de romania (fara sa exagerez, atatea improvizatii si defecte ascunse am vazut incat ori n-as avea curaj sa iau din ro, ori as supune masina la testari serioase inainte sa o iau).

 

Dar ai o oarecare dreptate, pt ca de la unul ca mine as lua :) (care franeaza la orice groapa samd :)))) )

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

@gabu432---- E mic, asta te opreste. Fii mai hotarat, iar daca nu te grabesti, masina pe care ti-o doresti vine la tine :).

 

@IulianC----- E f simplu de ce e mai indicat sa iei o masina din afara (germania de regula), pt ca oricat de neglijent ar fi posesorul, masina aia merge pe 99% drumuri bune, iar daca nu merge la revizii in primii 100.000km pierde garantia, iar interventiile care se fac, sunt facute de regula la reprezentanta, nu improvizatii de romania (fara sa exagerez, atatea improvizatii si defecte ascunse am vazut incat ori n-as avea curaj sa iau din ro, ori as supune masina la testari serioase inainte sa o iau).

 

Dar ai o oarecare dreptate, pt ca de la unul ca mine as lua :) (care franeaza la orice groapa samd :)))) )

Eu o consider ca o sabie cu 2 taisuri achizitia din Germania. Pana la urma depinde de noroc si de ochiul/priceperea fiecaruia la achizitie.

Link to comment
Share on other sites

A doua masina din link suna promitator: "-test service*NU ARE NIMIC VOPSIT*"....asta spune ca nu a fost lovita banuiesc. Si eu inainte sa imi iau masina (E87-le din semnatura) am vazut multe dar asta era singura care avea ambele faruri din acelasi an (sunt chiar din aceeasi luna). Eu din principiu nu mi-as lua o masina care a fost lovita. varianta asta de motor (163cp) este arhisuficienta pentru masina aia la o exploatare cotidiana, din punctul meu de vedere caci pentru altii nu este si asa au scos 130i-ul :hyper:
Link to comment
Share on other sites

Eu o consider ca o sabie cu 2 taisuri achizitia din Germania. Pana la urma depinde de noroc si de ochiul/priceperea fiecaruia la achizitie.

Cam asa ceva. Probabil ca mai intervine si chestia cu 'neamtul este neamt etc etc' ceea ce in prima instanta parca iti da doza necesara de incredere astfel incat sa nu mai ai aceleasi dubii referitor la masina ca si in Romania. Insa daca tinem cont ca majoritatea masinilor din Germania au fost 'de firma' nu stii intotdeauna ce cumperi. Totusi starea masini in momentul achizitionarii cred eu ca este esentiala. La prima vedere, masina din Germania pare totusi mai 'safe', dar exista si exceptii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.