Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Să vedem ce face Alonso de ziua lui la unguri. Deși mie nu-mi plac nici Alonso, nici Ferrari. Azi mi-au plăcut cei de la Sauber. Ba chiar și "indienii".

Nici eu nu sunt fan Alonso si Ferrari (desi eram fan Ferrari intr-o perioada cand il aveau pe Schumacher si mai apoi pe Kimi), insa mi-a placut spectacolul oferit de cei pe care i-ai mentionat!

 

Eu sincer senna asta nu stiu ce cauta in formula unu,omul nu are nici o treaba,eu cred ca-i e doar cu numele,prezent!:))

 

Multi spun ca asta era de fapt si ideea din spatele contractului sau cu Williams, o chestie de marketing. Cat de adevarat este, nu stiu, dar nu e greu de crezut in orice caz.

Edited by Ady320Cd
Link to comment
Share on other sites

Te gândești la Superbike și S1000RR care ar putea fi transformat pentru MotoGP? În SBK Melandri are 5 victorii cu BMW și în general n-aș zice că stă rău. De fapt în general unde a concurat BMW nu a stat niciodată foarte rău (vezi și DTM, unde din păcate piloții BMW au și curse fără puncte și tot sunt aproape, măcar de locul 2). În F1 atunci se spune că ar fi fost în luptă pentru titlu, dar au tăiat efectiv finanțarea în urma unor măgării din partea "F1".

 

Hamilton a fost genial azi. Păcat, un an cu ghinioane. Button pare că revine însă.

 

Kimi se luptă cu strategiile și calificările. Grosjean e ghinionist și el.

 

Vettel în schimb are noroc în prostie.

 

 

Eu ma refer in competitia unde concureaza Casey Stoner, Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa,Valentino Rossi,etc; acolo sunt prezente doar honda,yamaha,ducati si alte echipe...nimic bmw,nici kawasaki mai nou nu e prezent...

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

Grosjean nu a greșit cu nimic de data asta. A ratat turul de calificare, ghinion pentru cĂŁ a plecat aiurea, nu a fost singurul. A fost penalizat pentru cĂŁ s-a dus cutia și nu din vina lui și nu numai lui. A fost atins și mașina i-a fost avariatĂŁ (spuneau ceva de fațĂŁ și punte, de asta nu a mai putut recupera ca data trecutĂŁ, altfel probabil termina ĂŽn primii 10). Oricum e tânĂŁr, are timp sĂŁ ĂŽnvețe. DacĂŁ nu avea un potențial mare, nu venea Sir Jackie sĂŁ-l tragĂŁ de urechi. Deși a fĂŁcut-o ĂŽntr-o manierĂŁ foarte interesantĂŁ. O chestie fĂŁrĂŁ precedent. Grosjean e pilot rapid, dar nu știe ĂŽncĂŁ sĂŁ facĂŁ fațĂŁ traficului la nivel de F1. Pare capabil sĂŁ ĂŽnvețe. PânĂŁ la urmĂŁ și Vettel era pe toatĂŁ pista și e totuși multiplu campion mondial, dar emoțiile se puteau observa (mai ales la faza cu Hamilton). Hamilton pentru ce a fĂŁcut a crescut iar ĂŽn ochii mei. Știu cĂŁ e nebun și de asta ĂŽmi place.

 

BMW e ĂŽn SBK. Probabil nu existĂŁ motive sĂŁ bage bani ĂŽntr-o competiție nouĂŁ (nu rup nici ĂŽn SBK, dar se mișcĂŁ cât de cât, ĂŽn MotoGP s-ar putea chinui inutil, vezi Ducati). SBK le asigurĂŁ vânzĂŁri frumușele, chiar dacĂŁ este o competiție dominatĂŁ de alte mĂŁrci. SBK are nume la fel de mari precum MotoGP, nu-s niște anonimi nici ĂŁia.

 

A explicat o datĂŁ un nene de la Ferrari cum rezultatele din curse pentru Ferrari se traduc prin creșteri semnificative ale vânzĂŁrilor. E foarte interesant mecanismul. PânĂŁ la urmĂŁ totul se reduce la asta.

Link to comment
Share on other sites

cine pleaca din pole ?

// hamilton , e bine ! sper sa nu ii sara prezonu' de la roata , sau sa apara vreun caine pe circuit sau sa cada vreun meteorit sau mai stiu eu ce ghinioane ii pot aparea baiatului ..

Edited by ady_bv
Link to comment
Share on other sites

cine pleaca din pole ?

// hamilton , e bine ! sper sa nu ii sara prezonu' de la roata , sau sa apara vreun caine pe circuit sau sa cada vreun meteorit sau mai stiu eu ce ghinioane ii pot aparea baiatului ..

 

Cel mai mare pericol e Grosjean ĂŽn primul viraj :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Sper ca maine va ploua la Hungaroring.

Nu-l vad pe Hamilton castigand. Pe ploaie nu exceleaza. Iar daca pista va fi uscata, va fi si foarte abraziva. Unde se mai adauga stilul foarte agresiv de condus a lui Hamilton....Il vad terminand undeva pe locul 3-4.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosoaga
Agresivitatea , face diferenta pe Hungaroring .Doamne fereste , ca din prea multa agresivitate , Hamilton sa piarda monopostul sau sa faca vre-o pana :))
Link to comment
Share on other sites

Pai scuza-ma daca tu fiind expert pe ploaie,nu ar trebui "totusi" sa fii si cel mai rapid?!deci hamilton e rapid dar nu e expert?si "totusi cum ajunge sa fie rapid?zimi si mie te rog,si care e scopul in formula 1?nu sa fii cel mai rapid?hai sa fiu experimentat si sa termin pe 5.....LOOOOL
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred cĂŁ existĂŁ delimitĂŁri așa de categorice. Nu existĂŁ nimeni extrem de bun și restul proști. PânĂŁ acum Alonso e ĂŽn fațĂŁ și cu mult noroc și sĂŁ nu-mi spunĂŁ cineva cĂŁ nu e așa. MULT noroc. Nu zic cĂŁ nu e bun și cĂŁ mașina nu e bunĂŁ, dar nu este suficient.

 

SĂŁ vedem ce strategii vor fi pe un circuit scurt și lent ĂŽn condițiile ĂŽn care absolut toți vor pleca cu Soft, dacĂŁ nu plouĂŁ evident (când cel mai probabil vor pleca toți cu aceleași anvelope ĂŽn funcție de starea pistei și de prognozĂŁ). Din ce aratĂŁ la meteo, sunt șanse ca mĂŁcar o parte din cursĂŁ sĂŁ fie pe ploaie, dacĂŁ nu toatĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.